На 17 март в Тракийския университет в Стара Загора ще бъде представена дейността на Института за устойчив преход и развитие в структурата на висшето училище. Ще бъде подписано и споразумение по Национална научна програма „Интелигентно животновъдство“ от ректора на ТрУ доц. д-р Добри Ярков и министъра на образованието и науката Красимир Вълчев.
Откриването на Института за устойчив преход и развитие в структурата на висшето училище е по искане на ректора на висшето училище, като в него се предвижда да се извършват фундаментални и приложни изследвания в приоритетни за университета и държавата области на науката.
Институтът ще представлява съвременна научна инфраструктура, обединяваща изследователската дейност на три висши училища в интердисциплинарни изследвания с подобри условия и с повече възможности за участието на докторанти и студенти в научната му дейност. В него ще се извършват изследвания в областта на новите индустриални технологии, биотехнологиите, енергийните системи и сигурността на доставките, дигитализацията и умните мрежи в градска среда, минното дело, селското и горско стопанство, електромобилността. Новото звено ще функционира в партньорство с Техническия университет-София, Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“, общинските власти, национално представителни организации на работниците и служителите.
Институтът ще обединява работата на изследователски групи в три сектора: „Икономически анализи и проекти“, „Селско стопанство и биотехнологии“ и „Минно дело и енергийни системи“, които ще работят по проекти от национални и международни научни програми, ще изготвят прогнози и стратегии за развитието на регионалната и националната икономика.
На 17 март с официалните подписи на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и ректора на Тракийски университет – доц. д-р Добри Ярков, ще се даде и официален старт на Национална научна програма „Интелигентно животновъдство“ – ИНТЕ-ЖИВО, финансирана от Министерството на образованието и науката (МОН).
Тракийски университет оглавява консорциум, съставляван от водещи академични институции в България: Аграрен Университет-Пловдив; Технически Университет – София; Русенски Университет “Ангел Кънчев”; Институт по Информационни и Комуникационни Технологии – БАН; Институт по Механика – БАН; Институт по Биология и Имунология на Размножаването „Акад. Кирил Братанов“(ИБИР–БАН); Селскостопанска Академия – ССА.
Продължителността на Национална научна програма „Интелигентно животновъдство“ – ИНТЕ-ЖИВО, е четири години с общ бюджет 4 500 000 лв.
Основната цел на научната програма е провеждане на фундаментални и приложни научни изследвания за предоставяне на животновъдното направление на иновативни методи и средства за интелигентно и ефективно животновъдство с намалени човешки ресурси и намалено въздействие върху околната среда. Основните дейности и задачи са планирани логически в 12 Работни пакети.
NBP.bg