Няма никакви причини или основания за освобождаване на работници от дружеството, казва още изпълнителният директор на „Мини Марица-изток“ ЕАД Андон Андонов
– Г-н Андонов, какви са основните акценти от работата на „Мини Марица-изток“, след въвеждането на извънредното положение в страната? Как се спазват предписанията, има ли последващи промени в първоначално създадената организация на работа в дружеството?
– Още от самото начало на извънредното положение, заради опасността от разпространение на COVID-19, усилията ни бяха съсредоточени върху запазване здравето и безопасността от заразяване на нашите работници и служители. Въведоха се поетапно редица мерки, чрез които се цели сигурността на работещите в „Мини Марица-изток“ ЕАД. Първостепенната ни задача е нормалната работа в Дружеството да продължи, но при изключителни мерки за превенция на COVID-19.
Осигурени са доставките на въглища за топлоцентралите и те работят пълноценно
в условията на въведените извънредни мерки. Още в първите дни на извънредното положение в дружеството заработи Извънреден оперативен щаб (ИОЩ), който заседава ежедневно по конферентна връзка. На тези заседания, под ръководството на моя заместник Димитър Чолаков, се предприемат оперативно действия за изпълнение на издадените до момента 16 заповеди за недопускане на заразата на територията на въглищния комплекс. С решение на ИОЩ всички взети мерки за превенция на COVID-19 станаха неразделна част от ежедневните инструктажи на всички работници и служители в дружеството. Осигурено е разминаване на пътникопотока и спазване на физическа дистанция между пътуващите в автобусите и камионите, извозващи хора до работните места. Доставят се навреме лични предпазни средства (маски, ръкавици и шлемове), а така също и дезинфектанти, с които се обработват автобусите и камионите, помещенията за назначение и работните места на тежкото минно оборудване във всички поделения на Дружеството. Там,
където е възможно, осигурихме различни форми на дистанционно изпълнение на служебните задължения
при желание се ползват и отпуски.
– Как върви изпълнението на бизнеса плана на дружеството, какви са очакванията Ви за предстоящите месеци? Какво сочат данните за добива, за доставката на въглища, както и за изпълнението на откривните работи?
– Кризата с COVID-19 без съмнение се отразява и на добива на въглища на Дружеството посредством намалената консумация на еленергия. До момента отчитаме около 9% изоставане спрямо годишния план по въглища. Изоставане се констатира и при откривните дейности вследствие на отсъствието на по-голямата част от персонала, зает в тях, през месеците март и април. Надяваме се, че
постепенното отшумяване на пандемията ще доведе до активизиране на икономиката
в частност и на нашата дейност.
– Предвижда ли се освобождаване на хора, други мерки?
– На този етап няма никакви причини или основания за освобождаване на работници от „Мини Марица-изток“ ЕАД. Мобилизирани сме и работим в нормален режим за осигуряване на доставките на въглища за централите в Маришкия басейн.
– Има ли и какви са очакваните промени в цената на въглищата?
– Изключително трудно е да се правят прогнози в настоящия момент относно цената на добиваните от Дружеството въглища. Преди разразяването на пандемията, изразявахме нееднократно мнението, че цената на въглищата следва да бъде увеличена, за да се гарантира устойчивото развитие на „Мини Марица-изток“ ЕАД, а оттам и на целия комплекс.
Тази необходимост не е отпаднала и сега, но икономическата действителност в момента е коренно различна
– На свое заседание Министерски съвет прие доклад и решение за създаване на Консултативен съвет за т. нар. Зелена сделка, какво предвиждат те?
– Да, Министерството на енергетиката беше определено от Министерския съвет да отговаря за
изготвянето на териториалните планове за справедлив преход, по реализацията на инвестициите от т. нар. Европейска зелена сделка
Целта е да се вземат необходимите мерки за плавен и ефективен преход в регионите, допустими за финансиране чрез Механизма на ЕС за справедлив преход.
С оглед на необходимостта от планиране на комплексни и хоризонтални мерки, свързани с високи нива на инвестиции, Министерството на енергетиката ще предприеме действия за участие на България в процедурата за набиране на проектни предложения за предоставяне на техническа помощ, обявена от Европейската комисия в началото на месец март 2020 г.
– Има ли нови проекти, свързани със Зелената сделка, по които дружеството работи?
– Пред нас стои задачата да успеем да се адаптираме към новите изисквания за нисковъглероден преход и ние
търсим възможни варианти и решения за това
Все още обаче не сме на етап, на който бих могъл да споделя конкретни намерения.
– Актуалното, което е свързано с дейността на дружеството в областта на социалната корпоративна отговорност?
– От години в програмата за корпоративна социална отговорност на „Мини Марица-изток“ ЕАД приоритет е подпомагането на младите хора с различни инициативи, които да повишат възможностите им за по-добро образование и реализация и да имат шанс за по-успешно бъдеще. Подкрепяме проекти, свързани със здравеопазване, изкуство, спорт, опазване на културното и историческото наследство и др. Дружеството подкрепя и редица дарителски програми.
„Мини Марица-изток“ също подпомогна българските медици
в борбата им за справяне с кризата, предизвикана от разпространението на пандемията COVID-19.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА

























































