Днес от 17.30 ч. в салона на Читалище „Цвят-1870“ във Видин ще се състои премиера на сборника „Митрополит НЕОФИТ Видински – велик духовен водач“. Събитието се организира от Видинска Света Митрополия, НЧ „Цвят-1870“, Държавен архив-Видин и Фондация „Постижения“. Сборникът ще бъде представен от неговия съставител Виктория Караабова-Стоянова, председател на Фондация „Постижения“, родственица на митрополит Неофит.
На премиерата на сборника Видинският Митрополит Даниил ще сподели факти от биографията на Митрополит Неофит Видински, информира за „Национална бизнес поща“ Светлана Кръстева, началник отдел „Държавен архив-Видин“. Райна Антонова от Регионалния исторически музей-Стара Загора ще говори за връзката на Митрополит Неофит с родния край, както и неговите контакти със Старозагорския Митрополит Методий Кусев. Светлана Кръстева ще направи презентация на преминали през годините паметни чествания и изложби, свързани с живота и делото на Видинския Митрополит Неофит.
Очаква се събитието да бъде посетено от свещенослужителите от Видинска Света Митрополия, от представители на областна администрация и Община Видин, на местната културна общественост. Поканени са организацията на евреите във Видин – „Шалом“, читалищни деятели, местни медии. Поканили сме и директора на Държавен архив-Стара Загора Галинтин Караславов, където бяха намерени нови документи, свързани с Митрополит Неофит Видински. Ще присъстват и родственици на Видинския Митрополит Неофит, които живеят във Видин. Надяваме се, че събитието ще предизвика голям интерес от страна на видинската общественост, допълва Светлана Кръстева.
Изпратили сме покани до кмета на община Стара Загора Живко Тодоров и до кмета на община Гълъбово Николай Тонев, където изложбата, посветена на 150 години от рождението на Митрополит Неофит Видински, гостува през миналата година. Изложбата на Видинска Света Митрополия и Държавен архив-Видин „За правда и човечност“ бе представена през октомври в Община Гълъбово, а на 1 ноември бе открита в Музея на религиите в Стара Загора. В нея се акцентира на житейския път, на свещенослужението, а също и на ролята на Митрополит Неофит Видински като наместник-председател на Св. Синод, когато през трудните 1940-1944 г. изиграва съществена роля за спасяването на евреите и циганите в България от лагерите на смъртта. Използвам възможността да благодаря и на Живко Тодоров, и на Николай Тонев за гостоприемството и съдействието за откриването на изложбата в Стара Загора и Гълъбово, казва Светлана Кръстева.
За „Национална бизнес поща“ тя сподели също, какво най-много я впечатлява от делото на дядо Неофит. Още с встъпването си на Видинския престол, Митрополит Неофит много бързо се запознава със състоянието на епархията и разбира, че е необходимо да се работи за просвещението на вярващите, за възстановяването на храмове и за създаване на благотворителни фондове, чрез които да се набират необходимите средства. Той издава вестник, книги, проповеди, пише история на Видинската епархия. Голямо е делото му и за завършване на построения, но все още незавършен до неговото встъпване в длъжност, катедрален храм „Св. Вмчк Димитрий“, за изграждането на мавзолея на Екзарх Антим I, за изграждането на целия митрополитски квартал, обособен във Видин. Всичко, което той е планирал през живота си в свещенослужителска, социална, благотворителна дейност го е реализирал стъпка по стъпка, упорито и неотстъпно, обяснява Светлана Кръстева.
Сборникът „Митрополит НЕОФИТ Видински – велик духовен водач“ ще бъде представен не случайно в НЧ „Цвят-1870“. То е естественият център както на град Видин, така и на духовността. Премиерата съвпада с традиционните чествания на читалището, което празнува всяка година в дните преди Цветница. Преди 10 години във Видинското читалище се представи биографичната книга „Видинский митрополит Неофит. Живот, дело, преживяно, сътрудници“ от свещеноиконом Йордан Н. Василев. Друг важен момент е, че митрополит Неофит е един от дарителите за построяването на сградата на читалището. Често е присъствал на събития, на заниманията на литературния клуб, към читалището и др.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА