До дни избират строител на инфраструктурата, тя следва да е готова в края на пролетта
Преди дни „Индустриална зона Загоре“ АД официално входира първото инвестиционно намерение. Съгласно изискванията, свикахме Съвет на директорите и разгледахме постъпилото предложение, съобщи за „Национална бизнес поща“ изпълнителният директор Радослав ТАНЕВ. Внесохме и поканата в Търговския регистър – по закон трябва да изминат 30 работни дни, преди да се свика извънредно Общо събрание, което ще реши дали при тези условия е съгласно да продаде конкретния имот на този инвеститор, т. е., да разреши пускането на конкурс. Общото събрание е между Община Стара Загора и „Национална компания индустриални зони“ ЕАД. Като собственици, те излъчват свой представител и определят как той гласува на събранието. На сесия на Общинския съвет на 26 септември бе взето решение, с абсолютно мнозинство – да е положително. Предстои „Национална кампания индустриални зони“ също да вземе своето решение. Общото събрание ще се проведе в началото на ноември. След него ще бъде насрочена дата за конкурс. Предполагам, това ще се случи около средата на ноември, казва Танев. Той уточнява, че на конкурса за продажбата на конкретния парцел, който ще е публичен, могат да се явят, съответно да спечелят, и други фирми. Първият инвеститор, декларирал официално интерес към индустриална зона „Загоре“, е
старозагорска верига супермаркети, добре позната на гражданите – „Си Би Ес маркет“
Съгласно предоставения бизнес план, на площ от 12 000 м2 тя планира да създаде логистична, производствена и търговска база. „Си Би Ес“ увеличава активно броя на магазините си в и извън Стара Загора. Освен вече работещите в Нова Загора и Чирпан, предстои откриването на такива в Казанлък и Раднево. Това е една от местните компании, които се развиват много добре. За мен е много положителен сигнал, че местна фирма решава да направи своята инвестиция в нашата Индустриална зона, казва Радослав Танев. Разбира се, ние водим разговори и с други фирми, допълва той. С две от тях сме в сравнително напреднали преговори. Има детайли, които трябва да изчистим, след което те също ще входират официално своите инвестиционни намерения и ще задвижим същата процедура. И двете са български компании – в сферата на здравната система и на производството. Едната е с международно участие.
От ръководството на Индустриална зона „Загоре“ АД очакват
до десетина дни да бъде избран изпълнител за строителството на инфраструктурата на зоната
Ако по обществената поръчка няма обжалвания, които да предизвикат забавяне, е твърде възможно строителните дейности да започнат още в края на октомври. Заложеният срок за изпълнение на дейностите е 270 дни, т. е. в края на пролетта-началото на лятото догодина реално инфраструктурата на зона „Загоре“ да е изцяло готова.
Интерес към Зоната има. Постоянно сме в преговори, казва изпълнителният директор. В последния месец и половина две немски компании, които търсят да направят своята инвестиция в България, проявиха интерес. Този факт означава, че Стара Загора е отново на индустриалната карта. Разбира се, който предвижда да направи няколко милиона инвестиция, му трябва време да реши.
През пролетта интерес прояви австрийска компания, през юли – френска компания
с тях влязохме и в технически детайли. Харесват им условията, които се предлагат. Но решение ще вземат след 2022 г. Става дума за много сериозна инвестиция. Интерес декларират и местни фирми, в най-различни браншове – транспортни фирми, логистични, фирми, които са в сферата на производството.
Считам, че вървим с много бърз темп на развитие. Това ме прави щастлив, споделя Танев. За сравнение той сочи Индустриалната зона в Бургас, с която „Загоре“ е най-близка като собственост и управление (тя също е собственост на държава и община, но държавата е с 51%, докато в Стара Загора община и държава имат по 50 процента – б.а.). В Зоната в Бургас ПУП е започнат през 2008 г. Първите инвеститори идват през 2014-2015 г., т.е. 6-7 години по-късно. Докато Стара Загора, за по-малко от година и половина след създаване на дружеството и по-малко от 10 месеца от пристигането на парите от държавата, вече ще има избран изпълнител за строителство и първия си инвеститор.
Това, което привлича инвеститорите, е развитието на града, динамиката в него
Подобренията за инфраструктурата, за модернизирането на детските и учебни бази. Разбира се, политика на общината е и да подпомага бизнеса с по-ниски данъчни ставки, което също е в огромен плюс за производствата.
Добър показател е, че в Стара Загора са налични и достатъчно на брой хора – тези, които напускат града, и онези, които идват, са почти в паритетно съотношение. Тук те виждат потенциал да намерят образовани кадри, което също е важно. Регионът е втори по БВП след София, в него работят големи предприятия и фирми, с висока заетост, което е знак, че при нужда ще могат да си намерят кадри.
Разбира се, болшинството потенциални инвеститори са впечатлени от Стара Загора и от Зоната по отношение на местоположението, за тях „Загоре“ е привлекателна, защото се намира на три транспортни коридора, на десет минути от магистрала „Тракия“. Харесват им и условията, които се предоставят – ток, вода, газ, канал, връзки за интернет
всички комуникации ще бъдат изградени и налични
Де факто те ще дойдат на готов за работа терен, което е голямо предимство. Като цена-качество това, което предлагаме, е най-доброто на пазара в момента, категоричен е Радослав Танев. Продаваме чрез конкурс, защото поставяме условия, уточнява той. Това не е обикновен търг, на който да се явят участници и само заради по-високата цена някой да спечели. Системата е точкова. Важно е какъв брой работни места ще бъдат заети, инвеститорът поема ангажимент да ги поддържа в срок от 7 години. Може да се увеличават, но не и да се намалят. Ако евентуално се наложи да бъдат намалени, примерно, поради внедряване на нова машина, това трябва да е с изрично наше съгласие. Инвеститорът поема ангажимент 7 години да не сменя предназначението на земята, както и 8 месеца след закупуването на терена да започне реализацията на своята инвестиция.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА
Обществената поръчка за изграждане на инфраструктурата на Индустриална зона „Загоре“ е на стойност 2,9 млн. лева. Включва изграждане на всички улици, на ВиК, тръбите, по които ще минават кабелите за ток, тръби, в които да минават кабелите за комуникации, като интернет, например. В проекта е заложено включително изграждането на паркинг за тирове. Идеята е, че ако има нужда да изчака даден камион, не да паркира на улиците вътре в Зоната и да предизвиква задръстване, а да изчака на паркинга, който е само за Индустриалната зона. Ако има фирми с работници от други населени места, този паркинг може да се използва и при тяхното превозване. Предвидено е там да има и две спирки за градския транспорт, при потребност от допълнителни линии, те също да бъдат осигурени.
Изграждането на една индустриална зона изисква внимателно вглеждане в детайли, защото тя е дългосрочен проект, коментират от ръководството. Всичко, което ние залагаме, ще се ползва в следващите десетки години. Затова сме помислили – и улиците да са достатъчно широки, 8-метрови, отделно с два тротоара по два метра и половина. Планирано е дори изграждането на велоалея.
Индустриална зона Загоре стартира в размер от 115 декара. Извършено е проучване за нейното увеличение, има набелязани терени. Разделена е в 11 имота. Най-големият е 17 декара, най-малкият – 4 дка, като те могат да бъдат обединени или разделени в зависимост от инвеститорския интерес.