Има ли нещо общо между доматите и рибата? На пръв поглед не много. Но ако погледнем по-точно, доматите и рибите от вида Тилапия имат едно общо предпочитание. Тилапията е топлолюбива риба. Тя спада към африканските цихлиди. Предпочита вода с температура 27 градуса и съответен басейн. Доматът също обича много топлина. Финансираният от Федералното министерство на научните изследвания на Германия проект ASTAF-PRO на Института за екология на водите и риболов в сладки води в Лайбниц (IGB) се възползва от тази прилика и създава условия за комбинирано отглеждане в парник на риби от вида цихлиди и домати.
Чрез системата ASTAF-PRO, двата кръговрата за производство на домати по метода „аквапоник“, и риба в парници се комбинират. Системата е устойчива и с почти нулеви емисии. Така могат да се спестяват значителни количества вода, а използваната вече може да се употребява повторно. Почти не се налага и използването на минерални торове. Предимството е налице: ASTAF-PRO може да се прилага печелившо и в бедни на води райони. Системата функционира и в урбанизирани територии.
“По този начин прясна риба и свежи зеленчуци стигат до трапезата ни без заобиколки”, казва биологът проф. д-р Вернер Клоас от IGB в разговор с bmbf-online, интернет страницата на Федералното министерство на научните изследвания.
ASTAF-PRO вече е патентована в 38 страни. Министерството подпомага целия проект в различни подчасти с около 1,2 милиона евро.
Основният принцип: Когато рибите се хранят, при обмяната на веществата се образува амониум. В прекалено голяма концентрация той е вреден за рибите и растенията. С помощта на бактерии обаче той може да бъде превърнат в нитрат. А богатата на нитрати вода е превъзходна растителна тор! Тя може да се подава на растенията винаги, когато имат нужда от хранителни вещества. Растенията пускат корени в постелки от каменна вата. Чрез корените си те поемат вода и хранителни вещества и накрая чрез повърхността на листата си изпаряват отново чиста вода.
После водната пара може да кондензира и при необходимост отново да бъде подадена в кръговрата на рибите в течна форма. Така на ден имаме само около три процента загуба на прясна вода. При конвенционалните системи количеството е много по-голямо. Това прави ASTAF-PRO особено интересна и за сухите райони на Земята. Освен това, определени видове риби, като тилапията, могат да се хранят в голяма степен вегетариански, за разлика например от сьомгата, която е хищна риба.
NBP.bg, източник: „Вести от Германия“