Думата, която най-добре определя пазара на недвижими имоти в Стара Загора от началото на годината до края на месец юни, е динамика, с перспектива за повишаване на цените на предлаганите имоти на годишна база, разпределени пропорционално на тримесечие. Средно около 10% са се повишили цените на предлаганите имоти. Тази перспектива, като че ли изглеждаше невъзможна на фона на пандемията от Ковид-19, но числата показват друго. Това заяви председателят на НСНИ-Стара Загора от агенция „Евродом“ Бисер Орлов при анализа, който той представи по време на експертна бизнес закуска за тенденциите на пазара на недвижимите имоти в община Стара Загора.
Разширен периметър на имотите, които се приближават до цените на имотите в централната зона на града, показват още данните на анализа. Това касае кварталите „Казански“ и „Казански-изток“, „Самара 3“, „Железник-изток“, „Три чучура-юг“ и „Три чучура-център“. В същото време в кварталите „Три чучура-север“, „Зора“ и „Кольо Ганчев“ цените са 45% по-ниски, търсенето там обичайно е сравнително по-слабо, за което ключова роля има отдалечеността им от центъра на града. Извадката касае само жилищни имоти, сочи анализът.
Пазарът на недвижими имоти в Стара Загора се характеризира с
пълен превес на новото строителство, което съставлява 80% от закупените жилища
и продължаващ засилен интерес към покупка на жилища в начален етап на строителство. Причините за това основно са високото качество на предлагания продукт, по-ниските цени на старта в сравнение с цените при завършен обект и по-големият избор от налични апартаменти, с които купувачите разполагат на този етап.
Справка в Агенцията по вписванията показва, че за първото тримесечие на 2021 г. има вписани 1102 общ брой продажби. За последното, четвърто тримесечие на 2020 г. този брой е 1297, което показва спад в общия обем на продажбите. Логичното обяснение за това трябва да се търси в резкия скок на цените на предлаганите имоти през изминалия период на настоящата година. Причините за покачването на цените на имотите може пък да търсим в по-високите цени на строителните материали, в ниските нива на лихвите по ипотечни заеми и в разширения обхват на активност на купувачите. Включително и за села, в които през последните години търсенето беше почти замразено. Този ръст на цените за отчетения период януари-юни 2021 г. варира от 10 до 20% в зависимост от местоположението на имота, коментира Бисер Орлов.
Въпреки че при новото строителство нетната използваема площ се редуцира до 20% в зависимост от конкретния проект, този тип имоти са предпочитани от купувачите. Имотите в стари сгради продължават да се търсят, като някои от районите държат сравнително високи цени. Причината за това е, че има клиенти, които държат на определено местоположение.
Профилът на купувача показва, че
потенциалните клиенти са млади хора и такива на средна възраст
предимно български граждани, като някои от тях временно пребивават в друга държава. Всички те са с достатъчно добри доходи, които в дългосрочен план могат да обезпечат тегленето и изплащането на банков кредит за покупка на имот.
Основните критерии, които купувачите поставят, са най-вече местоположението на имота, етаж, етажност на сградата, изложение, наличие или липса на преходи, състояние на общите части на сградата, обем на жилищните помещения, наличие или липса на паркоместа, околна инфраструктура.
Опитал съм в разширен диапазон да покажа офертните цени на имотите, според местоположение и видове имоти, според площта, броя на стаите и вида на конструкцията на сградата, уточни Бисер Орлов. Данните от неговия анализ сочат следните ценови параметри:
За централната зона:
Сгради монолитно строителство – за 1-стайни и 2-стайни апартаменти – от 35 до 45 хил. евро; за 3-стайни и 4-стайни – от 60 до 80 хил. евро; за многостайни, вкл. и мезонети – от 70 до 95 хил. евро и нагоре.
При панелните сгради и ЕПК – за 1-стайни и 2-стайни апартаменти – от 20 до 42 хил. евро; 3-стайни и 4-стайни между 45 и 80 хил. евро (като този голям диапазон се определя от конструкцията – панел или ЕПК); при многостайните – от 50 до 70 хил. евро.
Новото строителство (сгради от 10 г.) – за 1-стайни и 2-стайни – от 37 хил. до 62 хил. евро; за 3-стайни и 4-стайни – от 65 до 95 хил. евро; многостайни – над 100 хил. евро.
В западните квартали „Казански“, „Три чучура“ и „Железник“:
За сгради панел – за 1-стайни и 2-стайни от 27 до 45 хил. евро; 3-стайни и 4-стайни от 50 до 70 хил. евро.
Ново строителство – за 1-стайни и 2-стайни от 30 до 45 хил. евро; за 3-стайни и 4-стайни от 45 до 55 хил. евро.
За източните квартали „Самара“ 1, 2 и 3 и отчасти „Опълченски“, около „Чайка“:
Монолитно строителство – за 1-стайни и 2-стайни от 25 до 39 хил. евро; за 3-стайни и 4-стайни от 39 до 50 хил. евро.
За сгради панел – за 1-стайни и 2-стайни от 25 до 38 хил. евро; за 3-стайни и 4-стайни от 35 до 45 хил. евро.
За ново строителство – за 1-стайни и 2-стайни от 35 до 45 хил. евро; за 3-стайни и 4-стайни – от 40 хил. евро и по договаряне.
Наложената карантина през месец март 2020 г. отключи естествен инстинкт у хората за лична и неприкосновена среда на обитаване, каквато в такава обстановка един апартамент не може да предостави, особено за семейство с по-голяма численост. Това е главната причина за
интереса на купувачите към покупка на селски имоти, в това число стари къщи за ремонтиране, нови завършени такива, празни дворни места
за застрояване и др. Този тип купувачи за района на Стара Загора винаги са предпочитали селата от т.нар. северна дъга – Борилово, Сулица, Малка Верея, Кирилово, Пряпорец, Ново село, Старозагорски бани. Сега обаче се наблюдава и траен интерес към селата на юг от града, почти двойно са скочили цените на къщите там. Скок на цените има и в селата на север от нашия град, а поскъпването е в рамките до 20%, уточни Бисер Орлов.
Във връзка и с кризата от Ковид-19, ако преди месец март 2020 г. не се забелязваше сезонност в търсенето под наем на жилищни имоти, то след това в кратък порядък се усети отлив на клиенти в този сегмент на пазара. Успоредно със слабото търсене се наблюдаваше и освобождаване на вече наети имоти. Пазарът зацикли с оферти и наемодателите бяха принудени да свалят наемната цена, за да направят имота си по-привлекателен за и без това малкото кандидат-наематели. Предпочитани са локациите около Медицинския факултет на Тракийския университет, централна градска част и Аязмото.
Напълно обзаведен апартамент с 2 спални може да се наеме за месечна цена от 500 до 600 лв.
Преди ковид-кризата сделки за такива апартаменти се сключваха при наем 700-800 лв., дори и по-скъпо. При търговските офиси се стигат наемни нива до 30 лв. на кв. м, при това за помещения с добра локация, партерен етаж и витрина към търговска улица. Тенденцията е към възстановяване на сегмента. Засилено е търсенето на такъв тип имоти с площ до 30 кв. м и бруто месечен наем до 500 лв. При промишлените имоти трендът е без промяна, сочи още направеният анализ.
На експертната бизнес закуска интересни данни представи Даниела Иванова, началник отдел „Ключови партньорства“ в Пощенска банка. Статистиката на национално ниво за жилищни кредити в банката показват, че средният размер на кредита за 2020 г. е бил 64 хил. евро, при 51 хил. евро за 2019 г. През 2020 г. 2150 лв. е бил средният размер на дохода на кредитоискателите, при 1778 лв. за 2019 г. Отчита се 24% ръст на усвояеми жилищни кредити през 2020 г., в сравнение с 2019 г. Данните показват още, че
при отпускането на жилищни кредити 74% от тях са за жилища – монолит, 54% от жилищата са с три или повече стаи. Отчита се 37% ръст на покупките на къщи
както и 13% ръст при покупка на жилища с по-голям площ. Относно клиентите – 82% от кредитополучателите са семейства, а 70% от всички кредитоискатели са с висше образование.
За Стара Загора обемът на усвоите жилищни кредити в Пощенска банка показва 10% ръст на сделките за покупка на апартаменти през 2020 г., в сравнение с 2019 г. 21% ръст на сделките за покупка на апартамент от началото на 2021 г., спрямо 2020 г. 13% ръст на сделките за покупка на къщи през 2020 г., спрямо 2019 г.
67% ръст на сдеките за покупка на къщи от началото на 2021 г., спрямо 2020 г.
От банката представиха и най-атрактивните си нови възможности, сред които жилищен кредит с предварително одобрен овърдрафт с 0% лихва за първата година, и новата услуга – онлайн център за жилищно кредитиране.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА