Целта ни е да сме лидер в дигитализацията на аграрния сектор в България
Предстои създаването на Институт по зоонози „ONE HEALTH“, казва още ректорът на Тракийски университет – Стара Загора
– Проф. Ярков, стартира Вашият втори ректорски мандат. Кои са последните постижения на Тракийския университет, с които се гордеете?
– Още в края на предишния ми мандат, с решение на Министерски съвет през месец май беше одобрено създаване на нашия Институт по продоволствена сигурност. Вече сформираме неговата структура и кадрови състав.
Още по-радващо е, че на последния Академичен съвет преди лятната ваканция,
стартирахме създаването и на още един институт – Институт по зоонози ONE HEALTH („Едно здраве“)
Подобни структури има в Хановер и в Цюрих. Нашият институт ще бъде трети в Европа. Ще се занимава основно със заболявания, които се пренасят от животните на хората, както и с тяхната превенция. България е граница между Изтока и Запада, и ако много болести не бъдат спрени у нас, те ще навлизат в Европа. Затова този институт е изключително важен. Документацията по неговото създаване вече е в МОН за съгласуване. Очакваме до края на годината той да бъде факт. Институтът по зоонози ще се развива с подкрепата на нашите партньори от Хановер и колегите от Цюрих, с които имаме установени контакти и подкрепа.
Друго важно постижение е, че Тракийският университет за втора поредна година е изследователски университет.
Още в края на миналата година сключихме договор и имаме предоставени 12 млн. лв. за научно-развойна дейност
Насочени сме към няколко основни сфери. Първата е човекът и неговото здраве, благосъстояние, здравословно хранене, енергийната му и дигитална сигурност и т.н.
Второто направление е превенция на климатичните промени и опазване на околната среда. Тук сме направили доста инвестиции. Например, работим върху породи животни, които да са устойчиви на резки климатични промени. Нашият университет е и в глобалната кампания Net Zero. Поели сме ангажимент до 2035 г. въглеродните емисии, които отделя Тракийски университет, да бъдат равни на нула. Така ще станем първият Зелен университет в България.
Третото направление е свързано с дигитализацията. Желанието ни е да сме лидери в този процес за целия аграрен сектор в България.
– Какво представлява процесът на дигитализацията на аграрния сектор?
– За да сме подготвени за този процес, вече стартирахме с трите нови IT специалности – софтуерно инженерство, информационни технологии и компютърна и комуникационна техника. Успяхме да съберем мотивиран екип от преподаватели, включително външни, също и от чужбина, които продължават с интерес да идват и да работят при нас. Убеден съм, че след 5-6 години в Стара Загора ще има стотици IT специалисти, които ще променят икономическия облик не само на областта, но и на целия Югоизточен регион.
Именно на тях разчитаме да направят дигиталната трансформация на аграрния сектор. Това означава всичко да бъде качено на електронни носители, да не се работи с хартия,
да се въведат роботизирани системи за управление на животновъдството
– роботи за доене, роботи за хранене и за почистване, дронове, които контролират здравето на животните, чипове, които също контролират здравния статус, затревеността на пасищата и др. Всичко ще може да се следи от един телефон.
В момента изграждаме първата ни смарт ферма. Роботите са вече купени. Интересът бе от страна на бизнеса и ще стартираме изграждането на подобни ферми в различни части на страната.
– Каква ще бъде ролята на университета в икономическата трансформация на Старозагорски регион, която предстои?
– При нас, както знаете, е създаден Институт за устойчив преход и развитие, за да помогне за по-плавен преход от високовъглеродна към нисковъглеродна икономика. На знаем как ще се развие във времето този преход в Стара Загора и региона, както и в съседните области. Но мога да кажа категорично, че Тракийският университет е в пълна готовност да съдейства почти във всички направления – от преквалификация на работещите в минно-енергийния комплекс ако такава е необходима, до разработване на бизнес проекти за оползотворяване на рекултивирани и нерекултивирани терени от мините. Имаме готови проекти. На тези територии се е произвеждала храна,
нашата идея е да създадем отново стопанства, които да са изцяло енергийно независими и да произвеждат качествени хранителни продукти
защо не и с марката „Мини Марица-изток“.
Работим и в областта на водорода и водородните технологии. Привлекли сме специалисти от България и чужбина, част сме от проекта за водородната долина и от Европейския цифров иновационен хъб „Загоре“. Тракийският университет стои стабилно и ще помогне в позитивна посока на трансформацията на икономическия модел от високовъглеродна към нисковъглеродна икономика и защо не – да бъде лидер в тези процеси. Готови сме да го направим с капацитета, който имаме – висококвалифицирани преподаватели и армия от 10 000 студенти. Имаме и международни партньори.
– Тракийският университет си партнира много добре с бизнеса, с централната и с местната власт. Защо е важно да се развиват тези взаимоотношения?
– През последните години – то е и световна тенденция – сякаш университетите се откъснаха от бизнеса и теоретизираха обучението. Аз го виждах като ректор, още в началото на мандата ми преди близо 4 години. Тогава започнахме да осъществяваме сериозни контакти с бизнеса във всички сфери. Наясно съм, че
ако успеем да подготвим нашите студенти практически, те са най-голямата ни реклама. Те са нашият имидж
могат да започнат реално работа в своята сфера веднага след като завършат.
Вече имаме договори в областта на обучението – с всички училища, с много болници в областта на медицината, с клиники по ветеринарна медицина. По време на обучението студентите ни са по стажове, при които реално работят – в бизнес структури и в България, и в чужбина. Така и бизнесът има възможност да си избира хора, и студентите могат да си избират място за реализация. Тази колаборация има голям успех и двете страни са изключително удовлетворени. Дефицитът на кадри се усеща в световен мащаб, а ние произвеждаме най-ценното – кадрови ресурс, при това на много високо ниво.
Имаме и много научни проекти, които изпълняваме заедно с бизнеса – това са
високотехнологични проекти за близо 10 млн. лв. с различни бизнес структури и асоциации
Много добре работим с централната власт. Доверяват ни се, търсят ни за експертизи.
Работим отлично и с местната власт, и с кмета Живко Тодоров. Той е човек, който винаги подкрепя университета. Позитивно настроен, вярва и знае, че Тракийският университет има шанс да съживи още повече града ни с тези 10 000 млади хора, които живеят, учат и, надяваме се, много от тях да останат тук. С Община Стара Загора имаме общи проекти. В Интегрираните планове Тракийски университет има важно присъствие. Става дума за сериозни инвестиции от порядъка на стотици милиони левове през следващите 5-6 години. Досега каквито ангажименти са били поети към нас от страна на Общината, винаги са били изпълнявани.
Вярваме, че и през новия мандат – кметски и ректорски, ще бъдат изградени велоалеята и пешеходната алея от кв. „Железник“ до Студентски град
Предвидени са и две кръгови кръстовища – на изхода от университета към пътя Стара Загора-Богомилово, и по-близо до Богомилово. Усещаме подкрепата на Община Стара Загора и винаги, когато те са имали нужда от подкрепа, са я получавали от нас.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА