Днес по нов стил отбелязваме Трифон Зарезан: Ден на лозаря. Християнският празник е посветен на лозите (Св. Трифон се смята за покровител на лозарството и винарството). Празнуват не само лозарите, но и градинарите и кръчмарите. Имен ден празнуват: Трифон (от гр. наслада, разкош), Трифона, Тричко, Веселин, Веско, Радко, Рачо, Веселина, Веса, Радка, Лозан, Гроздан.
За Трифон Зарезан са предвидени празнични прояви както в Стара Загора, така и в села от общината.
В православния календар Св. Трифон е на 1 февруари (14 февруари по стар стил). Празникът е включен в цикъл от 3 последователни дни, наречени Трифонци – 1, 2 и 3 февруари. Те се празнуват както следва:
1 февруари – Трифоновден; 2 февруари – Сретение Господне, и 3 февруари – Свети Симеон.
Св. Трифон е мъченик, който през 248 г. сл. Хр., при царуването на император Деций Траян, бил посечен с меч. Роден в Мала Азия, той произхожда от област, която се смята за една от прародините на лозата и виното. Св. мчк Трифон се счита за пазач на лозята и празникът е в негова чест.
По българските земи Свети Трифон се тачи като покровител на лозарите, кръчмарите и градинарите. Наричан е още Зарезан, защото се празнува в началото на подготвителния сезон – когато се започва резитбата на лозята. Обичаят повелява в празничния ден стопаните, които имат лозя да „зарежат“ няколко пръчки, после да полят корените на лозата с вино. Кулминацията на празника е избирането на „цар на лозята“ – обикновено някой добър стопанин, който се смята за късметлия, за да може по време на неговото „царуване“ да се роди обилен плод.
През февруари се прави само ритуално зарязване, защото е още твърде студено, а през целия ден се устройват шумни веселби. В най-общ смисъл, в българския народен календар Трифон Зарезан носи белезите на преход в аграрната дейност от зима към пролет: първа оран, закичване на животните, прекаждане, „заплашване“ на дърветата, различните гадания, свързани със стопанските дейности.
В обредността на Трифон Зарезан се преплитат различни култови практики, в основата на които лежи езическото почитане на Дионис – с типичните ритуални действия – напивания, поливане с вино (разрешени на празника, но забранени в друго време на годината). Практически честването на християнския светец Трифон съвпада с древните Дионисиеви празници.
NBP.bg