През 2014 г. се навършват 45 години от началото на археологическите проучвания на селищната могила „Окръжна болница” в Стара Загора. Този уникален археологически обект обогати нашето културно-историческо наследство с най-добре запазената и с най-богат инвентар двуетажна къща от ранния неолит – VI хил. пр. Хр. в Европа.
При разкопките са открити единствената известна досега топилня за медна руда от ранния халколит – начало на V хил. пр. Хр., и погребение в чертите на праисторическите селища, както и много други интересни находки.
По повод кръглата годишнина на 3 октомври от 11 ч. в парк „Пети октомври“ РИМ-Стара Загора открива изложба под надслов „45 г. археологически проучвания на селищната могила „Окръжна болница” в Стара Загора“.
NBP.bg























































