Традиционният фолклорен празник на райската ябълка ще се проведе на 22 ноември, събота, в 11 ч. на площада в старозагорското село Хрищени. И тази година веселият девиз на празненството „За да сте здрави и засмени – яжте райски ябълки от Хрищени!“, ще събере мало и голямо.
Според поверието, през 30-те години на миналия век в селото живял свещеник на име Николай. Той бил близък с овощаря на цар Борис III, от когото взел 16 дръвчета с уникалния плод, и ги засадил в Хрищени. И до днес райската ябълка остава запазена марка на селището.
По данни на Уикипедия райската ябълка произхожда от Китай и Япония. Ботаническото й наименование идва от гръцки – „diospyros“, и означава „божествен огън“. В страните от Средиземно море и Америка е пренесена още през XVIII в., а в България – около 1935-1940 г.
Плодовете на райската ябълка съдържат калий (100 милиграма калий на 100 грама плод), магнезий, желязо, калций, фосфор, манган, мед. Витамините в нея са – провитамин А, както и С, Р, В1, В2, Е и пектинови вещества. Съдържа също 13-19% глюкоза, има в състава си и органични киселини. Плодовете на райската ябълка се отличават с висока хранителна стойност. В зряло състояние количеството на захарта е 17-18%.
В миналото плодовете на райската ябълка са били използвани при лечение на скорбут. Днес намират приложение предимно за лечение на настинка и кашлица, причинени от запушване на дихателните пътища с възпалителен секрет (за лечението се прави отвара от обвивката на плодовете), анемия и стомашно-чревни нарушения, малокръвие, разранени венци, диабет. Сокът от райска ябълка действа отхрачващо, а голямото количество йод прави плодовете много добро средство за борба със заболявания на щитовидната жлеза.
NBP.bg