– Г-н Биволарски, има ли проблеми, война между млади и стари в БСП-Стара Загора?
– Благодаря за този въпрос, защото е важен и актуален през последните години. Лично аз като бивш общински председател на БСП винаги съм говорил, че нашата партия трябва да дава път на младите. На миналите местни избори в нашата листа имаше много млади хора. Влязоха двама, защото преференциалният вот оказа влияние. На национално ниво дори да се спуска искане 50% да са млади хора, при един таен вот това няма как да се случи.
Същото важи и за съотношението мъже-жени. Но аз мога да кажа, че през последните 10 години БСП в Стара Загора отделя голямо внимание не само на младите хора, а и на съотношението мъже-жени, най-вече на присъствието на жените. Лидерите на БСП – както на национално, така и на местно ниво, са жени.
В челото на листите на БСП за предстоящите местни избори също има много млади хора. Има и нови лица. Но това не е гаранция, че те ще влязат в Общинския съвет – заради преференциалния вот, който остава в сила. В
листата на БСП за Стара Загора има 7-8 човека на възраст до 40 години
– Галя Господинова, Климент Пенчев, Даниела Лекина, Диана Михалева и други – това са все млади хора, в първата десятка. Ние работим на практика за налагане на младите хора. Дай Бог, да влизат в Общинския съвет повече такива!
Но пак казвам – преференциите могат да изиграят своята роля, както на миналите избори.
– Коментарът Ви за кандидатите за кметове на БСП в по-големите градове на областта?
– Мога да говоря повече за проф. Иван Върляков, с който се познаваме от 33 години. Учили сме заедно, работим в еднакви катедри, само че аз съм във Ветеринарния факултет, а той в катедрата по физиология към Аграрния факултет. Виждаме се всеки ден.
Сполучлива кандидатура, човек с опит в местното самоуправлнение
– той е дългогодишен председател на РАО „Тракия“. Мога да кажа само добри думи, както и за кандидата ни за кмет на Казанлък, който е млад човек, перспективен. В Николаево също познавам кандидата ни – това е досегашният кмет Косьо Косев, и в Гурково е познато име – Стоян Бонев – бил е два мандата кмет. Николай Тонев ще бъде подкрепен от БСП за кмет на Гълъбово, в Опан издигаме Минчо Чавдаров – опитен, няколко мандата е бил кмет. В Братя Даскалови нашият кандидат е Веселин Калчев – младо момче, председател на Общинския съвет. Познавам го, студент е при нас задочно обучение. За Павел баня също имаме добра кандидатура – известният адвокат Иван Михайлов, там сме в коалиция с АБВ. Хубава ни е кандидатурата и в Мъглиж – Златко Острешев. В Раднево кандидатът ни е млад – Красимир Куртев. Не всички познавам така добре, най-добре познавам проф. Иван Върляков.
– Шансовете ви?
– Както на местно ниво, така и на национално, имаме голям шанс като партия да спечелим значително по-голям брой както общински съветници, така и кметове. Резултатите от изборите за ЕП, макар и да са по-различни, ми дават основание да смятам така. Имаме предимството – на евроизборите излязоха много малко хора да гласуват, около 30%, а на местни винаги са над 50%. Борбата на големите партии, като нашата, ще бъде за гласовете, които не са чисто партийни. Ние
имаме с какво да привлечем голяма част от тях
Лично аз съм оптимист, очаквам по-високи резултати за нас и на местно, и на национално ниво.
– На 11 септември БСП подкрепи кандидатурата за кмет на столицата на Мая Манолова. Коментарът Ви?
– С Мая Манолова се познавам отпреди 20 години, тя дълго бе в ръководството на БСП, добре работи и като национален Омбудсман. Борбен и компетентен човек. Мисля, че е единствената, която може да пребори кандидата на ГЕРБ. Даже виждам страх от страна на лидера на ГЕРБ, че г-жа Фандъкова ще загуби. Предварителните проучвания дават преднина на Мая на балотаж. Битката за София ще бъде сериозна. Но ГЕРБ са победими – както в София, така и в Стара Загора!
– И в Стара Загора?!
– Да, имаме възможности. Визирам, че са победими на първо място в надпреварата за съветници. Живко Тодоров безспорно има предимства, харизматична личност е, но той също на 100% не е сигурен. Живко е труднопобедим, но не е невъзможно. Има места, по които може да бъде критикуван, както и екипът му, по отношение на случилото се през последните 8 години.
– Бъдещето на Стара Загора?
– Държи се под ключ от две неща – вземане на правилното решение за Летище Стара Загора, и прокопаването на тунел под Шипка. Ако стане, Стара Загора ще е въздушен транспортен център, в сърцето на България. Можем да задържим младите хора в Стара Загора с това. И индустриалната зона да заработи, т. е. икономиката. Тези проекти са заложени от държавата, новото ръководство трябва да настоява за тях, ако искаме да ни има.
– „Национална бизнес поща“ разработва фокус-тема, която дискутира съдбата на мястото на Стария съвет. По нея вече се включиха топ архитекти. Вашето мнение?
– Прочетох много мнения. Стара Загора се нуждае от Обреден дом, какъвто няма. Имаме достатъчно паркове, дори считам, че ни очаква проблем с поддръжката им. Като отчетем факта, че са малко общинските обекти, които се отдават под наем – повечето се продадоха, поддържането на парковете е скъпо удоволствие. Общината ще се задъхва и от липсата на приходи. Откъде ще дойдат? От повишаването на местни данъци и такси. Още отсега
трябва да мислим кои приоритети и какво да налагаме
Един ден средствата по европейски програми може да намалеят, дори да прекъснат. Какво правим?! И нека на национално ниво да се реши проблемът с фирмите, които печелят големите инфраструктурни проекти. Те притежават доста неквалифицирана работна ръка и ефектът е или ниско качество, или продължително забавяне на сроковете за изпълнение – това важи за почти всички проекти в големите градове. И говори, че държавата трябва да промени или начина на обявяване на конкурсите, или да се включват и външни изпълнители, за да може проектите да бъдат оползотворени както трябва, най-вече качествено.
Имам приятели с местни фирми, питам ги – не можете ли да станете подизпълнители. Казват – дават жълти стотинки, и ако работя, ще е или на нула, или на загуба. Подписват се едни договори, след това се правят анекси, доста пари се пропиляват в България точно по такива проекти. Проблем са фирмите – или да си намерят хора, или да не играят за такива проекти.
– Г-н Биволарски, в ежедневието сте постоянно с млади хора. Какво мислите за голите снимки, които се появиха в публичното пространство?
– С арх. Игнатов, който е десен човек, сме приятели във фейсбук. Като родител и като преподавател смятам, че личният живот на хората е неприкосновен, както частната собственост. Сигурно Игнатов е прекрасен човек. Доколкото разбирам, снимките са от предишния приятел на въпросната дама, която сега е негова приятелка. За мен това е грозно.
Грозни неща са писани и за мен самия и не приемам този начин на удари
под пояса, този начин на оклеветяване. Това омаскаряване не работи в полза на българското общество. Трябва със закон да се спрат подобни мръсотии.
– А Вие самият имате ли амбиции, желание да сте в политиката и занапред?
– През януари ще се пенсионирам, ставам на 65 години. Нямам намерение да оставам да работя. Ще имам много свободно време и съм си поставил за цел да се преборя за още един мандат. Мога да бъда полезен, във всяка сфера. Този мандат си бях поставил за цел да понауча младите хора, мисля, че успях. В ПК по проекти, международно сътрудничество и евроинтеграция, на която съм председател, работим прекрасно. Почти не говорим за политика. Колегите ме уважават и аз ги уважавам. По-възрастните трябва да помагаме! Е, ако стане – на 13-о място съм в листата! Ако не – животът продължава. Аз съм научен както да печеля, така и да губя.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА
Проф. Бойчо Биволарски в дискусията „Изборът на Стара Загора“:
Градът се задъхва от новопостроени жилища
„Национална бизнес поща“ стартира дискусия, с която представя позицията на утвърдени в своята област експерти – хора с качества и реални постижения, амбициозни млади хора и др., за това:
Какви трябва да бъдат СТРАТЕГИЧЕСКИТЕ ТЕМИ, които да влязат в ДЕБАТА на ПОЛИТИЧЕСКИТЕ ПАРТИИ, издигащи кандидатури за кмет и общински съветници на предстоящите МЕСТНИ ИЗБОРИ.
В дискусията позицията си по темата споделят старозагорци, които искрено и позитивно се вълнуват от съдбата на своя град, вярват в успешното развитие на Стара Загора и го доказват с реални действия, а не с виртуални псевдоакции, съпътствани с онлайн витиевата игра на думи.
Проблемите на Стара Загора са големи, на първо място – инфраструктурата и строежите. Градът се задъхва от новопостроени жилища, като разбира се, за това е виновен не Живко Тодоров, а ЗУТ. Този закон е много демократичен и позволява да се строи навсякъде. Навремето се върнаха много имоти, строи се безразборно и Стара Загора се задушава от строежи. Вече нямаме проветриво място. Остана само Бедечка, добре че там показахме, че не трябва да се строи. ОУП трябва да важи за целия град. Сега се работи на парче, което не е добре. ОУП трябва да бъде приоритет на новото ръководство още от началото на мандата му. Другият голям проблем е икономиката. Създадохме индустриална зона, но нещата вървят бавно и трудно. Може би трябва да почерпим опит от Пловдив. Живеем на стари лаври, икономиката на Стара Загора е на ниско ниво. Вина имат както частните предприятия, държавата, така и общинското ръководство. Трябва да помислим за повдигане нивото на развита икономика. Само по този начин можем да задържим младите хора.
Друго, което е приоритетно за новото ръководство, според мен, е следното – току-що се завърнахме със зам.-кмета Йордан Николов от Самара, Русия. Коментирахме, съвсем добронамерено, чистотата там и в Москва. Не видяхме фас, боклук по улиците.
Тук не обвинявам само общинското ръководство, а и съзнанието на нашите съграждани. Трябва да пазим. Ето, сега съм разочарован от главната улица – мръсотия отвсякъде. Затова сме виновни всички ние, гражданите на Стара Загора. И нека преди да критикуваме, да се запитаме какво ние самите правим.