Проектът DISCOVER – „Разработване на иновативни подходи за популяризиране на науката в професионалното образование с цел мотивиране на учениците за кариера или образование в сферата на науката, технологиите, инженерството и математиката“, цели да насърчи сътрудничеството между средното образование и университетите и да популяризира науката в професионалните гимназии. Той се фокусира върху областите „роботика“, „мехатроника“, „физически изчисления“ и „изкуство и наука“. Проектът обединява консорциум от 8 европейски организации, в това число университети, дирекция за средното образование, публичен изследователски център и частна компания от следните държави: България, Гърция, Италия, Полша и Словакия.
Професионална гимназия по електроника „Джон Атанасов“ в Стара Загора също е пълноправен член на консорциума. Проектът стартира през октомври 2017 г. и се очаква да приключи през ноември 2019 г.
В рамките на проекта бяха разработени следните педагогически ресурси, които ще подпомогнат провеждането на извънкласни занимания по природни науки за ученици в средното училище:
1. Справочник с добри практики за разпространение на науката в професионалните гимназии.
2. Концепции, планове за уроци и обучителни материали за следните научни теми:
– Програмиране на АBB роботи
– Arduino програмиране и изграждане на вградена система
– Въведение в индустриалната роботика
– Въведение в използването Python за разработване на игри
– Графично програмиранe с LabVIEW
– Разработване и програмиране на Android приложения за мобилни роботи
– Компютърна математика – работа с MatLab
– Какво е наука и с какво се занимават учените – приложение на научния метод в изследванията
– Въведение в проектите и платформите за „интелигентни“ градове
– Технологии за съхранение и преобразуване на енергия
3. Материали за обучение по основи на дизайна, роботиката, мехатрониката, вградените системи и програмирането, както и ресурси и насоки за провеждане на практически занимания по програмиране на Лего роботи.
4. Материали за извънкласно обучение по програмиране:
– използване на Scratch и App Inventor за създаването на дигитални истории
– физически изчисления и програмиране с Python.
Резултатите от проекта ще са полезни за педагозите в горния курс на средното образование и учениците от средните училища, както и за университетите и изследователските организации. Бъдещите ползватели ще могат да прилагат разработените ресурси, за да организират своите обучения, или да ги преработят и адаптират по начин, който да отговаря на техните нужди.
На 25 октомври предстои финалната конференция по проекта в Габрово. Събитието ще се проведе в сградата на Техническия университет и е отворено за участие на всички заинтересовани лица. Повече информация и достъп до материалите можете да получите на сайта на проекта: www.discover-project.eu
*НБП*