На 21 юли официално отвори врати специализиран магазин на „Унитерм“ ЕООД в Стара Загора. В него се предлага богата гама от продукти, свързани с основната дейност на фирмата – лидер на пазара в сферата на проектирането, доставката, изграждането, монтажа и поддръжката на газови, отоплителни и ВиК инсталации. „Унитерм“ ЕООД е оторизиран партньор и официален сервиз на помпи GRUNDFOS-Дания, официален дистрибутор и сервиз на GROHE-Германия, оборудване за баня, официален дистрибутор на BWT – Австрия за България (системи за обработка на вода), и е дистрибутор на VIESSMANN – Германия, отоплителни, охладителни и индустриални системи.
Инж. Мартин Георгиев, проектант ОВК и газови инсталации в „Унитерм“ ЕООД, представи на гостуващите си колеги продуктите на BWT-Австрия, австрийска фирма, позиционирана в Германия и в Австрия. Сред тях са филтрите за вода с обратна промивка – Infinity и Bolero. Техните предимства пред традиционните филтри, познати на нашия пазар, са, че компанията BWT е предвидила с тези модели премахване на необходимостта от често демонтиране за почистване или за цялостна смяна, реализирайки система за самопочистване.
BWT Infinity е воден филтър, който автоматично се самопочиства и е лесен за използване. Свързва се лесно към канализацията, за да може да се самопромие за 10-15 минути. Водният филтър BWT Infinity AP има и контролер за диференциално налягане. Ако филтърният елемент се замърси преди следващото периодично промиване, регулаторът на диференциалното налягане задейства обратно промиване при диференциално налягане от 0,8 bar.
Другият филтър BWT- Bolero, има вариант с ръчна и с автоматична промивка. Филтърът има клапан и следи диференциалното налягане. Когато се запуши, той се отваря автоматично, промива и отново тръгва. Има захранване с 220 и 24 V. Тук е избегнат човешкият фактор – всичко е автоматично. Такива филтри има до 6″ и повече. Филтрите с големи цолажи се използват вместо пясъчни филтри за басейни.
Филтър BWT E1 има вграден регулатор за налягане и може да се настройва. Знаем, че налягането в системата често е променливо, което вреди на последващите уреди, например омекотителната инсталация. На 6 месеца е необходима смяна на филтърния елемент, но в случая е невероятно лесно и отнема само 30 секунди, уточни инж. Мартин Георгиев.
Знаем, че в Стара Загора водата е доста твърда и затова е хубаво тя да се омекотява. Представям ви и BWT Aquadial Softlife 10 L – омекотителна инсталация, която е толкова компактна, че се събира дори в шкафа под мивката. Бутилката със смолата е 10 L , 1,4 м3/час, което за един апартамент или малка къща е идеалният вариант. Но преди омекотителната инсталация задължително трябва да има филтър. BWT предлагат и автоматичен байпас, уточни в презентацията си инж. Георгиев.
Ако живеем на места, където няма централно водоснабдяване и водата идва от сондаж или от кладенец, след омекотителната инсталация е препоръчително да се монтира UV Bewades blue. Той убива микроорганизмите във водата на 99,99%. Предлага се в комплект с контролер-брояч, който показва колко дни живот остава на UV-лампата и кога трябва да се смени вътрешното тяло. Има опция за сензор, който следи интензитета на работа на UV-лампата, т.е. може нейният живот да свърши преди максималните 370 дни или след тях. Има ги в размери от 1 м3 до 20, 30 и 50 м3. Специално за битови нужди са 0,5 до 3,5 m3/h, което за една къща е предостатъчно. Много хора не преценяват правилно, като си мислят, че когато сондажът е дълбок 100 м, водата е годна за пиене, но всъщност не е така – водата мени своята микробиология, обясни инж. Георгиев.
Друго, което може да се вложи в системата, е BWT-обратна осмоза или ултра-филтрация, като последната запазва качеството на водата, т.е. не се премахват минералите и полезните вещества, а само хлор, тежки метали, неприятни вкус и миризма, и т.н. Ултра-филтрацията представлява комбинация от филтри от серията BWT Woda-pure, като първият е за механични частици, след което следва филтър с мембрана – обратна осмоза – 0,02 µm, активен въглен, който подобрява вкуса на водата. След това, ако нямаме омекотителна инсталация, можем да инсталираме филтър за омекотяване и минерализация с Mg. А ако е след обратна осмоза, може да се сложи филтър, който добавя минерали към водата. Всичко това е подходящо за домашни условия и не е необходимо голямо налягане. Уредите се поставят под мивката и се ползват за вода, годна за пиене директно от нашата чешма, каза Мартин Георгиев.
BWT Slim RO – обратна осмоза, които предлагаме за домашни условия, са с необходимите само 2,5-3 bar налягане. Има модели с резервоар BWT Slim RO или с проточна помпа – BWT Slim RO DF, което ни дава нонстоп пречистена вода. BWT-RO-DF-P пък е модел обратна осмоза с проточна помпа и с добавяне на минерали. Естествено BWT има инсталации с по-голям капацитет за по-големи консуматори и за промишлени цели, уточни още инж. Георгиев.
NBP.bg