– Г-н Калчев, преди дни се проведе първият по рода си фестивал „От Августа Траяна до Боруй“. Споделете как се роди идеята за него и как премина първото издание?
– Идеята за фестивала, който организираме съвместно с Община Стара Загора, се роди от стремежа градът ни да стане още по-привлекателна туристическа дестинация. Това, което посетителите виждат в музейните витрини, са артефакти, открити при археологически проучвания. Те показват една част от бита и културата на хората, обитавали нашите земи в древността. Но не всичките ни посетители са научно изкушени от археологията и историята, и трудно могат да си представят как е изглеждал животът, битът, облеклото, песните, танците и занаятите на хората, които са създали музейните експонати – съдове, накити, оръжия.
Затова идеята на фестивала е
неговите посетители чрез исторически реконструкции да съпреживеят ярки картини от живота на древните хора
Представени бяха епохите на античния период на града – Августа Траяна, и на средновековния – Боруй.
Първото издание на фестивала, което премина при голям интерес, включваше демонстрация на различни занаяти, модни ревюта на антично и средновековно облекло. Представихме диспут, свързан с римския процес, тъй като се знае, че римляните са създали основата на съвременното римско право. Имаше и много кулинарни работилници, дегустация на медовина, концерт на антична и средновековна музика, ателиета за изработване на керамични съдове, тъкане на килими, монетосечене. И също стрелба с лък, антична поезия, гладиаторски битки, римска медицина, настолни игри и изобретения, програмата беше много богата. А пищно изградените палатки в тяхната естествена среда, пресъздадоха обстановката на античната търговска улица в древна Августа Траяна.
Заедно с Община Стара Загора смятаме да превърнем фестивала в ежегодно събитие за Нощта на музеите – 18 май, и притегателно място за старозагорци и гостите на града. Смятам, че фестивалът ще спомогне за развитието на туризма в нашия град, а неговите посетители истински ще съпреживяват всеки път живота на античното и средновокевното общество, при това с много емоции.
– Какво предвижда РИМ-Стара Загора за празничния 24 май?
– По случай 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, и най-светъл празник, Регионален исторически музей-Стара Загора, музей „Неолитни жилища“ и архитектурен комплекс „Музей на религиите“ ще бъдат отворени за посещение безплатно в празничния ден от 10 до 18 ч.
От 15 до 16 ч. в РИМ-Стара Загора ще се проведе детска работилничка по калиграфия „Аз Буки Веди“
Участниците ще изпишат букви от глаголицата и кирилицата с гъше перо и мастило.
Специална витрина с учебници, помагала и ученически тетрадки ще запознае децата с учебния процес от епохата Възраждането до първата половина на XX в.
Разбира се, по традиция ще участваме и в празничното шествие.
Вече се откриха и две нови изложби, които могат да бъдат разгледани. На IV експозиционно ниво в РИМ-Стара Загора е експонирана изложбата „Накитите през хилядолетията“. Тя представя над 600 експоната от фондовете „Праистория“, „Антична археология“, „Средновековна археология“, „Етнография“ и „Най-нова история“, някои от които се показват за първи път.
До 15 юли в Архитектурен комплекс „Музей на религиите“ ще бъде представена изложбата „Възрожденски икони от Добруджа“
Тя включва творби, образци на възрожденската иконопис от колекцията на Регионален исторически музей – Добрич, които са дело на майстори зографи, представители на известната Тревненска живописна школа. Експонирани са 30-те най-впечатляващи експонати от колекцията.
– Какво лято очаква археолозите на РИМ-Стара Загора?
– Ще бъде доста динамично. Продължават археологическите проучвания в централната част на града. В момента се проучва парцелът, където ще бъде разширението на Второ основно училище „П.Р. Славейков“, както и два големи парцела на ул. „Цар Иван Асен II“ 91. Предстои проучване и на терен, който се намира на мястото набившето лятно кино „Септември“. Източно от спортната зала, известна като БСФС, също ни предстоят проучвания. Ще имаме археологически екипи и на два обекта, свързани с разширението на пътя от Летище Стара Загора към АМ „Тракия“. Ще работим и по разкрито тракийско светилище. Археологическата ни програмата е динамична, вярвам, че ще имаме и интересни находки.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА
Честит светъл празник!
За 24 май пожелавам на всички старозагорци най-вече да бъдат здрави, да обичат българската култура, да почитат нашите будители, които са проправили пътя на днешните творци и образователни дейци. Будните ни предци са били хората, които са утвърждавали нашата идентичност и са възпитавали нашите деца в обич към родината. Българите тачим своите културни дейци и учители от миналото. Смятам, че отдаваме признание и на техните съвременници, които създават днешната българска култура и работят в сферата на науката и образованието. На всички тях – честит светъл празник!