Манастирът популяризира книга с описание на пътуването, включително и в брайлов вариант
Манастирът „Св. Вмчк Георги Зограф“ в Света гора, Атон, популяризира поклоннически маршрут, който тръгва от Стара Загора. Той е описан в наречена от авторите „сборна книжица“ със заглавие „Път към Зографските светии“, която току-що излезе и в брайлов вариант. Това съобщи за НБП главният „виновник“ за появата й, старозагорецът Димо Узунов.
„Път към Зографските светии“ излезе на български преди месеци в 1000 броя, по поръчка на монасите. Сега в манастира гостуваха поклонници от Украйна, сред тях и незрящи. Зрящите харесали много книжката и пожелали да я купят. Но като разказват съдържанието й, незрящите също пожелават да я имат. Манастирът се обади – можеш ли да го сториш, споделя старозагорецът. Така направихме и брайлов вариант, очаквам от Зографския манастир да я изпратят като подарък на незрящите в Украйна, разказва Узунов.
Съдържанието на сборната книжица е дело на старозагорци. Икономът на манастира йеромонах отец Гавриил преди време попитал Узунов може ли да предложи вариант за възстановяване на стар, вървян някога поклоннически път от България до Зограф. Старозагорецът обяснява, че в миналото някои са ходили на поклонение в Зографския манастир, други – да работят. Това, което установил със сигурност е, че са минавали през Рилския манастир, през Добърско, макар да имало и други маршрути. Предложих три варианта, без да казвам кой ми допада най-много, описва създаването на „Път към Зографските светии“ той. Най на сърце ми беше, и който осъществихме, е с тръгване от Стара Загора, през Рилския манастир, пеш, за около месец. В Стара Загора са единствените храмове, посветени на зографски светии, на Старозагорските минерални бани има храм, посветен на Св. Козма Зографски (вдигнат с прякото участие на отец Йордан Карагеоргиев и „Мини Марица изток“ ЕАД – б.а.). Също в Стара Загора се намира храм, посветен на Св. Паисий Хилендарски. Това надделява и в решението на Зографския манастир да каже – ето този вариант е най-хубавият. На 22 септември се чества Св. Козма Зографски и Независимостта на България. Хем църковен, хем национален празник и тази дата е утвърдена от Зографския манастир за начало на поклонническото пътуване, разказва Узунов. На 22 септември се тръгва от Старозагорските бани, задължително отец Йордан, и то с голямо удоволствие, благославя участниците. Те се включват в литургията, посветена на Св. Козма Зографски, и се отправят към Германски манастир край София. Той е подворие на Зографския манастир, посветен на Св. Иван Рилски. Там се прави среща с монасите, които са зографски монаси, и се грижат за стопанисването му. След това пътуването продължава към Рилския манастир. От там през Рила планина има двудневен преход пеша, нощувка на х. „Македония“, оттам до х. „Добърско“ и задължително посещаване на храм „Св. Св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“. Следва Банско, където е паметникът на Паисий Хилендарски, и отпътуване към входа на Атон – Урануполи. Сутринта се хваща фериботът и поклонниците се отправят към скита „Света Анна“, откъдето се поема за параклиса „Панагия“ и нагоре към вр. Атон (2033 м н.в.). Там има параклис, посветен на Преображение Господне, варианти за слизане след снимки от чудесната панорама на върха по залез, нощувка, и на следващия ден е прибирането с ферибота към манастира Зограф. По време на пътуването има запознаване с житията на Св. Козма, на Св. Паисий, Св. Иван Рилски, Св. Анна. Всички разговори са посветени на духовна тематика и неусетно се забравя светското общуване.
Пътуването съчетава физическо натоварване с духовно обогатяване. Идеята е, и тя се осъществява в Зографския манастир, хората да почувстват потребност да се изповядат и ако са заслужили, да бъдат причестени.
Всичко това е описано в книгата. Узунов споделя, че изданието не е претенциозно. В него има пътеписен елемент, исторически факти, писания в едновремешни вестници, издавани в Банско, със същия език. Използвани са жития на светии, както и още нещо – в пещерата на Св. Козма Зографски има книга както в музеите – за впечатления, където поклонниците споделят болки, отправят молби. Някои от тях също са намерили място в изданието, със съгласието на манастира, с идеята те да обрисуват образа на нашите зографски светии, а не авторът. Редактор на „Път към Зографските светии“ е главният редактор на „Национална бизнес поща“ Петър Драгиев, страхотен зографски приятел, уточнява Димо Узунов.
НБП, Дима ТОНЕВА