Пет строителни фирми кандидатстват за извършване на ремонта, 4 са желаещите да осъществяват надзор върху дейностите
В деня на националния празник 3 март Паметникът на свободата ще посрещне както всяка година хилядите, поели към връх Свети Никола (Шипка). Традиционната официална церемония на светлата дата ще се проведе в подножието на монумента с военен и църковен ритуал, с поднасяне на венци. Нищо по-необикновено няма да се случи, в контекста на последните дезинформации, че едва ли не предвид предстоящия ремонт на Паметника честванията се отменят. Няма такова нещо, категоричен е д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк – музей „Шипка-Бузлуджа“.
Домакин на събитието тази година е кметът на община Казанлък
както и всички останали държавни структури, които имат отношение към подготовката на празника и участват в цялостната организация. Тя протича нормално, да се надяваме, че времето ще бъде благосклонно, за да може по един спокоен и празничен начин да отбележим 146-ата годишнина от Освобождението на България, сподели още д-р Ангелов.
В момента около Паметника се извършва максимално разчистване на падналия сняг, а времето ни помага. Наш ангажимент е да осигурим автомобилния достъп до монумента – това се прави регулярно, като разбира се, се следи и метеорологичната обстановка, обясни той. Дългосрочната прогноза е добра и мисля, че тази година дейностите ще преминат сравнително по-спокойно.
Официалната церемония следва да започне в 11 часа в подножието на Паметника на свободата, в присъствието на официалните лица, които ще уважат събитието. Очаква се по традиция тук да бъде президентът на страната Румен Радев. Почетната рота ще бъде осигурена от 61-ва Стрямска механизирана бригада, ще бъде отслужена панихида. Официалната церемония ще завърши с традиционния ритуал по поднасяне на венци и цветя.
Що се отнася до достъпа до Паметника, в празничния ден, както в предходните години, той ще бъде с вход свободен.
Влизането на граждани в монумента ще започне веднага след края на официалната церемония
което се очаква да е около 12.30 ч. Ще има удължено работно време, поне до 19 часа, с готовност, ако е необходимо при по-голямо струпване на хора, Паметникът на свободата да е отворен за посетители до 20 часа, за да могат максимално голям брой хора да имат възможност да разгледат нашата постоянна експозиция, заяви д-р Ангелов. Той призовава всички, които на 3 март ще се отправят към Шипка, да следят метеорологичната прогноза, да бъдат подготвени за зимни условия, да предвидят, че достатъчно дълго време ще се наложи да прекарат на открито. Нека да спазват разпорежданията на органите на реда и указанията на организаторите на празника, за да може, както през последните години, той да премина максимално спокойно, предвид голямото струпване на хора, което се очаква.
На 3 март
вечният огън, като традиционен елемент на тържеството, ще бъде запален и ще гори
ще бъде вдигнат на пилон големият национален флаг. Надявам се хората, които ще посетят Паметника на свободата на 3 март, в празнично настроение да отбележат тази важна дата в българската история, с която е подпечатано възстановяването на Третата българска държава и на българската държавност. Събитието е от изключителна важност и нека съвременните българи се покажем достойни за подвига на всички герои от Руско-турската освободителна война – руски офицери и войници и български опълченци, които със своята лична жертва, включително загубвайки живота си, са допринесли за извоюването на тази голяма победа, казва д-р Ангелов. Вследствие на нея на политическата карта българската държава се появява отново, уточнява той.
В момента около Паметника на свободата няма никакви работни съоръжения, строителни конструкции. Той е във вида, в който всички го познаваме. Единственото по-различно е, че от лятото на 2020 г. на 5 метра от основите на монумента е поставена ограда, която ограничава малък периметър, в който не е добре гражданите да преминават поради опасност евентуално някое парченце от облицовката да падне. Оградата е там по разпореждане на контролни органи. Що се отнася до достъпа до монумента, с което също се спекулираше преди време,
само за миналата година нашата постоянна експозиция е посетена от 86 000 души
заяви Чавдар Ангелов. Оградата по никакъв начин не е попречила на това. А от средата на 2020 година, когато тя бе поставена, до момента, е посетена от повече от 200 000 български и чуждестранни граждани. Всички спекулации около поставянето на тази ограда, са лъжи, включително съдбата на Паметника – че едва ли не ще последва Паметника на Съветската армия в София. Нищо подобно не се случва.
Директорът на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ обяснява, че от 2021 г. се забелязва постепенно нарастване на посещаемостта и връщане на нивата от 2019 г., отпреди пандемията. Статистиката отчита условни факти, защото немалка група граждани се изкачват ежедневно до Паметника на свободата, без да влизат в самия него и управата на музея няма как да ги отчита, тъй като не са закупили входни билети. Уверявам ви, има много хора, които се разхождат из региона, посещават артилерийските позиции, Голямата, Малката батарея, Стоманената батарея и останалите паметници, изградени в района на Паметника на свободата. Със сигурност реалната посещаемост в близост до бойното поле в Шипченския проход е много по-голяма от това, което ние официално обявяваме, казва д-р Ангелов. Със сигурност мястото се радва на голям интерес и това е в реда на нещата, като имаме предвид, че отбраната на Шипченския проход по време на Руско – турската освободителна война, оглавявана от ген. Столетов, е
едно от най-важните събития за хода на войната и събитие с огромно значение за българския народ
Относно ремонта на Паметника, в момента текат сроковете на двете обществени поръчки, обявени в края на миналата година, с които трябва да бъдат определени изпълнителите на строително-монтажните работи и лицето, което ще осъществява независимия строителен надзор. Сроковете за обществените поръчки изтекоха в края на януари и началото на февруари. В момента двете комисии за проверка на офертите, назначени със заповед на директора, работят. Кандидати и по двете обществени поръчки има и се надявам, че ще завършат с успешен резултат, т.е., ще има обявен победител от някой от кандидатите, заявили офертни предложения. Работата върви, ако нещата се развиват според заложения график, към края на март, началото на април следва да бъде обявен резултатът от двете процедури. Ако има обявен победител, разбира се, ще изчакаме законоустановения срок за евентуално обжалване от страна на някой от останалите кандидати, обяснява д-р Ангелов. През втората половина на април би следвало, при хипотезата, че има победител и няма обжалване,
да сключваме договор с определените изпълнители
Процедурата върви, трябва да се въоръжим с малко търпение. Кандидатите за строителния надзор са 4, а за поръчката за изпълнение на ремонта са 5.
По традиция за 3 март Национален парк – музей „Шипка-Бузлуджа“ гостува на много места в страната. Предстоят откривания на изложби в Шумен, Радомир, Исперих, Дряново, Габрово, Калофер, Шипка, Стара Загора и Велико Търново. След отбелязването на националния празник ръководството на музея ще се концентрира върху тазгодишното отбелязване на 60-годишнината от създаването на Националния парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ и 90-ата годишнина от освещаването на Паметника на свободата.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА