казва Aлександър ПАЛЕШУТСКИ, изпълнителен директор на „Средна гора“ АД-Стара Загора
Българският производител на мебели от Стара Загора „Средна гора“ се възползва от мярката 60/40 в помощ на бизнеса. Заради относително високия осигурителен доход на своите служители, компанията вече получи 226 792 лв., стана ясно през седмицата. Парите са изплатени на 18 май, като е отбелязано, че са за месец април. Платихме заплатите, поне 10 дни преди да получим помощта, сподели за „Национална бизнес поща“ Александър Палешутски, изпълнителен директор на дружеството. Кандидатствали сме и за месец май, очакваме да получим и идния месец, допълни той. Но… това не решава проблема, нещата не са подвластни на нас. Ден преди 13 март, вече бяхме взели решение производството ни да премине на едносменен режим – рецесията се задаваше, а нашите складове бяха пълни и поръчките намаляха. Прогнозите бяха не много оптимистични и без пандемията. Магазините на „Икеа“, наш основен партньор, бяха затворени в цяла Европа, единствено в Русия и в САЩ някои останаха работещи, но сега пък те не са отворени. В момента много магазини вече работят, но тенденцията продължава.
Прогнозите са трудни
В същото време Александър Палешутски отбелязва оптимизъм в самата „Икеа“, с която са в дългосрочните прогнози – за 52 седмици напред. Прогнозите са много оптимистични сега, при нулеви през месец март, казва той. Макар че няма логика да са такива, ако правим сравнение с октомври м. г., или януари, февруари т. г. Аз лично не съм оптимист, че след като пандемията премине в цял свят, хората ще купуват повече отколкото преди 6 месеца, коментира шефът на „Средна гора“. Той разказва още, че количествата за „Икеа“, които са възстановени от тях, не са големи. През март – под 40% от капацитета, през април са паднали на 20%, през месец май – може би около 50%. За юни не мога да кажа, макар че очаквам възстановяване на производствения процес – от няколко седмици се появяват поръчки, казва той. И сочи за илюстрация Германия, където от 27 магазина на шведската компания преди дни са били отворени половината. Може би
през юни всички ще работят, но колко ще купуват потребителите, и какви продукти, е под въпрос
още повече, че в складовете има немалко наши изделия, казва той.
„Средна гора“ работи за още една престижна компания – норвежката Stokke, за която е предназначен една трета от оборота й и която осигурява заетост на около 60 души. За тях дружеството не е кандидатствало за финансова подкрепа. Stokke имат склад в Нидерландия, който не затвориха, транспортните връзки продължиха и старозагорци са изпращали по един тир седмично и по време на пандемията. Нормална е ситуацията и в момента.
Производството в „Средна гора“ ще продължи да е на една смяна, смяна и нещо – според поръчките. Те са ясни за следващата, 23-та седмица, първата на юни. А в 24-та какви ще бъдат, не е напълно ясно. Продължаваме в този ритъм, обяснява Палешутски.
Не сме освободили хора на трудови договори
макар че се наложи да се разделим с някои – пенсионери, хора в изпитателен срок, докато през януари и февруари търсехме работници и имахме недостиг.
Работата ни не зависи от нас, а от пазарната ситуация по света, обобщава той. Пандемията е навсякъде. Ние имаме матрици – кои държави покриваме. Италия беше в нея, а коронавирусът започна там още през февруари. Седмично от 8-9 коли имаме по 1-2 коли за Италия – те се отложиха. Испания, Англия – това също са страни, които покриваме с доставки. И там се отложиха. Затова предприехме мерки по-рано, включително и като изпратим уведомително писмо до всички доставчици на дървен материал – все сме нямали, а сега имаме!
Пазарът не зависи от нас, но хубавото е, че след като пандемията затихна, отново имаме поръчки и приоритет за „Икеа“. Шведите
работят с 23 доставчици на столове от масивна дървесина, разделиха се с някои, но ние не сме сред тях
Относно промяна в инвестиционните намерения за годината в „Средна гора“, Александър Палешутски споделя, че започнатото продължава. Дружеството работи по проект с „Икеа“, до 2023 година, където инвестициите са огромни. Договорът бе подписан официално през януари т. г. и е за 3.8 милиона лева инвестиции в иновативна техника. По него вече има една внедрена линия, през март. Тя е за крака за столове и дава възможност в рамките на
един цикъл от 10 секунди да се извършват всички операции
– пробиване, окрайчване и т. н., а втората линия е за UV-лакиране, и също ще се случи – до края на годината. Проектът включва и още три машини, до момента усвоените по него средства са в размер на 1.3 милиона лева. Вероятно останалите инвестиции до пълния размер в проекта ще са на „изчакване“.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА