
Осма работна среща между туристическия бизнес и местната власт се провежда от днес до 6 октомври в Стара Загора. Организатори на събитието са Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции (АБТТА) и Община Стара Загора. В първия ден на форума на откриващата пресконференция участваха министърът на туризма Илин Димитров, зам.-кметът на община Стара Загора Милена Желева, Димитрина Горанова председател на АБТТА, д-р Даниела Стоева, зам.-председател на браншовата асоциация.
Благодаря за поканата да присъствам на форума. Подобни събития са важни, защото градският туризъм се възстановят в пъти по-бързо, когато в градовете има много събития, както е и в Стара Загора. Данните в Стара Загора показват, че сте задминали нивата на нощувките от 2019 г., което е показателно за добре свършена работа, сподели министър Димитров.
Стара Загора има много с какво да се похвали, но за мен е важно туроператорите и туристическите агенти да чуят от нас с какво можем да им бъдем полезни, за да развиват своя бизнес добре и да включват в своите програми Стара Загора и региона, коментира зам.-кметът Милена Желева. Статистиката показва, че тези година през месец август сме възвърнали нощувките и резервациите на нивото от 2019 г. За нас е важно, защото това отговаря на усилията, които влагаме в подготовката на културния календар на Община Стара Загора. Сред знаковите ни събития са националния фолклорен фестивал „Богородична стъпка“, Бирфестът и много други прояви от културния и спортния календар. В Стара Загора работим с даденостите, които имаме, тъй като, както знаете, градът ни е опожарен през 1877 г. и се изгражда наново, допълни Милена Желева. Тя припомни и едно от уникалните археологически разкрития от това лято – куполната гробница, която бе разкрита в близост до парк „Зеленият клин“. Нейното проучване продължава от РИМ-Стара Загора и когато бъда социализирана и достъпна за посещения, ще предизвика изключителен интерес, тъй като подобен обект няма в България, както и в съседните ни държави. Напълно обновен е Зоопаркът, сцената на Летния театър в Стара Загора. Започваме големи проучвания на медните рудници Аи Бунар, които се намират в близост до града. Имаме значим проект за Старозагорски минерални бани и тези нови проучвания ще превърнат курортното селище в уникална дестинация и за пешеходния туризъм, и за културно-историческия туризъм, допълни зам.-кметът на община Стара Загора. Тя уточни още, че по отношение на чуждестранните туристи, статистиката показва, че най-често градът и регионът се посещават от румънци, турци, гърци, германци.
Радвам се, че след двегодишно отсъствие сме отново заедно за провеждането на осмата работна среща между бизнеса и местната власт, сподели на пресконференцията Димитрина Горанова. Идеята за този форум се роди през 2013 г. във Велико Търново, като основната ни цел бе да съдействаме за развитието на икономическата дейност на българските туроператори и туристически агенти. Винаги се стараем да обсъждаме най-актуалните тенденции в туризма, в срещите ни участват активно както представители на бранша, така и на местната власт. Диалогът между нас е определящ и цели своя потенциал да развият и туроператорите, и общините, коментира Горанова. На срещата в Стара Загора ще има презентации, дискусии, но за първи път и нещо ново – модулът Творческа работилница „Дизайн на преживяванията“. Фокусираме се върху това, тъй като през последните годините се налага тенденцията, че туризмът не е просто едно пътуване, а истинско и неповторимо преживяване, уточни Горанова. Нашата основна цел на настоящата среща е и да направим основни изводи и да начертаем план за справяне с проблемите. Трябва да работим заедно, за да се справим с новите предизвикателства, допълни Димитрина Горанова.
Тазгодишният форум е насочен към това ние като бранш заедно с местните власти да създаваме конкурентен продукт, който да намира конкурентните предимства на дестинация България. Имаме много неща, за които не си даваме сметка, те са уникалното, което да извеждаме на преден план. Със събития като днешното ще се опитаме да стимулираме творческата си активност и да постигнем повече резултати. Мотото на събитието тази година е „Преосмислен туризъм“, насочен към това как да рестартираме туризма, но трансформирайки го с отношение към околната и социална среда. Решихме да дадем и друга насока – повече с поглед към бъдещето за позиционирането на България като туристическа дестинация, сподели д-р Даниела Стоева.
Благодаря на Община Стара Загора и на зам.-кмета Милена Желева, че ни се довериха. Стара Загора е много добър пример за туристически потенциал в областта на културния туризъм, най-вече с това, че олицетворява мултикултурния облик на България като дестинация. Стара Загора е единственото място у нас, която го изкарва на преден план, категорична бе Стоева.
Проблемите на туристическия бизнес са няколко, коментира в отговор на журналистически въпрос Димитрина Горанова. На първо място това е инфлацията, която се отразява и върху цените, и върху планирането на туроператорите. Инфлацията засяга и покупателната способност на хората и съответно очакваме намалено търсене от страна на потребителите на туристически услуги, каза Горанова. Като следващото предизвикателство пред бранша тя отличи геополитическата обстановка, която влияе негативно на входящия туризъм в България. Не по-малко значимо е предизвикателството, свързано с ресурсната обезпеченост на бранша. За съжаление, при нас няма автоматизация, човешкият фактор е от огромно значение, особено като говорим за туризъм на преживяванията. Страдаме от изключителен недостиг на кадри. Това рефлектира върху нивото на услугите. Сами не можем да се справим с този проблем, трябва ни подкрепа на държавата. Нужно е да променим имиджа на нашия сектор пред търсещите реализация в икономиката, за да го припознаят като интересен и важен, споделиха още от АБТТА.
Форумът в Стара Загора ще продължи два дни.Той събира в града на липите близо 30 представители на местната власт в България, както и 20 от страна на туристическия сектор. В програмата освен тематични бизнес дискусии, е предвидено участниците в срещата да разгледат голяма част от културните институции и забележителностите на града на липите и региона.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА