На 5 февруари бе отбелязана 171-годишнината от рождението на старозагорския революционер Кольо Ганчев. За четвърти пореден път Сдружение „Вярност“ организира шествие. То тръгна от парк „Александър Стамболийски“ (Алана). Младежите от сдружението в Стара Загора носеха портрет на Кольо Ганчев, венци и цветя. Те се поклониха пред бюст паметника на революционера в парк „Пети октомври“. С едноминутно мълчание бе почетена неговата памет. Слово за революционера и за неговата забележителна дейност в организацията на Старозагорското въстание от 1875 г. изнесе общественикът Любомир Вълков. Кольо Ганчев участва и в Старозагорския революционен комитет, създаден от Левски.
Една публикация на Чудомир, като директор на Казанлъшкия музей обогатява с факти територията на въстанието, но и съдбата на Кольо Ганчев. Това се вижда от едни ръкописни бележки на даскал Петко Манолов, учителствал от 1869 до 1900 г. в родното си село Енина. В тези бележки той пише следното: „На 14 септември 1875 г. при приготовлението на Старозагорското въстание дойде в село организаторът Кольо Ганчев с една прокламация от комитета да я представи на Енина, Шипка и Мъглиж на интелигентните хора да се приготвят с пушки и куршуми, барут и други потреби в случай, че въстаниците се оттеглят в Балкана за предпазване.
Като се обади лично на мъглижани и шипчани, той се установи в село и очакваше резултат. Обаче на 17 септември вечерта работата се открила и Кольо се завърна в Стара Загора. Ние го крихме в училищната стая на 15 и 16, на сутринта взе прокламация и тръгна. Едвам стигнал до с. Дервент (сега Змейово) и там е уловен и закаран в Стара Загора. След 4-5 дни дойдоха селските турци в училището с една телеграма да се закара под конвой другарят ми Д. Иванов Рогозов, придружен от един турчин. При откарването на Д. Иванов в Стара Загора очаквахме и ние да отидем при него. Обаче Кольо нищо не открил за дохождането си в село“.
Чудомир пише и за записана от него народна песен от с. Нова махала, в която става дума за Старозагорското въстание. В нея на няколко места се споменава името на Кольо Ганчев, от което става видно, че е роден в с. Елхово и че е преселен в Стара Загора.
Кольо Ганчев е заловен от турците, жестоко измъчван. Той увисва на бесилото пред очите на своите съграждани.
Вечна му памет!
NBP.bg, Донка ЙОТОВА