Започнаха да се налагат фотоепилаторите, все по-широко е търсенето на сушилни, казва още Станимир ДИМИТРОВ, управител на „Технополис“-Стара Загора
– Г-н Димитров, управител сте на „Технополис“ в Стара Загора от откриването на хипермаркета. Най-големите успехи, най-трудните моменти през годините, които се отразиха на бизнеса?
– Отворихме „Технополис“ в Стара Загора през 2003 г. в кв. „Три чучура“. А от 2006 г. сме на настоящото място до Парк мол Стара Загора. Вече 14 години сме на пазара. Най-пиковите моменти в продажбите бяха през 2007 г. А най-големите трудности дойдоха след това, когато в световен мащаб настъпи финансовата криза. Тя се отрази и на нашия бизнес. Трудностите идваха по-скоро от това, че чисто психологически хората се уплашиха, не знаеха какво ще се случи. Започнаха да спестяват, никой не смееше да харчи. Това за нас бе и полезен момент, тъй като се наложи да обновим бизнеса.
Оптимизираха се доставките на стоки
започнахме да следим маржовете на стоките, за да се оптимизира и печалбата. Радостното е, че въпреки този труден момент, не сме съкращавали персонал. Успяхме да запазим хората.
Всъщност, успехът ни се дължи на това, че имаме един голям сработен екип – над 2000 души, става дума за веригата „Технополис“ на национално ниво. В този голям екип всеки знае своята работа, и така резултатите идват по естествен път. Лично аз като управител мога да кажа, че нямам притеснения. Имам много помощници, с които работим съвместно от дълги години. Сработили сме се, нещата вървят.
Друго важно за успеха ни на пазара е, че основно сме ориентирани да помогнем на клиента в избора и той да остане доволен. Явно го постигаме, щом не само задържаме, но и увеличаваме броя на нашите клиенти.
– Много от представителите на бизнеса считат за основно предизвикателство на деня липсата на квалифицирани кадри. Вие как се справяте?
– Както вече стана дума, кадрите при нас от всички нива са от години. Те са обучени, нямаме проблеми с качеството на тяхната работа. Но когато инцидентно се наложи да наемем нови служители, сме срещали трудности. За жалост, прави впечатление, че
младежите не винаги са подготвени да работят, нямат трудови навици
знания, умения. А имат големи очаквания за заплащане и работно време. В повечето случаи започват и на първата седмица се отказват.
Организацията на работа при нас в „Технополис“, като приемник на „Видеолукс“, се е нагаждала в движение. Виждали сме слабите, позитивните страни, и сме се съобразявали с тях. Така вече имаме изградена организация, структура, дисциплина, към която се придържаме. Тя си е наше ноу-хау.
– Какво сочат данните за ръста на продажбите?
– През тази година спрямо предходната отчитаме ръст и при бялата, и при черната техника. Ръстът е траен, в момента продажбите се засилват.
– Какво е Вашето обяснение?
– Явно хората имат спестени пари. Дойде моментът да ги похарчат. Имахме много силен летен сезон. Обикновено той е само през месец август. Но тази година заради горещините започна от края на юни и продължи до септември. Това оказа огромно влияние на продажбите на бяла техника – най-вече на хладилници и климатици.
Продължаваме и с постоянните промоции, които предлагат стоки на атрактивни цени
Всяка от офертите се сменя на три седмици.
– Най-новото в областта на техниката, което предлагате?
– Непрекъснато се обновяват продуктите ни в IT сектора. Излизат нови модели на смартфони. Например, „Технополис“ бе избран от Apple за партньор в лансирането на новия модел iPhone в България и показа на клиентите си iPhone 8 и iPhone 8 Plus още в първите минути на премиерата. От 29 септември сутринта новите модели на Apple вече могат да бъдат закупени във всички хипермаркети на веригата, както и от нашия онлайн магазина.
Има различни цени в зависимост от параметрите. Започват от 1609 лв.
Новости има и при телевизорите, повечето вече са смарт. Тенденцията показва, че интересът е предимно към по-големите размери на екраните. Ако преди масов размер беше около 32 инча, в момента масовият е 40-43 инча и нагоре.
Всеки сезон идва с нови предложения и според търсенията на клиентите. През лятото хитът са хладилната и климатичната техника. В момента на дневен ред са отоплителните уреди. Като наближи Коледа се увеличават продажбите на черна техника, тогава обикновено много се купуват телевизори, компютри. Напролет покрай празника на жената – 8 март, има търсене на дамски уреди за тялото.
– Най-хитовите продукти?
– Започнаха да се налагат фотоепилаторите. Те са вече на по-достъпни цени. Според марката и функциите варират от 400 до 1000 лв., предлагат се и на изплащане, както и всяка стока при нас. Първоначално тези уреди се възприемаха като лукс, но вече доста жени се възползват от тях. Процесът е новост и като продукт, и като тенденция.
При бялата техника все по-широко е търсенето на сушилни
предлагат се на цени от 529 лв. до 1299 лв. Стават почти задължителни за всяко семейство, особено през зимата. Освен това, производителите започнаха да правят модели с термопомпа, а не с електрически нагревател. Днешните сушилни са доста икономични уреди, които не натоварват бюджета като сметка за ток.
– Има ли тенденции за разширяване на пазара – откриване на нови хипермаркети „Технополис“?
– Веригата има 33 магазина, в повечето от големите български градове, така че „Технополис“ вече е в цяла България. В момента се залага повече на развитието на „Практикер“. Предстои откриване на нови магазини от веригата.
Специално „Технополис“ в Стара Загора има клиенти не само от близките градове, но и от по-далечни дестинации. Сега се откри още един нов магазин в Парк мол, което вероятно ще увеличи потока от потребители. Така беше при старта на „Практикер“, после при „Джъмбо“. Предимство е търговският център, който предлага различен тип магазини и улеснява клиентите.
НБП, Радослава РАШЕВА



























































