Едно училище има бъдеще, когато успее да намери оптималния баланс между перспективни, търсени, добре платени специалности и преподавателски кадри, които могат да гарантират сериозно ниво на познание и квалификация на учениците. Професионалната гимназия по електроника „Джон Атанасов“ в Стара Загора е открила този баланс. Ученическите практики вече са традиция. Проектът свързва работодатели и бъдещи кадри. Младежите от училището обикновено получават веднага покана за започване на работа след завършването, стига да желаят това. Подготовката им е на изключително високо ниво. Работата по международни проекти изгражда у тях поглед към реалността в различни държави на Европа. От ученическата скамейка правят разработки, чиято значимост е оценявана от международни експерти. Равняват се по най-добрите и добиват самочувствието в конкуренция с връстниците си от стария континент. Клубовете по проект „Успех“ разширяват интересите и интелекта им в неучебна, но изключително творческа атмосфера, независимо в каква сфера са избрали да участват. Училищният вестник „Електрончо“ се прави от ученически редакционен екип и би могъл да е пример за не малко професионални печатни медии.
Само през тази учебна година възпитаници на „Джон Атанасов“ спечелиха наградата „Икар“ за изключителни постижения и извоювани национални и международни награди. Наградени бяха Владимир Минчев, Владислав Рашков, Николай Бунчев, Петър Янев, Росен Христов с ръководител Валентина Спасова. Наградата е за спечелената от екипа квота за участие в „Евроскола“ на Европейския парламент.
Състезанието „Мога и зная как“ в училището по повод 110-годишнината от рождението на патрона Джон Атанасов мобилизира сериозен брой ученици. Най-добре се справиха с теоретичните и практически задачи Ивайло Димитров – първо място, втори – Джелил Кумджу, трети – Господин Атанасов. Последваха състезания по творческо писане на английски език, ученически спортни игри. Преди година възпитаниците на гимназията по електроника изпревариха на националната олимпиада по английски език връстниците си от езикови гимназии. Традиционна е силната езикова подготовка в него, защото доброто владеене на английски език е задължително при участието в международните проекти.
Регионалният кръг на „Мога и зная как“ също бе успешен за Петър Марков – второ място в индивидуалното класиране, второ място и за Теодор Карастойков, а отборното трето грабнаха Петър Марков и Петър Герджиков.
ПГЕ „Джон Атанасов“ спечели двугодишен проект по програма „Леонардо да Винчи“ в екип с още три професионални училища в Бирмингам, Великобритания, остров Тенерифе, Испания, и Манавгат, Турция. Темата, по която ще работят младежите от четирите държави, е „Приложна електроника. Проектиране, изработване и приложение на електронни схеми и устройства за автомобила на базата на интегрирани схеми и микроконтролери. На старозагорските ученици се пада да направят кодова брава, алармена система за дом, зарядни устройства за автомобил, автомобилен паркинг и цифров часовник с програмно управление и програмата на Ардуино.
Учители и ученици от ПГЕ „Джон Атанасов“ представят България и училището си прекрасно в Англия, Германия и дори в ЕП.
Нормално е, когато съветваме децата си кой е най-добрият за тях път, да се съобразим най-напред с интересите и талантите им. Следва възможността за качествено образование, което да им даде перспектива и естествено – шанс за стабилна и добре платена интересна работа. ПГЕ „Джон Атанасов“ успява да осигури последните две за децата, за които компютрите и електрониката са предизвикателство и бъдеще. Училището е набрало скорост, едно от елитните в града на липите е и едно от средните училища с екип способни преподаватели във всички изучавани сфери и инициативно ръководство. Доказателство са непрекъснато печелените международни проекти и умението да наредят своето училище и своите ученици до връстниците им от развитите европейски страни, а често и да бъдат победители в съревнованието по знания и умения.
НБП