Засега правителството повече говори за мерки за справяне с кризата, отколкото на практика да ги прилага, казва Георги ГЬОКОВ, народен представител от „БСП за България“ за 27-ми Старозагорски избирателен район
– Г-н Гьоков, според Вас, как настоящата криза ще се отрази на политическите процеси в страната – и на национално, и на местно ниво?
– Въпреки глобалния характер на заплахата и приказките за европейска солидарност, ответните реакции, защитните механизми и решенията се вземат от отделните държави, от техните правителствата и национални парламенти. Те носят отговорността за последствията от тези решения. А от реакцията и поведението на политическите партии и най-вече на парламентарно представените в тази сложна ситуация ще се определя бъдещото им влияние в политическия живот на страната.
С мисълта, че България е изправена пред криза и, че ситуацията със заплахата от коронавируса изисква разум и отговорност и в същото време най-важното е здравето на всеки български гражданин, от БСП подкрепихме всички разумни действия, политики и мерки, които гарантират ограничаване на разрастването на болестта, гарантират здравето на хората и в същото време гарантират и преодоляване на икономическите последствия. Направихме и конкретни наши предложения и дадохме адекватни решения.
За съжаление, като че ли, за пореден път не бяхме чути!
Извънредното положение, рестриктивните ограничителни мерки и социална дистанция се приеха от хората, като правилни, но временни и се превърнаха в капитал за Борисов и правителството му. Но разбирането и очакванията на хората са наистина за краткосрочни временни мерки. Не повече от месец, месец и половина, защото и за най-големите оптимисти е ясно, че другото е убийствено! За икономиката, за хората, за държавата… За съжаление, според мен, управляващите не приеха това обществено доверие като средство за решаване на проблеми, а като начин за въвеждане на абсолютно безконтролно упражняване на властта.
Българите сме мъдри хора и действията на всички политици в условия на извънредно положение ще бъдат оценявани по достойнство. Това ще определя политическите процеси в страната през следващите месеци, още повече, че в началото на следващата година предстоят парламентарни избори. Аз нямам притеснения за БСП и съм сигурен, че ще бъде сред основните партии на политическата сцена и ще се бори за спечелване на изборите.
На местно ниво БСП и групата общински съветници също се държат изключително адекватно
Бяха направени предложения за мерки, в подкрепа на социално уязвимите групи във времето на извънредното положение. Те са насочени към децата и пенсионерите – родителите да не дължат такси за детските градини и яслите, да се освободят от такса ползвателите на Детска млечна кухня, без такса да бъде услугата „Социален домашен патронаж“, без такса да се ползва Диетичният стол и т. н. Радващото е, че тези предложения бяха приети от мнозинството и общинските съветници, загърбвайки политическите си различия се обединиха около конструктивни мерки, в помощ на най-засегнатите хора. А от БСП показахме, че сме конструктивна и продуктивна опозиция. На общинско ниво БСП ще се утвърждава, като алтернатива на изчерпания от към решения ГЕРБ.
– Преди дни БСП внесе жалба в Конституционния съд за достъпа на МВР до телефоните на граждани без съдебно решение. Какви са мотивите за това искане?
– Мотивите ни са, че се нарушават основни права на хората – да бъдат следени, чрез мобилните им телефони, без разрешение от съда. Да припомня, че това беше направено под предлог запазване на общественото здраве и под прикритието на извънредното положение, между първо и второ гласуване на Закона за изменение и допълнение на закона за извънредните мерки. Депутати от ГЕРБ внесоха текстове, които между другото
не се ограничават само за времето на извънредното положение и потенциално създават опасност за проследяване на хората
без да има съществени основания за това.
Промените бяха направени по недопустим начин, който също е мотив за сезирането на Конституционния съд, защото без да има връзка с обсъждан на второ гласуване законопроект, се внася предложение – в суматохата и в условия на припряно законодателство, в съкратени срокове. И всичко това без широко обсъждане, без консенсус, от позицията на силата, на мнозинството. Въпреки че реагирахме остро на тези промени в парламента и предупредихме, че ако не се вслушат в думите ни, ще отнесем въпроса в Конституционния съд, мнозинството си ги прие. И сега всеки може да бъде проследяван и да бъде локализиран във всеки един момент чрез мобилния телефон от органите на МВР без съдебно решение. Проблемът е в това, че няма да се търси предварителното съдебно решение и въобще няма да се информира съда за това, което се е случило. И това ако не е нарушаване на права, здраве му кажи. Мотивите ни са прецизно подбрани, а искането за установяване на противоконституционност е подписано от 63 народни представители и е допуснато за разглеждане като Дело N4 от 22.04.2020 г.
– Преди дни имаше известно напрежение в парламента…
– След 30 години свободен парламентарен живот в България, мнозинството в Народното събрание (ГЕРБ, ОП, ДПС, Воля, независими от „Атака“), по предложение на председателя (Цвета Караянчева), взе решение, с което
на практика Народното събрание се „саморазпусна“ и то по време на извънредно положение
Определям го като отмяна на Парламентарната Република и прелюдия към установяване на премиерска република. Управляващото мнозинство наложи НС да заседава, само когато разреши премиерът Борисов. От председателя на НС получихме уверение, че винаги, когато опозицията пожелае, ще има заседание. Но уверенията се оказаха празни приказки. С разпущането на НС, Борисов си осигури възможността безконтролно да управлява по неговия си начин – с укази, декрети и министерски постановления. Безконтролната власт е факт и никой да няма съмнения, че сега ще се заметат всички злоупотреби на ГЕРБ от последните 10 години.
В извънредното положение е от изключително значение да се осъществява парламентарен контрол върху изпълнителната власт – за това как прилага извънредните мерки, как спазва правата на хората, как харчи парите от Бюджета и т.н. За това поискахме заседание, на което министър-председателят да бъде изслушан за актуалното състояние в страната във връзка с епидемията, извънредното положение и ефективността на предприетите здравни, икономически и социални мерки. Обаче на мнозинството му „разпоредиха“ да се скрие, да не се постигне кворум и да не се състои това изслушване. Странно е, че към тези действия се присъединиха и ДПС, „Воля“ и независимите депутати от „Атака“.
Мисля, че беше важно, защото българските граждани освен, че от сутрин до вечер са облъчвани с брифинги и всякаква статистика за заболели, починали и оздравели,
трябва да знаят какви резултати са дали мерките за подкрепа на хората и фирмите и какво предстои в следващите дни и седмици
Нека всеки български гражданин прецени необходимо ли е такова изслушване, но, според мен, и моята парламентарна група това е от първостепенна важност, защото хората искат да знаят, дали тези, които ги управляват, имат план за бъдещето, за извеждане на България от кризата.
Ние не сме се отказали от това да използваме парламентарните механизми за контрол върху управлението на държавата и внесохме отново искане за свикване на извънредно заседание на Народното събрание, на което да изслушаме Борисов, да му зададем въпроси и след като той и мнозинството не приемат нашите предложения, да представят своя план за България след извънредното положение.
– Как ще коментирате мнения, че БСП си прави политически пиар със своите действия?
– Първо искам да попитам авторите на тези мнения (обвинения), лошо ли е политическите партии да си правят пиар! Ако не го правят, как хората ще разберат какви са им позициите? Да си правиш пиар, не е нещо непременно лошо. Но в случая аз не намирам желание някой да си прави пиар, а по скоро желание да поставим въпросите, които са дошли до нас от хората, тревогите им, които те имат и очакванията им за бъдещето.
Какъв пиар има в упражняването на конституционните правомощия?
Какъв пиар, когато Борисов ден и нощ разказва как го хвалят от другите страни как се справя с кризата. Ами да дойде в Народното събрание и да ни обори. Но аз подозирам, че ще му е трудно и в този създаден хаос и насаждане на страх не му е удобно да отговоря на актуални въпроси и тревоги. Неговото натрапчиво участие в среднощни брифинги, които прекъсват филмите на хората и в които нищо не се казва, а той славослови себе си аз наричам пиар акция.
– Вие сте експерт в социалните дейности. Как оценявате досегашните мерки на правителството за справяне с кризата?
– Моята оценка е, че поне засега правителството повече говори за мерки за справяне с кризата, отколкото на практика да ги прилага. Много добри намерения чух тия дни от премиера, от финансовия му министър, от други министри, но на практика … почти нищо. Или по-точно единствения реален резултат – едни фурми, които Червеният кръст, ще раздава, не знам на кого и не знам кога.
Предприетите действия за укрепване на здравеопазването и най-вече за смекчаване на социално-икономическите последици в България, не отговориха на сериозността и мащаба на тази криза. Българите не мислят, че правителството успява да мобилизира всички възможни средства за подкрепата им. Българският „модел“ за противодействие на кризата се характеризира с това, че
социално-икономическите мерки са значително по-слабо застъпени, отколкото в редица други страни
включително и от съседите ни. Българското правителство е твърде пестеливо със социалните мерки. Липсват такива за дългосрочно безработни, за над 215 хиляди самоосигуряващи се българи. БСП се обяви срещу прякото подпомагане на работодателите и косвено на работниците и предупредихме, че мярката „60/40“ е неработеща. И както всички мерки на това правителство, не обслужва малкия и среден бизнес. А подпомагането се насочва към големите и към близките до властта фирми. И това вече е факт – първите подкрепени са фирми, или големи или свързани с властта. И не мога да се въздържа да не спомена за Домусчиев и „Лудогорец“, които също се наредиха на опашката за подпомагане и очакват над 111 000 лв., които щели да дарят на нуждаещи се. Сигурно отговарят на някакви критерии, но точно за този бизнес ли е предназначено това подпомагане и къде е моралът? Не аз, а хората определиха това като наглост. Тъжно е, на фона на това, че (не според мен, според Световната банка) над 30% от българите при нормално ситуация изпитват затруднение да плащат битовите си сметки, а сега при тази криза… Има сериозна опасност от маргинализиране на широки слоеве от обществото ни.
– Как преминава за Вас карантината?
– Като на всички българи – без да спирам да работя. Факт е, че Народното събрание е „блокирано“ и не се осигуряват условия за нормална работа. Нека това не звучи като оплакване, защото в същото положение са всички работещи хора в България. Според правилата, които наложи мнозинството: заседанията са инцидентни, но до момента не сме пропуснали седмица без да заседаваме; парламентарният контрол е „осакатен“, въпросите и питанията се задават и се отговаря само в писмен вид. Но аз
продължавам интензивно да задавам въпроси
За съжаление, отговорите от страна на министрите не са много коректни, но смятам, че с повече упоритост ще се справим с контрола. Открих и, че някои неща, като приемните на народните представители, могат да се вършат дистанционно.
Мисля си и, че не само аз, а и всички българи, за да могат да подхождат към ограниченията и заразата с усмивка, за да изпълняват трудовите си задължения по-безпрепятствено, е важно управляващите не да ни плашат с трупове, морги и зарази, а да ни вдъхнат малко увереност и спокойствие. Най-много за това ще допринесе, ако успеят да убедят българите, че знаят какво правят и, че не действат по метода на „проба-грешка“. И, че имат визия за излизане от ограниченията, от извънредното положение и връхлитащата ни икономическа криза.
Иначе аз много обичам киното и си мислих, че ще мога да гледам повече филми, но засега не се получава. Времето ми е ангажирано с четене, с работа по законодателни проекти и друга парламентарна работа.
Но и на филмите ще им дойде времето
Сега всички традиционно призовават: Останете в къщи. Аз ще кажа: Пазете се умно и отговорно, и живейте!
NBP.bg, Радослава РАШЕВА