Някогашният 4-метров орех, който не са можели да обхванат и с няколко големи пояса, дава име на селото и на емблематичния Празник на ореха


Старозагорското село Оряховица вече посреща с националния флаг жители и гости. Знамето се развя за един от най-почитаните тук празници – Трифон Зарезан, на входа, на изхода и на площада в центъра на селото. А само след броени дни, на 3 март, до него ще се вее и собственото им знаме. Флагът на Оряховица в момента се изработва, очакваме да е готов за националния празник, когато ще го осветим, съобщи за НБП кметът Танка Бабадалиева. На него е изобразен Балкана, с който се гордеем, местността Калето, а в средата е позициониран огромен орех – символ на селото. Има и две бъчви с вино, две чепки грозде – другият символ на Оряховица, с който сме известни, не само в България. Издържано е в зелен цвят, допълва г-жа Бабадалиева. Тя признава, че идеята селото да има знаме е нейна, но подчертава, че проектът е авторски, на група оряховчани. Изработен е безвъзмездно от Иван Дончев от Сливен, по молба на Янко Игошин.
Ушиването му е поверено на старозагорската „Мересев“ ЕООД
Всеки българин, който застане до пилон със знаме – било националното, или на своето населено място, убедена съм, настръхва от вълнение. Сигурна съм, че е горд. Затова държахме на него, подчертава кметицата на Оряховица. Може някой да каже – дотам ли опряхте, има толкова други неща…Ще отговоря – ние крачим напред стъпка по стъпка. Смятам, че във всяко населено място трябва първо да се изгради общност, която да съхранява и продължава традициите. Успяхме да я създадем! Минахме през момент, в който бяхме като орел, рак и щука, но го преодоляхме. Събираме се, заедно обмисляме и създаваме проекти, често и спорим. Направихме общност. Вече надграждаме, казва Танка Бабадалиева. А Община Стара Загора много ни помага. 51 села сме в общината, но за каквото съм помолила и е било в техните възможности, са откликвали, допълва още тя.


Мария Атанасова, председател на Пенсионерския клуб, и Ненка Мишкова показват местни специалитети – оригинална питка с грозде, прясно червено и бяло грозде, т.нар. грозденица, кекс, грис халва със стафиди, сладки, курабийки, ликьор от грозде
В Оряховица целогодишно има събития.
След отбелязването на Трифон Зарезан, предстои Лазаровден, после – съборът на селото на 15 май
Програмата и тази година ще е богата. По традиция ще включва „Произведено в България“ – местни и национални храни, ръчно изработени играчки, плетива, очакванията са гости на събора и сега да са групата на майки на деца с увреждания. Независимо дали е делничен или празничен ден, датата не се променя, а множество хора на празника на Оряховица винаги има. На времето 15 май е бил летният Атанасовден, на който е кръстен местния храм „Св. Атанасий“.
Емблематичен за село Оряховица е Празникът на ореха. За него кметството кани различни състави от цялата страна, представя българското народно творчество. Отсега се знае, че тази година ще има гости от Македония, Сърбия. Оряховица на времето е кръстена така, защото тук е имало 4-метров орех, който не са можели да обхванат и с няколко големи пояса. Затова вековното дърво е увековечено и с празник. На този ден пак има кулинарни изложби, състезания по бързо готвене, народно веселие. Най-важното е, че има голяма посещаемост.
Преброителната камера през 2024 г. отчете над 1500 души
Искаме да надграждаме и този празник, участваме с проект за финансирането му. Помага ни фолклористът акад. Крум Георгиев, човек с голям дух. Читалището ни „НЧ Развитие – 1918“, Пенсионерският клуб са плътно до кметството, споделя г-жа Бабадалиева. Моите момичета – така ги наричам, във всеки празник, помолени да участват, оживяват! Това са моите хора!
Много има какво да се говори за Оряховица! Спечелихме проект за нови книги, държа да развиваме библиотеката ни с нови книги и нови читатели, защото знам, че това обогатява. Искам и децата да са в читалнята, да четат! Проектът е на стойност 1200 лв.





Друг проект, който кметство Оряховица спечели, е на „Лидл България“ – „Минало, настояще и бъдеще“, по който тепърва предстои работа. Той е в категория „Културно и историческо наследство“. Основната му цел е възстановяването и надграждането на историческите и етнографските сбирки в читалището, които са увредени при буря. Ще гостуват лектори, поканени са, на този етап – Снежана Маринова, голям приятел на Оряховица, фолклористът акад. Крум Георгиев, директорът на РИМ-Стара Загора Петър Калчев и др.
Ще се направи родословно дърво на известни фамилии от селото
ще се стимулира гражданската самоинициативност чрез организирането на срещи, в които жителите на село Оряховица ще могат активно да участват в събирането и съхраняването на местното културно наследство. Ще поканим и фондация „Миню Балкански“ да се включи в проекта, г-н Балкански има какво да разкаже, казва кметицата.
Събраните материали ще бъдат подредени в историческата сбирка, която ще бъде достъпна за всички жители и гости на селото.
Оряховица кандидатства и с проект по ПУДООС за облагородяване на парка си. Надява се да спечели, защото жителите искат и площадка за стрийт фитнес, както и маса за тенис, шах и др.
NBP.bg, Дима ТОНЕВА
7 причини да посетим Оряховица през зимата и пролетта
Местните патентоват своя орехов хляб, проучват дали Габрово е създадено от оряховчани





Ако решите да посетите Оряховица, то нека първата ви спирка е „НЧ Развитие – 1918“. В центъра на селото е, а в него секретарят Валя Готева и председателят Виолета Вапцарова са подредили интересни музейни сбирки – на бита, както и… на комунизма. Разгледайте стаята „Стар градски бит“, където можете да видите старо пиано, красиви порцеланови чаши и пр. След читалището разгледайте етнографски музей „Миню Балкански“, после се насочете към местната винарска изба. Тя впечатлява с огромни винени бъчви от създаването на винарната през 1938 г. Прочутото Старо Червено от Оряховица е едно от малкото български вина, които присъстват в личната колекция на покойната кралица Елизабет II и още от момента, в който е представено, е посланик на българското винопроизводство. Винарната е съхранила историята си и е вплела традициите в днешния ден. В Оряховица ще чуете стара легенда, разказвана от възрастни хора, че Габрово е създадено от семейство оряховчани. Проверяваме дали е така, но четох, и е възможно да е истина, казва кметът на селото Танка Бабадалиева.
Стъпвайки в това населено място, се разходете из Балкана около него. Вижте крепостта от римско време. Разгледайте известната местност Джамбазлии, където проф. Георги Китов откри тракийска гробница. Тя е отворена за посещение, но намерените тук експонати са изложени в РИМ-Стара Загора, обяснява г-жа Бабадалиева. Пътят минава покрай реката, широк е, няма опасност човек да се загуби. Можете да отдъхнете и се подкрепите в горската хижа, или пък в кафенето, или в малкото ресторантче, където сервират домашно приготвени кебапчета. Хотел в Оряховица няма, макар местната управа да обмисля откриването на къща за гости. Селото е на 15 минути от областния център Стара Загора, засега туристите отсядат там.
Известен специалитет в Оряховица е свинско с осмянка, за чието приготвянето при скъпи гости читалищният секретар запретва ръкави. Валя Готева е майстор и на свинската супа със зелева чорба. Благодарение на нея Оряховица предстои да патентова и прочутия орехов хляб. Изключително вкусна пита!
Причина да се посети Оряховица е и нейното красиво съкровище – православен храм „Св. Атанасий“. Той е построен около 1860 г., опожарен и възстановен през 1874 г.
А най-важната причина да дойдете в селото е, че тук ще ви посрещнат оряховчани! Местите хора са прочути с гостоприемството си, известни са с шегите си и с това, че умеят да се веселят!