Пет отбора от деветокласници на ППМГ „Гео Милев“ в Стара Загора демонстрираха отлични познания в състезание по химия и опазване на околната среда „Кой е по-по-най“. Надпреварата се проведе в Регионална библиотека „Захарий Княжески“ и бе съпътстващо събитие по Проект K-TRIO, „Изследователите в триъгълника на знанието“, което за поредна година се организира и провежда от ДИПКУ-Стара Загора.
25 ученици, разпределени в пет тима с оригиналните имена – „Liber Ignium“, „Пентан“, „Hermess’ staff“, „Сигма“ и „Химичната петорка“, премериха сили в два кръга. В първия етап на състезанието те представиха презентации, постери и изследвания, свързани с микропластмасата. Ученическите изложения съдържаха полезна и интересна информация за това къде се среща микропластмасата, какво представлява, как вреди на човешкото здраве, как попада в околната среда, как да намалим употребата й, кои видове не могат да се рециклират и защо. Бяха изнесени и много любопитни данни, които освен придобити нови знания, показаха, че петте отбора имат отлични умения да предизвикат интереса на аудиторията. Състезателите впечатлиха и с майсторски изработените презентации.
Състезанието продължи много оспорвано и във втори кръг. Чрез участие в интерактивната игра Kahoot младите хора показаха знанията си по органична химия.
Престижно жури в състав – доц. д-р Маргарита Славова от ДИПКУ-Тракийски университет, Кузман Кузманов, ст. експерт по природни науки и екология в РУО – Стара Загора, и Петя Вълкова, ст. учител в ППМГ „Гео Милев“, отличи с първо място отбор „Сигма“, втори станаха „Химичната петорка“, а трети „Hermess’ staff“. Призовите места са част от състезателния елемент на събитието, но трудът на всички участници бе на високо ниво и отлично оценен.
По време на надпреварата петте отбора бяха подкрепяни с бурни аплодисменти от свои съученици, родители и класни ръководители. Състезанието уважиха и Мариета Петрова, директор на ППМГ „Гео Милев“, Галина Тонева, проф. д-р Галя Кожухарова, директор на ДИПКУ-Стара Загора, Тодор Шишков, управител на „Тотем ДД“ ЕООД.
Любопитен момент бе, че химическата надпревара стартира с видео изпълнение на учениците от „Пеещи звънчета “ – вокалната група на ППМГ „Гео Милев“ с ръководител г-жа Златка Иванова, които представиха химна на гимназията „Горди наследници“ по текст на Илиана Събева и музика Станислав Събев. А само дни преди това химнът бе представен официално на празничен концерт в Народен театър „Иван Вазов“. Националната инициатива за създаване на химни за българските училища „Светилник: Към светли бъднини вървим!“ е на Музикаутор и на спонсора УниКредит Булбанк. За доброто настроение на публиката и участниците в състезанието бе и подготвеното изпълнение на талантливата певица от математическата гимназия Джулия Калева.
Не липсваха и награди, осигурени от „КЛЕТ България“ ООД и „Тотем ДД“ ЕООД – парнтьори и приятели в организацията на състезанието. Дни след надпреварата младите таланти получиха грамоти за призовите места и сертификати за участие в „Кой е по-по-най“.
Благодаря на всичките си ученици, че освен знаещи и можещи, са добри млади хора! Запазете се такива!, пожела преподавателят на деветокласниците Майя Найденова, старши учител по химия и опазване на околната среда в ППМГ „Гео Милев“.
NBP.bg