
Кметът на Община Ямбол Валентин Ревански се срещна с Деян Дяков, лидер на КНСБ в ТЕЦ „Марица-изток 2“, и Наско Митев, председател на ДСО на КНСБ при „Мини Марица-изток“.
Представителите на синдикатите се срещат с кметовете на Ямбол, община „Тунджа“, Сливен, Стара Загора, Нова Загора, Елхово, Тополовград, Гълъбово и Раднево, за да получат разрешение за организиране на гражданска инициатива – подписка за спасяването на „Мини Марица-изток” и ТЕЦ „Марица-изток 2“.
През 2025 година е предвидено „Мини Марица-изток“ да затвори врати, а за ТЕЦ „Марица-изток 2“ ще бъде обявена тръжна процедура, казаха представителите на синдиката.
Дяков и Митев поискаха две места в Ямбол, където да бъдат разположени масите за събиране на подписи. „Вие и Стара Загора сте ни най-важни. По брой работници в ТЕЦ „Марица-изток 2“ Ямбол е на второ място след Стара Загора. Хиляди хора ще останат без работа, убиват шест общини. Над 500 милиона са годишните заплати в двете предприятия, които се вливат в местната икономика. До 2038 година ще работят въглищните централи в Полша, а в Германия – до 2039 година. Нашите искат да ги затворят още през 2025 година. Има разработена пилотна инсталация за улавяне и преработка на въглеродните емисии в старозагорско село от проф. Живко Ганев, на когото ние от ТЕЦ-а помагаме трета година финансово. Само три процента остават във въздуха“ изтъкна Деян Дяков.
Валентин Ревански заяви своята подкрепа. „Община Ямбол подкрепя такива инициативи. Трябва да мислим както за енергийната политика на страната, така и за социалния ефект от оставането на хиляди хора в Югоизточна България без работа“, каза Ревански.
NBP.bg