През 2022 година отбелязваме 100 години от обявяването на 1 ноември за Ден на народните будители и 100 години от кончината на първия старозагорски митрополит Методий.
Българският народ винаги е гледал с надежда и упование в трудни моменти от своята история към духовните си водачи. С мощта на своята мисъл те са му посочвали пътя, който трябва да бъде извървян, давали са му сили, духовна стабилност и вяра за по-добро бъдеще.
През 1922 г. Стоян Омарчевски – министър на народното просвещение, внася предложение в Министерския съвет за определяне на 1 ноември за Ден на народните будители, което е прието. Много актуално звучат днес мотивите за това решение: „Първа наша грижа е да обърнем погледа на младежта към всичко ценно и светло от нашето минало и да я приобщим към това минало, за да почерпи тя от него бодрост и упование, сила и импулс към дейност и творчество“ .
Тази инициатива на българското правителство не се появява случайно. България преживява две много тежки национални катастрофи в Балканската, Междусъюзническата война и Първата световна война. Загуба на хиляди човешки животи, загуба на територии, прокудени от родните им места в Беломорска, Одринска Тракия и Македония големи маси българско население, тежки репарации и съкращения в числеността и въоръжението на българската армия. Това тежко за нацията време води до отчаяние, душевна разруха и разлагане на националната ни ценностна система. За българите след края на войните е рухнал възрожденският идеал – в единна държава да заживеят българите от Тракия, Мизия и Македония.
В такива тежки моменти и трудни времена хората се обръщат към своите будители, които със своята духовна мощ и мисъл са връщали равновесието и духовната стабилност на народа.
Не е случаен фактът, че след подписването на Ньойския диктат събралото се множество от хора не търси опора и утеха пред Двореца или пред Министерския съвет, а пред дома на народния поет Иван Вазов.
Сякаш като небесен знак на 1 ноември 1922 г. напуска този свят и митрополит Методий Старозагорски. Със своите дела и живот той блести сред плеядата от народни будители от българското възраждане. Той винаги е бил духовен водач, истински патриот, служещ на своя народ и Отечество.
Стара Загора е един от духовните центрове на третата българска държава. На този ден не може да не споменем и Захарий Княжески – създател на първата обществена библиотека, Атанас Иванов, който открива в Стара Загора първото светско взаимно училище, Анастасия Тошева – всеотдайна учителка и директор на девическата гимназия, Теофано Попова – основател на благотворително дружество „Добрий Самарянин“, Александър Екзарх – просветител и общественик, Атанас Кожухаров – основоположник на музейното дело в Стара Загора, и много други духовни водачи на нацията.
Днес нашето общество, живеещо в перманентни кризи, търси своите духовни стожери и будители. Надяваме се да ги открие сред нашия интелектуален елит, така както са направили нашите предшественици в трудните периоди, които е преживяла българската държава. За да бъде и пребъде Денят на народните будители!
Петър КАЛЧЕВ, директор на Регионален исторически музей-Стара Загора