Парламентът задължи правителството да предприеме мерки в защита на производствения капацитет на въглищните централи, предаде Агенция „Фокус“. Това се случи след разискванията, инциирани от БСП за бъдещето на въглищните централи. Първоначалното предложение на левицата претърпя редакция по предложение на ПГ на ГЕРБ.
Единодушно със 156 гласа „за“ народните представители задължиха Министерски съвет чрез министъра на енергетиката в срок до 29 февруари 2020 г. да предприеме всички необходими мерки за нормалното функциониране на ТЕЦ „Марица изток“ 2 в това число и чрез увеличаване на капитала на дружеството от страна на БЕХ, с цел гарантиране на енергийната сигурност на страната, независимо от становището на ЕК по този въпрос.
Народното събрание задължи още кабинетът да предприеме всички необходими мерки за недопускане в дългосрочен план прекратяване на функционирането и или ограничаването на производствения капацитет на въглищните топлоелектрически централи от групата на БЕХ.
Народните представители възложиха на правителството да предприеме действия за присъединяване на България към платформата „Въглищни региони в преход“ без поемнене на ангажименти за закриване на въглищни централи.
Българското правителство стои твърдо зад въглищните централи и зад българските миньори и нашите колеги. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на разискванията по бъдещето на въглищните топлоелектроцентрали в Народното събрание. По думите й този дебат е по една изключително важна тема, свързана с енергийната сигурност на страната и с нашата национална сигурност.
„Както и друг път е ставало дума, когато нещата са свързани с толкова важни теми, каквато е енергетиката, енергийната сигурност, всички ние сме намирали сили и възможност да обединим своите усилия, за да постигнем най-доброто решение за България. Що се отнася до въглищните централи – правителството неведнъж е заявявало своята категорична позиция. България като държава членка на ЕС следва правилата, принципите, приоритетите на ЕС в областта на енергетиката. Когато става дума за енергийна сигурност, то тя е приоритет. Нашата позиция винаги е била, че този преход откъм нисковъглеродна икономика на първо място трябва да бъде справедлив, плавен и съобразен със спецификата на всяка една държава и по никакъв начин да не поставя под риск енергийната сигурност на държавите-членки. Това е нашата категорична позиция и тя е заявявана многократно“, каза още министърът.
Тя допълни, че това е заложено и в интегрирания план „Климат – енергетика“ на страната ни. „В нашия интегриран план ние много ясно сме заявили, че без въглищните централи, българската електроенергийна система не би могла да функционира нормално. 2030 г., докогато е срокът за този интегриран план „Климат – енергетика“, ясно сме заявили, че ще продължим да разчитаме на тях като основна базова мощност в българската електроенергийна система“, коментира още министър Петкова.
Теменужка Петкова обърна внимание, че това е обосновано пред ЕК с аргументи. „Първият най-важен аргумент е свързан с енергийната ни сигурност. Вторият аргумент е свързан с това, че ние разполагаме с местен ресурс, който ни дава съответната независимост по отношение на използването на тази суровина. Третата много важна тема е свързана с енергийната сигурност на България и региона“, уточни още министърът на енергетиката.
Министърът не енергетиката изтъкна, че тези централи дават 40% от енергията на нашата страна, а през зимата тези количества достигат 60%. „Ще ви припомня зимата на 2017 г., когато имаше един месец, в който температурите рязко паднаха. Те се задържаха повече от 20 дни и това доведе до колапс в системата в държавите около нас. Тогава всички държави затвориха своите граници и спряха износа на еленергия. Тогава положението в нашата страна беше спасено именно от въглищните централи и от АЕЦ „Козлодуй“. Ние не можем да кажем с лека ръка, че тези системи ще бъдат елиминирани от нашата електроенергийна система. Българското правителство стои твърдо зад този тип мощности, зад българските миньори и нашите колеги. Те трябва да бъдат спокойни за своите работни места, за бъдещето на комплекса. Само в ТЕЦ „Марица изток“ 2 са инвестирани 1, 2 млрд. лв. в сероочистващи устройства. Това е сериозна инвестиция. Ние, разбира се, ще продължим да инвестираме в тези сероочистващи устройства“, каза още министърът. Според нея, е важно това какъв въздух дишаме, но позицията на България изцяло съвпада с предложеното решение.
„Благодаря за подкрепата на въглищните централи, които са основен стожер на електроенергийната система на страната“, каза още министърът.
NBP.bg, източник: Агенция „Фокус“