Програма за националните чествания
Националните чествания „144 години Шипченска епопея“ под патронажа на президента на Р България Румен Радев започват в четвъртък, 19 август. По програма от 18 часа, в Художествената галерия в Казанлък ще бъде открита фотодокументалната изложба „На този връх свят паметник ще се издига“. В нея са представени спомени за онези, които работят неуморно, за да се случи взетото на Учредителното събрание единодушно решение – на Шипченските височини да се издигне Паметник на Освобождението и възраждането на българския народ. Това са членовете на Комитета, нагърбил се да осъществи това начинание. Създаден преди 100 години, той включва бивши опълченци и поборници, висши военни и общественици. Ето имената на някои от тях: ген. Никола Генев, ген. Велизар Лазаров, ген. Кюркчиев, Тодор Киров, Иван Бобевски, Добри Попов, А. Симеонов, А. Стоилов, дамският комитет, оглавяван от г-жите Добревска, Чохаджиева, Гълъбова, Бояджиева и др. Изложбата включва 25 табла с биографични данни за членовете на Комитета и тяхната дейност, богат снимков и документален материал. Ще бъде показана Златната книга на Паметника на свободата със саморъчно изписаните имена и подписи на онези членове на Комитета, присъствали на освещаването на Паметника, както и фотографии и оригинални документи.
На 20 август, петък, в Габрово ще бъде открита още една изложба – „140 години българска армия“. Събитието е обявено за 17.30 часа в пространството между РБ „Априлов-Палаузов“ и Националната априловска гимназия.
На 21 август честванията продължават. В 8 часа в Соколския манастир ще бъде отслужена панихида в памет на загиналите. В 8.30 започват туристически походи от Соколския манастир и м. Узана.
В 11 часа пред Паметника на Свободата проф. Пламен Павлов ще изнесе открит урок по история. Известният историк ще говори за „Руско-турската война и българите – извоюваната свобода“ пред всички, които на 21 август са изкачили Върха и са пред Паметника на Свободата.По традиция всяка година се провежда подобна инициатива в рамките на Национално честване Шипченска епопея с различни гост лектори – историци, общественици. И ако досега урокът се предаваше в деня, определен само за мероприятия с деца, то тази година всеки, които иска, ще може да слуша разказа от мястото на събитията от 1877 година. Ще бъде интересно, любопитно за някои, поучително, героично, обективно, обещава професорът, който само преди няколко месеца е награден с орден „Св. Св. Кирил и Методий“ първа степен за големи заслуги в областта на образованието и популяризирането на българската история.
От 11 до 13 часа пред Паметника на Свободата ще има музей на открито – „Времена и епохи“.
В 12 часа е церемонията по поднасяне на венци и цветя на подхода към Паметника на Свободата.
Паметникът на свободата ще бъде отворен за посещения след 13 часа, след приключване на официалната част. Входът ще е свободен. Предвид епидемичната обстановка всички мерки остават в сила – носене на маски, спазване на дистанция, уточняват от Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“.
NBP.bg