Общуването в клас с пряката роля на учителя не може да се сравни с участието в онлайн обучението, казва Иванка СОТИРОВА, зам.-кмет образование, здравеопазване и социални дейности
– Г-жо Сотирова, как върви подготовката за старта на новата учебна година в училищата в Община Стара Загора?
– Ще открием новата учебна година в условията на „новото нормално“. Няма да има големи тържества. Те трябва да бъдат редуцирани при спазване на всички указания за социална дистанция и на всички противоепидемични мерки. Но първият учебен ден за първокласниците, за новоприетите ученици в различните степени на обучение, ще бъде отбелязан, включително и с присъствието на техните родители.
Всяко училище по подобаващ начин ще реши как да направи своето тържество
Разбира се, всички настояваме новата учебна година да стартира нормално, присъствено, в клас. Тази позиция има поддръжници и в международен мащаб от много именити личности, включително и от бившите президенти на България Петър Стоянов и Росен Плевнелиев. Подкрепяме и позицията, че за това поколение трябва да има много специална грижа по отношение на бъдещата му образователна подготовка.
По време на онлайн обучението България постигна невероятен успех с бързото адаптиране на почти всички учители към процеса. В него се появиха и много благоприятни щрихи във взаимоотношенията, например по-младите колеги помагаха на по-възрастните педагози да се включат в онлайн платформите. Неизменна бе и ролята на родителите, които допринесоха много, особено при учениците в начална степен. Но в никакъв случай общуването в клас с пряката роля на учителя не може да се сравни с участието в онлайн обучението.
– Според настоящата информация, какви ще бъдат конкретните мерки за опазване здравето на учениците?
– Противоепидемичните мерки ще бъдат стриктно спазвани и ще отговарят на указанията, които ще получат всички образователни институции. Ще има готовност във всяко учебно заведение да се обособи
помещение за изолация на дадена паралелка, ако се наложи да бъде карантинирана
Общуването в общите пространства също ще бъде регламентирано с цел да няма струпвания, да се спазва дистанция. Маските няма да се налагат в класната стая, но ако родителите настояват и желаят, никой няма да се противопостави да се използват предпазни средства. Същото важи и за учителите. Още повече, че те в голяма степен са във възраст, която надвишава средната за системата. Тези, които желаят, могат да използват защитни средства. Има подходящи шлемове, които са удобни, прозрачни, без да нарушават възприятията и реакциите.
Вече сме направили обследване във всички образователни институции, включително и в детските градини. Закупени са дезинфектанти, всички необходими предпазни средства са осигурени. Едно от последните изисквания на МОН, на здравното министерство и респективно на регионалните здравни инспекции е наличието задължително на топла вода.
Където досега не е имало течаща топла вода, ще бъдат монтирани малки бойлери
Ще осигурим необходимите условия.
Седмичните разписания ще бъдат съобразени с часовите пояси. Ние настояваме за едносменен режим, който ще даде възможност за по-добра адаптивност. В Стара Загора са малко училищата, които в момента няма да могат да го осигурят. Най-голяма е отговорността на ръководствата на училищата. Контролът ще бъде много строг.
По отношение на необходимите учебни пособия, те вече са осигурени. Напомням, че има нова мярка за подпомагане на семействата на осмокласници, които могат да кандидатстват за нея. Предвидена е сума от 250 лв., която ще бъде изплатена в 2 транша. Това е много добра възможност, защото, както е известно, в 8 клас учебниците вече се закупуват от семействата.
– Кога стартира приемът на първите групи в детските градини?
– 15 септември е и официалната дата за старта на учебната година в детските градини. Там са в готовност и с изискванията за електронни дневници, и с решението 4-годишините да бъдат задължително в предучилищни групи. Имаме специални уговорки с детските градини. Приемът на новопостъпващите в тях ще започне още от началото на септември, за да бъде плавен, с по няколко деца в седмицата, за да няма струпване. С яслите също сме се договорили изписването на децата да става след 4 септември и да продължи до 14 септември, което е в помощ на родителите. Защото те в голяма степен използваха полагаемите им се ресурси за отпуски. Предучилищните групи в детските градини също ще продължат до 14 септември за децата, които ще бъдат първокласници.
И за детските градини, и за училищата, ще има
задължителен и още по-стриктен медицински филтър
който ще осъществяват с необходимите указания медицинските кадри в учебните и детските заведения.
Много от родителите се притесняват как ще изпълнят условията за изследванията на децата, които са задължителни след продължително отсъствие. PSR не се налага, не е задължителен. Но по наредба се изискват стомашно-чревни изследвания и е целесъобразно те да се направят. Още повече, че сме в такъв климатичен период, който може да повлияе неблагоприятно. Такива ще са изискванията и към персонала – да правят редовно необходимите за тях изследвания, като това е не само нормативно изискване, а и гарант за стриктно спазване на здравните норми.
– След проведените конкурси в някои от старозагорските училище не бяха избрани директори. Каква е процедурата за тях оттук нататък?
– Присъствах на някои от конкурсите, въпреки че директорите са на подчинение на Регионалното управление на образованието. За съжаление, кандидатите за заемане на позицията „директор“ не бяха много. Да, отговорността да бъдеш мениджър на образователна институция никак не е малка. Но
изборът, който трябваше да се прави със заявилите желание да заемат директорски позиции, беше много ограничен
Това не даде възможност за някои от училищата да бъдат избрани директори. Доколкото сме обсъждали с г-жа Татяна Димитрова, началник на РУО, има варианти за решение. Ще бъдат назначени директори като временно изпълняващи длъжността, до следващ конкурс. Осигуреността с ръководства на училищата ще се случи.
– Има ли недостиг на педагогически кадри, кои учебни профили са най-търсени?
– РУО има по-подробна информация за това. Но аз също следя този процес от професионален интерес. Няма много свободни учителски места. Имам и обяснение за това. Тези дни беше подписан новият отраслов договор. Грижата към образованието, към учителите през последните години е изключително голяма. Чест прави на правителството, че отделя такъв ресурс. В последния договор се виждат и новите стойности, които ще овъзмездят труда на учителя. Именно това засили интереса към учителската професия, няма много свободни места, няма текучество в Стара Загора.
Но в контекста на придобивките, би трябвало да вървим и към следващата норма – за качеството. РУО и МОН предвиждат и много бъдещи форми за квалификация на учителите, много средства за подобряване на техните умения, познания, знания, отношение към професията. Независимо от обстановката,
необходимостите за качествено образование никога не са отпадали
и бих искала Стара Загора да продължи да има постижения – по-високи от средната стойност за страната.
– В някои от училищата в града се извършваха ремонти, на какъв етап са те в момента?
– Тази година няма заложени капиталови средства от бюджета на Общината за ремонти на училищата. Двете професионални гимназии – ПГЕТ „Георги Сава Раковски“ и ПГСАГ „Лубор Байер“, бяха ремонтирани с проекти, финансирани от МОН. Там ремонтните дейности приключват. Учениците ще започнат училище в обновените сгради.
Новата Професионална гимназия по компютърни науки и математически анализи е с много обнадеждаващ начален старт
Безпроблемен бе приемът и за двете паралелки, заложени за първата учебна година. Вече се прави подбор и на екипа от учители. Директорката е много инициативна. В седмиците след приема има интензивна програма за приобщаване на новите ученици, с голяма отзивчивост и от страна на родителите. По отношение на базата, докато приключи първият етап на ремонта на сградата на Първо ОУ, новата гимназия ще започне обучение в сградата на СУ „Иван Вазов“, с голямата благоразположеност на директора Динко Цвятков.
По отношение на Второ основно училище там има два проекта, които ще се изпълняват. Първият е за изграждане на физкултурен салон. На този терен в момента се извършват археологически проучвания. Проектът е одобрен от Министерството на младежка и спорта. Другият проект е по програма на МОН за разширение на сградата на училището и
изграждането на нови 9 класни стаи със столова
за да може Второ ОУ да премине на едносменен режим. По тази програма кандидатстваме и за нова детска градина (ще бъде изградена на терена зад Енергото).
В програмата на кмета на Община Стара Загора са заложени саниране на училищни сгради и ремонт на други училища, сред които ОУ „Самара“, ОУ „Христо Ботев“, СУ „Васил Левски“. В момента се търсят програми, които да осигурят финансиране за необходимите ремонтни дейности.
– Колко първокласници ще прекрачат училищния праг на 15 септември?
– 1300 са за цялата община. Общинският съвет взе и другите необходими за старта на учебната година решения – за маломерните паралелки, за средищните училища. В момента се изготвя програмата за превоза на децата. И в училищата от селата на общината е осигурен преподавателски състав, транспорт, каквито са изискванията. Получихме и нов автобус от МОН.
15 септември е свят ден, сред сакралните дати за цяла България
Особено за първокласниците. На тях и на всички по-големи ученици и колеги пожелавам най-напред здраве. Нека учениците, които не бяха толкова дълго време в училищна среда, по-бързо да се адаптират към новия режим. Учителите също трябва да възстановят напълно качествата и уменията, които имат.
Да се надяваме, че няма да се налагат критични ситуации. Важно е да подхождаме с разум. И искам да припомня отново, че институциите сме насреща, за да съдействаме, и когато е необходимо – веднага да реагираме, както се случваше и в тези последни месеци.
Най-важно е да бъдем здрави.
А здравето ще го постигнем с много отговорност
На добър час!
NBP.bg, Радослава РАШЕВА