Змейово е на 8 км от Стара Загора, по средата на Змейовския проход, който свързва Старозагорското поле с Тунджанската низина. Преди да приеме това име, до края на 18 век, се е казвало Дербент (проход). Преименува се покрай легенда за местен змей. Дългогодишният читалищен секретар и изследовател на историята на селото Емилия Петкова смята, че тя е създадена, за да плаши турците. Носела се от уста на уста, обяснява тя. Змеят бил до кръста птица, надолу влечуго с люспи. Задявал моми, слизал по седенки. Стари хора дори разказват, че техните родители са го виждали как свети на лунна светлина. Със змея змейовци спасявали момите си – обличали някой с кожи, заливали го с катран и го запалвали. При появата турците хуквали да бягат. Змеят живеел в Змейовата пещера, която се намира на около 3 км от северния изход на селото – масивна скала с вход, днес трудно проходим заради набези на иманяри. Пещерата се намира по път за тукашния вулкан. Искрено се надявам да се яви бизнесмен, който да инвестира и да превърнем мястото в атракция, споделя Петкова. Ако се качите горе, ще видите невероятна гледка към Казанлъшката долина. Кратер няма, но има камъни, които геолози били проучили и определили като вулканични. Местните са убедени, че минералните води в Ягода са „техни“, защото тръгват именно оттук. За съжаление, змейовци не могат да развиват идеите си за селски туризъм, защото не се водят селски район.
* * *
Много красива, древна и с история е и църквата на Змейово – „Св. Николай Чудотворец“. Построена е през 1837 г. на мястото на метох, в който Поп Харитон е правил препис на „История Славянобългарская“ – той се съхранява в селото. Храмът на Змейово има корабообразна форма, а в двора му са запазени плочи със старинни надписи, едната на арабски с текст
„Нужда от възвръщане на откровението“
Предполага се, че е дошла от манастира „Боров дол“, някогашна светиня в региона, където поверието гласи, че е покръстен Борис I. През 2007 г. при ремонтни дейности по покрива на храма майсторите не получили договореното възнаграждение и заляли стенописите с латекс. Викнали ученици от Художествената гимназия в Казанлък да отлепят боята. Под нея обаче се
разкрили още по-долни пластове с неизвестни стенописи
От музеите дойдоха и казаха, че са паметник на културата, разказва кметът Никола Пеев. Боядисахме нацапаното, защото е оскверняване на светиите, но откритото остана и чака реставрация.
Мястото тук е силно енергийно, разказват сем. Ваня и Димитър Брацови, чийто имот е в съседство с църквата. Ако дойдете вечер,
ще видите невероятно едри звезди
да посегнеш и ще напълниш шепи. 265 дни в годината е слънчево, тук има космическо влияние. На мен ми отприщи вдъхновение за интелектуални занимания и творчество, споделя Димитър Брацов, който през 2013 г. учредява първия в региона частен интелектуален клуб („Космос“), издава списание („Птици в нощта“), пише книги.
В Змейово населението е 930 души, от тях с постоянен адрес – 530
Ромите са около 200. Проблем с тях е недостигът на жилищна площ, споделя Никола Пеев. Завзеха едно общинско пасище, където построиха 15 незаконни къщи. Нямат ток, комуникации, но по-добре, отколкото да спят на пейките в читалищния парк.
Най-възрастната жена в Змейово е Вела Атанасова, на 94 г., а бай Стоян Айджиев-Графа, държи първенството по дълголетие при мъжете. На 93 г., жизнен и весел. Викат му така, защото преди 75 години като самодеец играл запомняща се роля на граф. Той е богатство за Змейово, казва кметът.
Землището на Змейово е най-голямото в Старозагорска община – 50 000 дка
но обработваемата от четиримата арендатори земя е около 1500 дка. Никола Пеев разказва още, че в селото има регистрирани 7 животновъди, все млади хора. Отглеждат кози, овце, крави. От миналата година има и стадо екзотични крави, които местните наричат „бизони“ – непозната порода чужбински животни, отглеждани за месо. Ранчото на бизнесмена Аделин Донев край селото е атракция в Змейово.
Някога основен поминък на селото е било
лозарството, производството на пелин и отглеждане на ашлами
– пръчки от маточник. Змейовци са били трети в България по продажба на вкоренени пръчки, изнасяли са резници в Украйна, Казахстан, Грузия. Сега в селото има 60 дка частни лозя и 90 дка на бившата „Менада“. Хората продължават да правят пелин, но в малки количества. Празникът на пелина е сред най-значимите в Змейово. Характерни обичаи, които се отбелязват още, са
Трифоновден, Бабинден, „Мисис Баба“
има инициативи за деца с увреждания, много участия в цялата страна на читалищните дейци. Читалище „Пробуда“ притежава медал за изключително развитие на читалищната дейност в България и историко-етнографска сбирка с над 400 експоната.
Възрастните хора с постоянно присъствие в Змейово са 150,
всичко останало е „на колела“
– сутрин над 50 автомобила излизат от селото, без да броя автобусите, и вечер се връщат обратно, разказва Никола Пеев. Поради тази причина нямаме социални обекти. Много съм петимен да имаме бръснарница, аптека, кафе-автомат, банкомат – да си теглят пенсиите хората, но не може да стане. Близостта с града пречи в това отношение. Най-много работни места на змейовци дават местната
фирма за чорапи, кариерата за каменни фракции, цехът за PVC дограма
Тук има и два автосервиза, склад за строителни материали, конна база. Гордея се с улиците ни – без дупки, с осветлението, че всички животни са извън селото. Тук няма да видите барабонки, споделя кметът на Змейово.
Най-тревожният ни проблем е липсата на канализация. Селото е върху скала и не може да поеме отпадните води. Пеев не е удовлетворен и от снегопочистването през зимата – парите не стигат, тук навява големи преспи (през 2012 г. лично е замерил 3.95 м сняг). Тежи ни и общинският транспорт, споделя той.
Голяма част от линиите отиват до Дъбово
винаги закъсняват и хората много чакат. Да не говорим, че са натъпкани като консерви. Казано накратко – змейовци мечтаят за някогашната градска линия номер 7.
Кражби няма, твърди кметът. След като м. г. за един месец са регистрирани 19, крадците били заловени, осъдени и пратени в затвора. Освен това,
в селото има 4 точки с постоянно видеонаблюдение
Змейово е известно и с най-точното астрономическо време. Часовникът на тукашната ЖП гара е най-точният в България и… отказва да работи извън селото.
НБП, Дима ТОНЕВА