Явлението „цъфтеж на водата“ се наблюдава в язовир Копринка пред събора на русофилите, който ще се проведе на 7 септември. Традиционно събитието събира над 10 000 приятели на Русия, тази година се очакват и повече. Организаторите се надяват сред тях да са лидерът на БСП и ПЕС Сергей Станишев и руският посланик.
Явлението бе констатирано след сигнал за замърсяване на язовира до РИОСВ-Стара Загора. Веднага изпратихме екип от трима експерти – по водата, по биоразнообразието и от нашата лаборатория, съобщи за NBP.bg директорът на инспекцията инж. Нанчо Видев. Извършихме оглед на място и констатирахме, че в плитките части на язовира (от страната на язовирната стена на ВЕЦ „Копринка”) се наблюдава оцветяване на водата в синьо-зелен цвят вследствие на бурно развитие на водни микроорганизми. Явлението е известно като „цъфтеж на водата” или еутрофикация. По брега на язовира се констатира наличие на синьо-зелена утайка, формирана в резултат на същия процес. При направения оглед не се установи наличие на мазни петна от разливи на нефтопродукти или други вещества, както по брега, така и в огледалото на язовира, каза инж. Видев.
В тази връзка бяха взети проби повърхностни води за физико-химичен анализ от района на язовирната стена на ВЕЦ „Копринка”. На място са измерени следните показатели: Активна реакция (рН) – 8,44, при норма от 6,5 до 8,5 – в съответствие с изискванията на Наредба Н-4/14.09.2012 г. за характеризиране на повърхностните води в добро химично състояние; Разтворен кислород – 4,4 мг/л, при норма от 8,0 до 6,0 мг/л, количеството на разтвореният кислород е в по-малка концентрация в сравнение с изискванията на Наредба Н-4/14.09.2012 г. за характеризиране на повърхностните води в добро химично състояние, което вероятно се дължи на явлението „цъфтеж на водата” (еутрофикация); Електропроводимост (ЕПР) – 212 µS/см, при норма >750 µS/см – в съответствие с изискванията на Наредба Н-4/14.09.2012 г. за характеризиране на повърхностните води в добро химично състояние.
Няма повод за безпокойство, коментира инж. Видев. Вероятните причини за цъфтежа на водата са високите температури в края на август, ниското ниво на водите на яз. „Копринка“, съчетани с липсата на движение на водата, което от своя страна довежда до интензивно развитие на водни микроорганизми, поради което количеството на разтворения кислород във водата намалява. Ниското съдържание на разтворен кислород е предпоставка за негативно влияние върху водните организми.
Като цяло, това е обичайно явление за този период на годината (края на лятото) и в тази връзка няма пряка или косвена опасност за здравето на населението.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА