Млади хора от старозагорски училища и техни преподаватели се включиха в дискусията „30 години по-късно: демократични ценности, поколението днес – проблеми, реализация, перспективи“. Форумът бе иницииран от старозагорския обществен посредник Надежда Чакърова и събра над 100 младежи в зала „П. Р. Славейков“ в Стара Загора на 21 ноември – Ден на християнското семейство.
Приветствия към присъстващите отправиха Иванка Сотирова, зам.-кмет на община Стара Загора, зам. областният управител Петя Чакърова, както и председателят на Общински съвет-Стара Загора Мария Динева. Те пожелаха успех на младите хора, призоваха ги да бъдат все така активни и обещаха институциите да продължат да подкрепят младежките инициативи.
30 години по-късно България е различна, ние сме различни. България е част от Европа. Ако в началото на промените си пролича еуфорията, трябваше да мине доста време, за да се осмисли, че е необходимо най-напред демокрацията да се създаде, после да се роди и след това да се отгледа, а това става бавно. Онова трудно и мътно време е вече зад гърба ни, условията в България сега са други, затова трябва да погледнем в бъдещето. А бъдещето това са младите ни хора. Те също са различни, но имат мечти, имат куража, каза Надежда Чакърова.
Затова с днешния форум подкрепяме вашето бъдещо развитие. Призовавам институциите да отворят вратите си за вас – младите хора, за стажове, за да бъде споделен опит, за да имате шанс за бъдеща реализация. Това ще даде своя резултат във времето. В приемната на местния обмбудсман сте също винаги добри дошли, допълни още Чакърова.
По време на форума своята дейност отчете и първият млад омбудсман на Стара Загора Бетина Радева. Тя и нейният заместник Калоян Максимов представиха доклад за инициативите през мандата им. Омбудсманът на Р България Диана Ковачева, също гост и участник в дискусията, и Надежда Чакърова връчиха символично мандат за работа на новоизбрания млад омбудсман Александър Александров и неговия заместник Мартин Колев. Двамата обявиха, че вече имат програма и заявиха категорично, че ще надграждат работата в името на младите, ще следят и за добрата комуникация с институциите. Първата инициатива, която те подкрепят е на местния обществен посредник – „Чудната елха“. Надежда Чакърова поясни, че тази година кампанията ще бъде насочена към деца с увреждания, настанени в общинските центрове.
Към младежката аудитория се обърна Диана Ковачева. Аз се радвам, че младите хора имат своята визия за работата, която им предстои. Но като човек, свързан четвърта година с дейността на омбудсмана, знам, че една от най-ценните му черти е да има гъвкава програма. Извън твърдия план, гражданите казват кои са важните задачи и е добре омбудсманът да има време и сърце за дейности, които не са предвидени предварително, посъветва младите си колеги Ковачева.
Тя припомни още, че младежката дискусия в Стара Загора съвпада и с други емблематични годишни. На 20 ноември отбелязахме и 30 години от отварянето за подписване на Конвенцията за правата на детето. Същите лидери, които направиха възможно падането на Берлинската стена, сложиха подписите си под една значима универсална конвенция, с която си обещаха да дадат шанс на децата, да зачитат техния интерес, да осигурят не само техните основни права, но и да им дадат възможност да участват във вземането на важни решения. След няколко дни ще отбележим и Деня на правата на човека – 10 декември. Връзката между тези събития е много тясна и много ясна. Защото демокрацията, правовата държава, са пряко свързани със зачитането на основните права. Всяко нарушение на основните права и свободи на човека, накърнява онова, което наричаме правова държава и го превръща в куха конструкция, допълни Ковачева. Тя изтъкна още, че правата на детето са изключителни, защото освен правото на лично пространство, е хубаво да говорим и за още едно право на децата – правото на детско участие в процеса на вземане на решения, особено на такива, които ги засягат, коментира Диана Ковачева. Тя говори и за огромното значение, което има за развитието ни и още едно основно право на децата – правото на образование.
Още една дата ще спомена и това е 10-ата годишнина от влизането в сила на Хартата на ЕС за основните права. Изследване показва, че само 12% от анкетираните я познават. Това означава, че гражданите на ЕС не само не познават своите основни права, но не могат и да ги защитят. Затова ви пожелавам да бъдете активни, да бъдете бдителни, защитавайте своите права и правата на онези, които не могат да ги защитят сами. Защото едно общество е силно, когато подкрепя онези, които се намират в уязвима позиция. Радвам се, че присъствам на днешната емоционална дискусия, защото подобни инициативи стимулират разгръщането на младежката активност, каза още Диана Ковачева.
Атрактивна лекция пред младите хора изнесе Станимир Стоянов, президент на Международна академия за високи постижения „Сър Исак Нютон“. Той сподели част от своя житейски и професионален опит. Представи и разработената от него програма за стратегическа промяна, която не само да превърне родината ни в привлекателно място за реализация на младите хора, но и да върне най-добрите българи, които в момента са извън пределите на страната. Промяната е насочена към подмяната на културата на оцеляване, доминираща в страната ни досега, с културата на постиженията, която да бъде наложена и да се превърне в приоритет и на Обединена Европа. Каква е разликата между културата на оцеляване и културата на постижения и защо си струва да осъществим стратегическата промяна Станимир Стоянов демонстрира с атрактивен пърформанс.
Гости на дискусията бяха още директорът на Регионалния исторически музей Петър Калчев, председателят на Районния съд Милена Колева, председателят на УС на ТПП-Стара Загора Олег Стоилов, изпълнителният директор на фондация „Постижения“ Виктория Стоянова, представители на местни и държавни институции. Поздрав към участниците във форума и гостите отправи и отец Иван Генов от Старозагорската митрополия.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА