„[Пациентът е длъжен] да не извършва действия, които биха уронили честта или достойнството на медицинските специалисти и да не разпространява неверни данни за тях или за проведените по отношение на него диагностични и лечебни процедури“. Такъв текст влиза в Закона за здравето, ако бъдат одобрени предложенията, направени от д-р Александър Симидчиев и група народни представители от „Демократична България“.
Промените, разширяващи и прецизиращи задълженията на пациентите, се предлагат за втори път, след като година по-рано не се стигна до приемането им.
Според предложените текстове, пациентът също така е длъжен да не прилага заплахи или насилие по отношение на медицинските специалисти, както и да не влиза в лечебно заведение с оръжие, освен в случаите, когато оръжието се носи по служба.
Сред другите задължения на пациента е това да предостави своевременно достъп на лекуващите го медицинските специалисти до цялата здравна информация относно здравословното му състояние, да спазва предписанията на медиците, както и определения ред и честота на дейностите по диспансеризация.
Пациентът също така трябва да спазва мерките за задължителна изолация и изискванията за нейната диагностика, профилактика и контрол при наличието на заразна болест, както и да дава точна информация за контактните с него лица.
Сред задълженията, предложени в закона, е също и това да участва в предвидените в закона дейности по профилактика, превенция, неразпространение на заразни заболявания и промоция на здравето.
В мотивите си към текстовете депутатите посочват, че грижата за опазване и възстановяване на здравето и повишаване качеството на живот на българските граждани се възприема основно като задължение на държавата, но не и като неотменно задължение и отговорност на всеки гражданин за неговото здраве. Те посочват още, че действащото българско законодателство, регламентиращо задълженията на пациента, е разпокъсано, непълно и без необходимата систематичност, докато с проекта се предлага единна, подробна и ясна уредба на задълженията на пациента, „чиято цел е да способства за изграждане на съзнание в пациентите, че те сами вземат решения и правят избор по въпросите за своето здраве, както и носят отговорност за собственото си здраве и здравето на другите“.
С пълните промени и мотивите към тях можете да се запознаете ТУК>>.
Източник: zdrave.net