
На 26 март България отново ще чества Деня на Тракия. На този ден се навършват 112 години от един от най-великите военни подвизи в новата ни история. Под командването на генерал-майор Георги Вазов Втора българска армия покорява смятаната за непревземаема Одринска крепост и решава изхода в Балканската война. Но в Деня на Тракия свеждаме глава и пред жертвите, трагедията и разорението на тракийските българи.
Заслугата за включването на този ден в официалния празничен календар е на Петра Мечева. Години наред председателката на Тракийското дружество „Одринска епопея” в Стара Загора се бори за това. Докато превръща в съратници и колегите си общински съветници и по тяхно предложение с постановление на Министерския съвет № 62 от 26 март 2006 г. 26 март е обявен за Ден на Тракия и официален празник на Република България.
Родолюбивото постижение на Петра Мечева напомня за чудесната идея на Величка Койчева. По предложение на талантливата историчка датата 5 октомври се приема за Ден на Стара Загора – празника на възкръсването от пепелищата, на съзиданието, на бъдещето! Две дъщери на над 8000-летния ни град, и двете Почетни граждани на Стара Загора, и двете „автори” на празници, ОРИСНИЦИ НА ПРАЗНИЦИ, които ще пребъдат във вековете, в хилядолетията напред.
Дори и случайни, понякога пресечните точки на живота изглеждат закономерни, когото опират в същината на нещата. След дългогодишно учителстване, орден „Кирил и Методий” и наградата „Анастасия Тошева”, Петра Мечева се пенсионира през 1986 г. като зам.-директор на V основно училище „Митьо Станев”. На една ръка разстояние е парк „Тракия”. А в парка са паметникът „Одринска епопея” и паметникът на Капитан Петко войвода. И двата паметника едва ли щяха да се появят без упоритостта и всеотдайността на Петра Мечева.
За момент да се върнем към Пето. То е родното училище на Васил Михайлов, изиграл по неповторим начин Капитан Петко войвода в популярния телевизионен сериал по книгата на Николай Хайтов. Двамата с Петра Мечева много се тачеха. Големият български актьор често питаше: „Как е кака Петра? Какво прави?”… И пак по случайно-закономерните пресечни точки: паметникът на Капитан Петко войвода е дело на още един талантлив старозагорец – проф. Валентин Старчев…
Петра Мечева почина на 10.12.2022 година. Със сигурност неслучайно името й означава камък. Целият й живот беше богат, красиво непоклатим, в полза на рода, на отечеството. Затова името й означава и незабрава.
През август 2023 г. на Националния тракийски фолклорен събор „Богородична стъпка” (създаден по нейно предложение) самодейци от НЧ „Димитър Наумов – 1908”, село Преславен, изпълниха авторската си песен в памет на Петра Мечева:
„…я викни, Петро, па запей:
Ази съм до гроб Тракийка, мъри,
Ази съм горда Българка!”.
Незабрава!
NBP.bg, Петър ДРАГИЕВ