казва Янко ЯНКОВ, общински съветник, администратор на фейсбук група „Група за Истината за Стара Загора“ и председател на СНЦ „Истината за Стара Загора“
– Г-н Янков, „Алтернативата на гражданите“ имате двама представители в новия Общински съвет на Стара Загора. Малко или много са те спрямо предизборните Ви очаквания?
– Според мен, са малко – предвид работата, която свършихме през предния мандат, и кампанията ни очаквах поне 4 общински съветници, съответно да имаме претенции за зам.-кметско място. За съжаление, поради независещи от нас причини и лошо стечение на обстоятелствата, успяхме да вкараме отново само двама общински съветници. Но това е своеобразен успех, като се имат предвид резултатите на всички останали партии и „граждански групи“
те са потресаващи
Национално представени партии едва успяха да съберат по 900 гласа. Ние имаме над 2000, което за гражданска формация без никакви партийни структури и национално представяне е много добре. Затова смело мога да кажа, че нашите резултати са много добри.
– В полемичен следизборен анализ Тони Куцаров твърди, че намаляването с 50% на възнаграждението на общинските съветници би намалило с поне 30% кандидатите. Така ли е, според Вас?
– Аз съм от тези, които искат общинските съветници да работят без заплати. Това бе първото ми предложение като общински съветник в предния мандат. Но не се прие от мнозинството, разбираемо. Заплатите в момента на общинските съветници са 700 лв. Като от тях се приспаднат осигуровките, нетните възнаграждения варират между 550 лв. и 600 лв. Въпреки че един общински съветник има много работа, участия в две, три комисии, някои и в повече, ходи се на сесии, отделно се занимаваш с проблеми на гражданите – поне по-активните съветници, които бяхме 4-5 в предния Общински съвет, казаното от Тони Куцаров има резон. Хората, които искат да бъдат общински съветници, трябва да работят за благото на града, да го правят с желание, за доброто на обществото, не за заплата. Имаше много общински съветници, които бяха там за едната заплата, да уредят родата на работа…
Предният Общински съвет на Стара Загора бе позор
Мен ме е срам, че съм бил в неговия състав и се радвам, че сегашният е на много по-високо ниво. Имаме много лекари, архитекти, хора от бизнеса, сериозни юристи… В сегашния Общински съвет ГЕРБ няма мнозинство и няма да може да си прокарва решения, които не са в интерес на гражданите и града, дори и с подкрепата на коалиционния им партньор Земеделски Народен съюз.
– Като администратор на фейсбук група, според Вас, какво е политическото влияние на фейсбук групите?
– Като администратор на една от най-големите фейсбук групи на Стара Загора, смело мога да кажа, че фейсбук групите управляват дадени процеси в общината. Мнението, което се изразява в тях, е важно и се чува от управляващите. Те имат голяма сила, особено в оплюването на някого – което съм изпитал лично на гърба си. С няколко фалшиви профила, както се случва в една друга група, която уж е за истината, и два-три коментара, можеш да изкараш и най-белия човек черен. Лично мен са ме обвинявали в какво ли не, което в 99% е било лъжа и за което вече съм постигнал осъдителни присъди. Но това повлия на обществото. Фейсбук групите играят роля за черния пиар, а
относно добрите дела – за това остават нормалните, традиционни медии
вестници, телевизии, радиа.
– А колко струва една фейсбук група?
– Толкова, колкото й платят… Виждаме, че доста фейсбук групи се навъдиха и доста хора там са на хонорар. Всеки втори си направи група, иска да има влияние и да дирижира, да получава нещо. Фейсбук като цяло е едно необходимо зло. В него много хора могат да си изградят образ, който не кореспондира по никакъв начин с реалния човек. Съответно много хора могат да очернят някого. Но фейсбук се наложи и е необходимо в него да се въведат строги правила, да преминава на контрол и наблюдение, всички фалшиви профили да бъдат премахвани. От централата на мрежата предприемат подобни мерки, има изтрити милиони фалшиви профили. Всеки фейсбук профил има идентификационен номер – като лична карта, и трябва да се следи стриктно, да не се позволява от фалшиви профили да излизат лъжи, неистини и т. н. Всеки,
който пише във фейсбук, да носи лична отговорност
Нужна е регулация, да се създаде дори закон от държавата, строги и ясни правила, санкции. Тогава всичко ще си влезе в рамките на нормалното. Фейсбук сега не е нормална медия. Но от нея печелят всички. Направиха се много страници на различни личности, фондации, заведения, фирми и др.
Те печелят, но естествено, най-голямата печалба прибира създателят му и президент Зукърбърг. Това няма как да спре.
– Важен дебат в обществото е участието на гражданите в политиката. В него се включи и Иван Костов, според когото гражданските структури, ако искат да извършват промени, следва да използват легитимно участие, като например политически партии. Вашето мнение?
– Аз смятам, че политическите партии си отиват. Те са структури, които вече не работят правилно, но законът е такъв, че ако не се явиш с политическа партия или коалиция, без значение как се казва тя, не можеш да участваш в изборите и да вкараш повече съветници, депутати.
Във всички по-големи градове на България, че и по-малки, като Чирпан, Казанлък, Братя Даскалови от нашия регион, има граждански формации, които се явяват като граждански групи, имат съветници, и това в национален план се заражда като движение.
Навсякъде има по един Янко
Иван Танев, по една Дани Каназирева, дори Мая Манолова, която също се яви като граждански кандидат. Ако ние се обединим, ще направим солидна парламентарна група, хора, независими от политическите партии, без политическа конюнктура. И можем да направим много повече за обществото. Политическите партии носят единствено негативи. На всички структури, които застанаха зад политически партии, получените гласове намаляват. А тези партии, които вкараха в листите си граждански квоти – като ГЕРБ, БСП, Народен съюз, резултатите им се запазиха или се повишават. На местните избори т. г. в Стара Загора се явиха граждански листи – нашата, на Стефан Димитров, Петър Желязков, всички имаме успех. В същото време – Атака, НФСБ, ВМРО – партии, които са от много време във властта, нямат.
Партиите нямат бъдеще. Хората искат промяна
нещо, различно от настоящото статукво. В момента в парламента има 5-6 партии, някои от които в следващия мандат, според мен, няма да ги има. Партиите го усещат и у тях има голям страх от нас, защото виждат, че си заминават като структури и конфигурации. На предните избори ние се явихме като Коалиция „Истината за Стара Загора“. Тогава беше много лесно – взимаш регистрации на две партии и правиш местна коалиция, каквато решиш. Уплашени от резултатите на предните избори, партиите още на първата година промениха закона – не можеш да правиш коалиция с каквото си име решиш, примерно „Истината за Стара Загора“. За да го направиш, трябва да имаш такава партия, или ако е коалиция – името на коалицията да съдържа името на партията, която участва. Това е от страх да не затрием партиите. Защото на тези избори почти нямаше да има партии по места и по области, освен основните ГЕРБ, БСП и ДПС. Всички останали щяха да са в някакви местни коалиции и имената им нямаше да се чуват сред хората.
Хората вече гласуват за личности. Виждате резултатите на ГЕРБ – Живко Тодоров има 38 600 гласа , а ГЕРБ – 18 600 гласа.
– Двама администратори на фейсбук групи се явихте на изборите, на какво отдавате резултата?
– Администратори, които се бият в гърдите, че са морални стожери на обществото, а имат по-малко от 40 преференции, е срам! В нормалните партии и структури, ако изгубиш изборите, си подаваш оставка. Би трябвало
да си подадеш оставка като администратор
От 40 000 души само 40 да са гласували за теб е шамар от обществото. Всеки нормален човек би взел поука, би променил начина си на говорене, изказване, действия. Не може 4 години да плюеш Янко Янков, да се чудиш каква мръсотия да му направиш и да се явяваш на избори, казвайки, че ще оправиш града. Ясно е, че всичко е лъжа, хората не са толкова глупави.
Хоби-вотът на водача на листата на другата фейсбук група, между другото – той е добра кандидатура, е чисто математически. 50 човека по 20 гласа. Няма любов, разбиране. Със същата математическа формула влезе и Петър Желязков – пълна листа от 50 човека, по 18 гласа – 1000, и сме вътре в Общинския съвет.
– Г-н Янков, задоволени ли са политическите Ви амбиции с втория мандат в Общинския съвет, мислите ли за политическо развитие?
– Не са. Трябваше да имаме 4 съветници, аз да съм зам.-кмет, за да направя много повече за града и за хората. Продължавам напред. Нормално е всеки да иска да се развива. Особено когато е приет от обществото и това, което прави, се харесва на хората. В предния мандат ние свършихме доста работа, но има много неща, които не са както трябва в общината.
Но дали ще се развивам политически, не зависи от мен и моите желания.
Зависи единствено от хората, които решават
кой да ги управлява. Аз като кандидат за кмет събрах 2000 гласа и съм трети по резултат след кандидатите на двете най-големи партии ГЕРБ и БСП, което означава, че 2000 човека ме харесват. Те са гласували за мен без пари, принуда, партийни структури, без да съм ги назначавал някъде на работа и да са ми задължени, защото са в някоя държавна или общинска фирма. Чисто по любов! Дали тази любов ще се увеличава, зависи от моите действия и постъпки. Следващият мандат ще покаже. Продължавам да работя безкористно, без задкулисни договорки, без значение кой щял да се разсърди. важното е да е за доброто на града и обществото, което живее в този град.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА