В нея са вложени 500 хил. лв., разполага с 200 седящи места и многофункционално игрище
– Проф. Въшин, Тракийският университет стартира новата учебна година на 16 септември. Колко ще бъдат студентите първокурсници?
– На старта на учебната година за първи път ще прекрачат прага на университета 1400 студенти, от които 100 чуждестранни граждани, като от тях 60 ще се обучават на английски език – по специалностите „Ветеринарна медицина“ и „Медицина“. По 103 Постановление на Министерски съвет сме приели и 30 студенти с български произход от Северна Македония, Молдова, Украйна, като допълнителни бройки към държавната поръчка.
Общо в Тракийския университет от 650 преподаватели се обучават 8700 студенти, 170 докторанти и голям брой курсисти и специализанти. Чуждестранните студенти са над 600 от 36 страни.
За учебната 2019/2020 г. в Тракийски университет са разкрити 2 нови специалности – „Педагогика на обучението по изобразително изкуство и графичен дизайн“ и „Парамедик“. И така
обучението се извършва по 35 специалности
след придобито средно образование (в т. ч. 10 са специалности от регулираните професии) в 8 основни звена. Университетът дава възможност за продължаване на обучението в 61 магистърски програми и 90 докторски програми.
– Има ли свободни места и допълнителен прием за студенти и в кои специалности са те?
– За учебната 2019/20 г. от МОН с Постановление N 241 от 25 април 2019 г. ни отпуснаха 1257 места по държавна поръчка за обучение след средно образоване. В години на изострена конкуренция между висшите училища, не само у нас, ТрУ успя да попълни държавната си поръчка над 90%. Досега се запълниха местата във Ветеринарномедицински, Медицински, Педагогически, Стопански факултети и Медицински колеж.
Свободни места и
допълнителен прием имаме за специалностите в Аграрен факултет
– редовна и задочна форма на обучение. Във Факултет „Техника и технологии“-Ямбол има свободни места за някои специалности в редовна форма на обучение. Във Филиала ни в Хасково не ни достигат кандидат-студенти за специалностите „Медицинска сестра“ и „Акушерка“.
За ОКС „Магистър“ след висше образование документи се приемат от 26 август до 30 септември 2019 г. Ще се приемат студенти за обучение за 176 места в държавна поръчка и останалите за платено обучение.
– Как се реализират вашите студенти?
– За изтеклата учебна година дипломи за висше образование са получили 1350 абсолвенти. Голяма част от завършващите успяват да се реализират в съответното професионално направление. Например, Ветеринарна медицина – над 70%, Животновъдство и Растениевъдство – 30-40%, Хранителни технологии – 50%, Здравни грижи – 80%, Медицина – над 95%, Машинно инженерство – 50%, Педагогика – над 80%.
В обучението по следдипломните квалификации свидетелства и удостоверения са получили над 6300 курсисти и специализанти.
– Тракийският университет поддържа висок рейтинг спрямо другите висши учебни заведения у нас. Какво показват цифрите тази година?
– Независимо от динамиката в класирането на професионалните направления
ТрУ запазва своята челна позиция сред висшите училища в България
В две независими световни класация ТрУ се нарежда съответно на 6-о място сред българските държавни и частни висши учебни заведения и на 7-мо място сред оценявани български висши университети и институти. През 2019 г. в една от световните класации ТрУ от 8-ма позиция през миналата година се придвижи на 6-та сред 56 български държавни и частни ВУ.
Висок рейтинг имаме и за научноизследователската си дейност – отново 7-ма позиция, в резултат на което ТрУ получава допълнителни средства. Пред нас стои предизвикателството да запазим високия научен рейтинг, който имаме през последните 2 години.
Учените от ТрУ са сред водещите в редица традиционно силни области като биотехнологии и приложна микробиология, биохимия и молекулярна биология, науки за околната среда, аграрни науки, медицина и др., което е предпоставка за включването на университета в решаването на важни национални научни задачи. ТрУ е водеща организация в програмата „Репродуктивни биотехнологии в животновъдството в България“ и партнираща организация в още 4 от Националните научни програми, които са
с бюджети общо за целия период от над 29 млн. лв.
Преди няколко месеца приключи европейската акредитация на ВМФ, което е гордост за нас, тъй като това е първият акредитиран европейски факултет. Очакваме втора акредитация през ноември месец. За ВМФ закупихме доста апаратура, направихме модерни клиники.
Същевременно искам да изкажа благодарност на преподавателите от Ветеринарномедицински факултет и най-вече от катедрата по „Заразни болести“ за тяхната дейност във връзка с борбата с АЧС (Африканска чума по свинете). Благодарности получихме и от директори от ОДБХ, както и неколкократно лично от министъра на земеделието и горите г-жа Десислава Танева. На територията на университета се проведоха и 2 срещи във връзка с борбата с АЧС, които бяха ръководени лично от нея.
Искам да отбележа също, че
около 70% от студентите на ТрУ получават стипендии
които са за успех; социални; за приоритетни специалности или за постижения в различни области – наука, спорт, художествена самодейност. Всички желаещи са настанени в общежитие.
Ръководството на университета подкрепя и стимулира формите на студентските дейности. Студентите имат възможност да реализират международна мобилност за обучение или практика – през миналата учебна година това са направили 140 студенти, както и 140 преподаватели.
В рамките на няколко месеца спечелихме 2 проекта по програма „Еразъм +“. На челно място сме в нашата страна от всички ВУЗ за мобилност на преподаватели и студенти, като най-голямо е участието на ВМФ.
– Най-новото, което предстои за обновяване на базата на ТрУ?
– Правим мащабен ремонт и осъвременяване на материалната база в Медицинския факултет. Вече санирахме Морфоблока, лабораториите и сервизните помещения. Остават ни коридорите, всеки момент ще подготвим обществената поръчка за тях. Подновихме инфраструктурата на сградата на деканата на МФ. Там започваме ремонт на учебните лаборатории.
Със спечелен проект по Националния Доверителен Екофонд на стойност 800 хил. лв., със съфинансиране от около 200 хил. лв.,
ще санираме сградата на ФТТ в Ямбол
Но най-радостното е, че на първия учебен ден (16 септември – б.а.) откриваме Многофункционална зала „Арена Академика“. В нея са вложени 500 хил. лв. Залата разполага с 200 седящи места, многофункционално игрище – за баскетбол, волейбол, тенис на корт, футбол на малки врати, бадминтон и др. Ще може да се използва и за мероприятия на студентите от Тракийския университет. Залата се намира в Студентски град, но е за всички структурни звена на университета. Искам да благодаря лично на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев за оказаното съдействие за изграждането на залата.
Също така изказвам благодарност на кмета на Стара Загора Живко Тодоров, който ни оказа голяма подкрепа при обновяването на инфраструктурата в Студентски град, на Морфоблока на МФ и на Педагогическия факултет.
Използвам възможността
да поздравя всички първокурсници с добре дошли в нашата Алма Матер!
Честито и на техните родители! Желая им здраве, творчески успехи, младежко дръзновение и любов!
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
Проф. Иван ВЪШИН в дискусията на НБП – „Изборът на Стара Загора“:
Нека подкрепим изграждането на новата индустриална зона
„Национална бизнес поща“ стартира дискусия, с която представя позицията на утвърдени в своята област експерти – хора с качества и реални постижения, амбициозни млади хора и др., за това:
Какви трябва да бъдат СТРАТЕГИЧЕСКИТЕ ТЕМИ, които да влязат в ДЕБАТА на ПОЛИТИЧЕСКИТЕ ПАРТИИ, издигащи кандидатури за кмет и общински съветници на предстоящите МЕСТНИ ИЗБОРИ.
В дискусията позицията си по темата споделят старозагорци, които искрено и позитивно се вълнуват от съдбата на своя град, вярват в успешното развитие на Стара Загора и го доказват с реални действия, а не с виртуални псевдоакции, съпътствани с онлайн витиевата игра на думи.
Въпреки че Тракийският университет е автономна организация, която няма право да се занимава с политическа, религиозна и др. дейности, ние не стоим далеч от проблемите на Стара Загора. Наши преподаватели като експерти са участвали в съвети, комисии, дискусии, имаме своята дан за развитието на града ни и за разрешаването на негови проблеми.
За мен един от най-важните приоритети пред местната власт е инфраструктурата на града. За разлика от други граждани, аз оценявам високо и по достойнство направеното и в центъра на града, и в парк Аязмото, и др.
Смятам, че е много важно да продължи програмата за саниране на блоковете. Ръководството на Общината трябва да направи всичко възможно, за да защити тази програма пред правителството.
Трябва да бъде продължена и досегашната политика за облагородяване на междублоковите пространства, като не се прави разлика между център и периферия на града.
Мечтая си да има още един подход към автомагистрала „Тракия“. Но дори и това да не се случи в близко бъдеще, час по-скоро трябва да се започне ремонт на пътя към магистралата.
Нека няма скептицизъм, нека помогнем с каквото можем на ръководството на Общината да продължи със същото темпо изграждането на новата икономическа зона. Виждаме как се случват нещата в Пловдив.
И в заключение би ми се искало ръководството на общината, екипът на администрацията, Общинският съвет, както и старозагорските народни представители да правят още по-чести срещи с гражданите. В диалог се раждат добрите идеи за развитието на града, дори и такива, които не изискват много средства, но са важни.