
От 1 април максималният осигурителен доход се повишава от 3000 на 3400 лв., минималната работна заплата се вдига на 710 лв., толкова ще бъде и обезщетението за отглеждане на дете от 1 до 2 г. Това е предвидено в бюджета за 2022 г., който вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев представи на специална пресконференция днес. Бюджетът за 2022 г. е бюджет на икономическия растеж, заяви още Василев. Бюджетът е публикуван за обществено обсъждане на интернет страницата на Министерството на финансите.
Асен Василев посочи също, че
в бюджет 2022 е заложен растеж на БВП в размер на 4,8%
което е с 1,2% повече от ръста на БВП през миналата година. Заложено е намаление на безработицата от 5,4% на 5%, дефицитът на бюджетът за 2022 г. без ковид мерките е 2,5%, а с тях е 4,1%.
Новият дълг, който държавата ще изтегли през тази година, ще е на стойност 7.3 млрд. лв. С 3 млрд. лв. от тях ще се рефинансира стар дълг, а с останалите 4.3 млрд. лв. ще се покрие дефицитът. Финансовото министерство очаква за 2022 г. средногодишна инфлация от 5.6%, при 3.3% за 2021 г. по данни на НСИ.
Срещу увеличението на размера на максималния осигурителен доход от 3000 на 3400 лв. остро реагира ИТ секторът, където възнагражденията са едни от най-високите в страната. В тази връзка финансовият министър обясни, че таванът на осигуряването трябва да се движи в тандем със средната работна заплата. „Компаниите, които произвеждат собствен продукт, не са против. Против са тези, които работят на ишлеме. България няма да стане богата държава, ако работим само с аутсорсване с ниски възнаграждения“, каза Асен Василев.
Тази година бюджетът на държавата ще влезе в сила с три месеца закъснение
– от 1 април. Дотогава ще действа бюджетът за 2021 г., като за месеците от януари до март извършването на разходите и предоставянето на трансфери ще е размера им за същия период на 2021 г.
Вицепремиерът Василев посочи, че бюджетът за 2022 г. има три основни акцента – единият е значителното нарастване на капиталовите инвестиции, които правителството прави. Тези инвестиции не са само със средствата от европейските програми, но и от националния бюджет. Вторият приоритет е значителното нарастване на инвестициите в хора, защото, според финансовия министър, това е ключът към икономическия растеж дългосрочно. Третата цел е социалната справедливост и подсигуряване, така че всички български граждани ще имат адекватен стандарт на живота.
По отношение на капиталовите инвестиции в бюджета е предвидено удвояването им от 2,9% от БВП към момента до 5,8% от БВП.
Залага се 30% ръст на капиталовите инвестиции в общините на база трансфери от централния бюджет
Допълнително 1,671 млрд. лв. са инвестициите в републиканската пътна мрежа, с което бюджетът на АПИ достига до 2,4 процента от БВП.
Повече средства ще има за детско здравеопазване, бременни, лечебни заведения в труднодостъпни райони и за доболничната помощ. От 1 април детските ясли стават безплатни, за което са осигурени 13 млн. лв., а средната издръжка на дете става 1125 лв. От 1 април безплатни стават и детските градини, като допълнителният разход в бюджета ще е 85 млн. лв. За родителите, които не успеят да запишат децата си на детска градина, са предвидени 13 млн. лв. компенсации.
Финансовият министър представи и нови програми в образованието, спорта и културата, които ще бъдат финансирани от бюджета.
Асен Василев уточни, че се запазват съществуващите данъчни ставки
Премахва се данъкът върху лихвите по депозитите, а „данък уикенд“ ще бъде минимализиран. „Да се ползва ДДС за социална политика е изключително грешно“, каза Василев по повод идеите размерът на данъка за някои стоки и услуги да е различен от 20%.
С този бюджет се надявам да поставим началото на политика, в която държавата не раздава пари „на калпак“, не раздава пари в чували, а инвестира в проекти с конкретна възвращаемост – в хората на България и в така необходимата ни инфраструктура“, категоричен беше вицепремиерът Асен Василев. Той обясни, че „философията на този бюджет е доста по-различна от това, което сме виждали до момента. Това не е бюджет, който се опитва да изглади икономическия бизнес-цикъл на принципа когато икономиката прегрява, да има по-малко инвестиции, и когато икономиката е в спад, това да се компенсира с държавни инвестиции. Това е бюджет, който се опитва, и се надявам се
да постигне, трайна промяна в параметрите и в траекторията на икономическия просперитет на страната
допълни Асен Василев.
„В проектозакона за бюджета за 2022 г. са заложени политики, които могат да бъдат остойностени в момента, и които са ключови за съответните министерства. Както е предвидено в коалиционното споразумение, ще има актуализацията на бюджета през лятото, в която ще бъдат представени всички политики на управлението и тяхното финансиране“, каза още Асен Василев.
Още днес започнаха и съгласувателните процедури по бюджета. Той вече е изпратен на социалните партньори. Очаква се след одобрението му от социалните партньори той да бъде приет от правителството и на 31 януари, проектобюджетът да бъде внесен в Народното събрание.
NBP.bg