
„Сборник с разработки за студенти по психология“ е първата книга на Нели Андонова, която бе представена в залата на Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. Авторката е психолог и е ориентирала разработките си към бъдещите психолози, за да улесни подготвката им за изпити. „Книгата е плод на 8-годишен труд. Наблюдавам колеги, особени тези, които работят и учат, и реших, че с натрупания опит мога да помогна. В книгата са включени основните тези в бакалавърската степен от различни университети. Обяснени са начините и структурата за провеждане на психологическо изследване и експериментален дизайн, както и използваните методики. Книгата е обогатена с таблици и графики, които нагледно представят резултатите“, казва Нели Андонова. Това е първата част, предвидено е да има и втора.
Първоначално замисълът е бил изданието да бъде само онлайн, достъпна е на психологстаразагора.бг, но по-късно тя решава да пусне и известно количество на хартиен носител. Убедена е, че сборникът ще се ползва като наръчник от бъдещите й колеги, а това показват и първите отзиви.
Нели Андонова е родена през 1980 г. в Стара Загора. През 1999 г. е завършила ПМГ „Гео Милев“, профил биология и френски език. През 2004 г. завършва бакалавърска степен по психология с профил педагогика във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“, а след това и магистърска степен по социална психология. От 2005 г. до 2013 г. работи в Дома за възрастни с физически увреждания в Стара Загора. През 2012 г.преминава сертифицирано обучение за диагностика на възрастни хора към OS BULGARIA. Има психологичен частен кабинет, занимава се с психодиагностика, консултации и терапия, преподава и уроци на студенти. В момента се обучава за когнитивно-поведенчески консултант и следва втора магистратура в ЮЗУ „Неофит Рилски“.
В последните години все повече хора търсят помощ от психолог, избягват намесата на психиатрите, дори когато ги насочвам към такива специалисти, споделя Нели. Увеличават се случаите на психически разстройства и депресия, особено в пандемията. В основата на всички психологични проблеми е психотравмата, която е различна за всеки човек. Корените са най-често още в детството, затова родителите трябва да обръщат повече внимание на децата, да се интересуват повече, да четат, да търсят квалифицирана помощ. Това важи особено за родителите на деца със специални образователни потребности, които в много случаи не искат да приемат проблема. Близките трябва да съдействат на психолога, да го подкрепят, за да бъде ефективна терапията. Това, което се прави за децата със СОП е малко и некачествено, учебните програми се нуждаят от промени. Заедно с когнитивните процеси трябва да се развиват и творческите възможности. Трябва децата да се учат не какво, а как да мислят, подчертава психоложката.

Тя определя себе си като самоактуализиращ се човек, който непрекъснато се обучава, работи, пише. Нели има вродено физическо увреждане, но благодарение на силния си дух и воля и помощта на близките си, успява да се справи с трудностите. Точно от позицията на човек, изпитал на гърба си проблемите и намерил формула за справяне с голяма част от тях, тя мечтае да работи с деца с увреждания. Затова е решила да кандидатства по европроект към Агенцията за хората с увреждания към Министерството на труда и социалната политика.
За това, колко е важно отношението на близките, говори подкрепата, която Нели Андонова получава от родителите си и съпруга си Ивайло, за когото казва, че е най-прекрасният човек, и не пропуска да им благодари.
NBP.bg, Таня ИВАНОВА