Плануваме да открием нови специалности – “Психология” и “Ветеринарен асистент”
Усещаме отговорността, която имаме – както обучим нашите студенти, такава ще бъде България през XXI век, казва още ректорът на Тракийски университет-Стара Загора
– Проф. Ярков предстои откриването на новата учебна година в Тракийския университет. Каква е програмата за събитието, колко нови студенти ще прекрачат прага на старозагорската „алма-матер“?
– Откриването ще се състои на 11 септември, понеделник, от 10 часа на Форума на Ректората. Преди това ще бъде отслужен молебен от Негово Високопреосвещенство Старозагорския митрополит Киприан в академичния храм „Св. Патриарх Евтимий“. Поканили сме над 100 гости – народни представители, министри, кметове на наши партньорски градове, Съвета на настоятелите на Тракийски университет, наши партньори от цялата страна и от чужбина.
Трета година поред нашият университет запълва на 100% местата по държавна поръчка. Приемаме със сериозен ръст и студенти с платено обучение. Стартираме първия учебен ден с над 2000 приети студенти – бакалаври и магистри. Готови сме за началото на учебния процес във всички колежи, факултети, филиали. Както знаете, локализирани сме в три областни града – Стара Загора, Ямбол и Хасково. На 12 септември ще открием учебната година в Хасково и Ямбол.
– Има ли нови специалности за 2023/2024 учебна година и планирате ли в бъдеще да бъдат разкрити?
– През последния ми мандат като ректор открихме 37 нови специалности. Например, вече завършиха първите помощник-фармацевти по една от новите специалности. Радваме се на голям успех. Ще уточня, че тези нови специалности са създадени не самоцелно, а с внимателно проучване на пазара на труда и при комуникация с бизнеса.
През настоящата учебна година планираме да включим в обучението на студентите нови дисциплини, с които да повишим тяхната правна култура, дигитална култура, да имат повече познания по икономика и мениджмънт, както и по психология. Нашият университет подготвя много ръководни кадри и като лидери те трябва да имат сериозна подготовка, не само по специалностите си, но и по отношение на изброените сфери. Затова стартирахме и новите IT специалности, в които имаме сериозен екип от преподаватели в областта на софтуерното инженерство, информационните технологии. Във всички специалности въвеждаме и обучение по икономика и мениджмънт.
Планираме да открием и нови специалности – “Психология” и “Ветеринарен асистент” към Ветеринарномедицинския факултет. Подготвяме се също така да въведем англоезично обучение във всички факултети.
– Какво налага това?
– Интересът към Тракийския университет е много голям не само от България, но и от чужбина – от Европа, Азия, Африка. Затова в близко време планираме да обучаваме студенти и на английски език, най-вече в Аграрния факултет, в Стопанския факултет, във Факултета по техника и технологии в Ямбол. В Медицинския и във Ветеринарномедицинския факултет вече имаме такова обучение. Там ръстът на кандидат-студенти е с пъти. Наложи се да утроим приема на англоговорящи студенти.
Към този момент капацитетът на университета е почти пълен. Затова в новия доклад за акредитация го увеличаваме значително. Тепърва ще уточним броя на студентите и в стратегията за развитието на Тракийския университет до 2050 г., която подготвяме. Но като образователна инфраструктура, материална база, кадрови потенциал и спектър на специалности имаме капацитет да обучаваме около 20 000 студенти до 2050 г. Голям процент от тях ще бъдат студенти от чужбина. Още повече, че предлагаме и едногодишно обучение като подготвителен курс по български език и английски език, към който има също изключителен интерес.
– Базата на Тракийския университет непрекъснато се обновява. Какви са най-новите придобивки по отношение на образователната инфраструктура?
– През последните 3 години успяхме да обновим значително образователната инфраструктура и цялата материална база. Вече функционира Академичен информационен център, разположен на близо 5000 кв.м. Там е ситуирана и централната университетска библиотека. Центърът е своеобразен Дом на знанието, Дом на IT специалностите. Академичният информационен център предоставя приятна среда за учене, за работа, за срещи, конференции и други форуми.
Предстои откриването на последните два незавършени корпуса на студентския кампус в Студентски град. С тях целият комплекс сгради ще бъде готов, но предстоят довършителни работи и обзавеждане.
Приключват и строително дейности на учебната ни база в Старозагорските бани. До края на тази година или най-късно напролет 2024 г. тя ще бъде готова и ще се превърне в поредния наш нов дом за образование и наука.
Ще припомня, че вече имаме бази и центрове в много български градове, където предлагаме обучение на модулен принцип и изнесено обучение. Така е в Кюстендил, Смолян, а вече притежаваме огромна сграда и в Община Царево, където също ще обучаваме студенти.
Започва изграждането на многофункционална учебна зала на Тракийския университет за близо 1 млн. лева
Само преди дни бе даден старт на изграждането на нова учебна многофункционална зала на Тракийския университет, която се намира в сградата на Морфологичния блок на Медицинския факултет. Обектът представлява бивш физкултурен салон, който от 10 години не е поддържан в добро състояние и заедно с декана на Медицинския факултет проф. Юлиан Ананиев решихме да бъде изградена мултифункционална зала. Тя ще разполага с места за над 280 души. В нея ще бъдат изнасяни лекции по клинични дисциплини. Ще бъде удобно и за преподавателите, и за студентите. Инвестицията е за близо 1 млн. лв., като средствата са на Тракийския университет. Очакваме ремонтът да приключи за около 6 месеца.
Продължаваме да развиваме и Академичния технологичен комплекс, който се превръща в Агро хай тех парк, важен не само за Стара Загора, но и за цялата страна. При нас ще се създават модели, които чрез чуждестранните ни студенти ще се трансферират и в целия свят.
Имаме и спечелен проект за създаване на демонстрационни центрове за обучение на кадри – за производство на натурални млечни продукти. Вече ги правим в нашата малка работилничка. Патентовали сме и наши продукти, сред които бяло саламурено сирене с див чесън, меки сирена, кашкавал. Тези продукти са изцяло от мляко.
Нашият капацитет с големия спектър от специалности дава възможност в почти всички сфери на социално-икономическия живот не само да произвеждаме кадри, но и да водим научно-развойна дейност и да трансферираме нашите знания в практиката и в бизнеса.
Всичко, което правим, е свързано с основната ни мисия – младите хора да останат в България, да учат тук, да създадат семейства тук. Те ще бъдат лицето на страната ни през XXI век. Ние усещаме отговорността, която имаме – както ги обучим, такава ще бъде България.
– Проф. Ярков, какво е Вашето пожелание към студентите, преподавателите и всички служители на Тракийския университет за началото на учебната година?
– Пожелавам на всички да са здрави и в спокоен дух. Преподавателите да дават всичко от себе си, а студентите да знаят, че са дошли да получат не само знания и умения, но и култура, възпитание. При нас имат възможност за спорт и други любими занимания. При нас се изграждат и като личности – не само професионално, но и като хора, готови да стъпят в реалния път на живота си.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
Очаквайте още подробности за последните постижения и новите инициативи на Тракийския университет, както и за добрата му колаборация с бизнеса, местната и централната власт!