До края на месец юли да бъде организирана втора дискусия за бъдещето на „Марица изток“, на която да присъства лично министърът на енергетиката Румен Радев. Това решиха участниците във форума, който се проведе в Стара Загора на 17 юли. Дискусията на тема „Бъдеще за енергийния комплекс „Марица изток“ – перспективи и предизвикателства“ бе открита от кмета на Стара Загора Живко Тодоров.
„Основната тема на днешната среща, която е организирана по желание на синдикатите, е запазването на комплекса като работещ сегмент на икономиката в областта и не само в региона. Притеснени сме за съдбата на „Марица изток“. В контекста на „Зелената сделка“ вървят различни информации, а ние като местна власт сме изключително заинтересовани от териториалните планове, които все още не сме виждали и конкретно този за Стара Загора. Очакваме от днешната дискусия да излезем обединени и да бъдем ясни с исканията си към централната власт. Нека тази кауза ни обедини“. Това заяви при откриването на дискусията Живко Тодоров.
Форумът премина при голям интерес и в него участваха вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов и президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов, както и зам.-кметът на община Гълъбово – инж. Пламен Бараков, зам.-кметът на община Раднево – Светослав Маринов, зам.-кметът на Сливен – Румен Иванов, зам.-кметът на Хасково – Динко Тенев, и кметът на Нова Загора Галя Захариева. Присъстваха народни представители от Старозагорски регион – Красимир Вълчев, Радослав Рибарски, Радослав Василев, Искра Михайлова, Даниел Проданов, Георги Гьоков, както и представители на синдикатите, ръководители и служители на структури от комплекса, енергийни експерти, представители на бизнес и обществени организации, общински съветници и др. Модератор на дискусията бе Росица Райкова, началник на общинския отдел „Инвестиции“.
На дискусията не присъства министърът на енергетиката Румен Радев, въпреки че бе поканен за участие. Неговото отсъствието даде повод за негативни коментари относно отношението на държавата към дебата за бъдещето на енергийния комплекс.
Участниците в дискусията, която продължи близо 3 часа, бяха категорични, че досега няма яснота относно конкретните стъпки за развитието на „Марица изток“ през призмата на „Зелената сделка“ и във връзка с решението на НС за предоговаряне с ЕК на Плана за възстановяване и устойчивост, касаещ намаляването на въглеродните емисии до 2026 г. Затова те настояха Министерството на енергетиката да даде информация за основните цели, които ще бъдат заложени в Интегрирания план в областта на енергетиката и климата и в Териториалния план на Стара Загора. Коментирана бе и липсата на ефективна национална енергийна стратегия, чието изработване трябва да стане в спешен порядък.
Президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов отново подчерта, че ако се закрие комплексът, това ще бъде погром за региона. Той бе категоричен, че справедливият преход трябва да бъде преосмилен. За работниците този преход не е справедлив, те само губят. Ако загубят работните си места, трябва да бъдат пряко материално обезщетени, допълни Манолов. Относно идеята за преквалификация на работещите в комплекса той сподели, че не струва и пукнат лев и я определи като „смокинов лист“. Президентът на КТ „Подкрепа“ повдигна въпроса и затова, че скоро изтичат договорите на американските централи в комплекс „Марица изток“ и държавата трябва да има ясна визия, какво предстои след това. Димитър Манолов заяви още, че синдикалните организации нямат намерение да се предават. Познаваме проблема в детайли, ще следим и участваме в целия процес и неговото управление, допълни Манолов.
Вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов определи месеците юли и август като критични и набеляза три основни точки, по които трябва да се работи и то в кратко време. Първата е свързана с Интегрирания план в областта на енергетиката и климата, за който е нужна среща със социалните партньори и общините и яснота какво ще се случва до 2035 г., как ще бъде преработен плана и кой ще работи по него. Второто важно нещо е Териториалните планове да бъдат обвързани именно с Интегрирания план в областта на енергетиката и климата. На трето място Атанасов постави ПВУ – има ли преговори и ясно ли е докъде са стигнали те. И трите документа трябва да са в синергия, те са част от енергийната сигурност и оттам от националната сигурност на страната, заяви още вицепрезидентът на КНСБ.
Две са основните дейности, които трябва да се предприемат – инвестиране в крайни и в междинни технологии. Инвестициите в крайни технологии до 2035 г. имат оптимистичен сценарий, но е ключово да се говори за инвестиции в междинни технологии, категоричен бе народният представител от ПП ГЕРБ Красимир Вълчев.
За внедряването на нови технологии на база на опит от Германия сподели председателят на КРИБ-Стара Загора Стефан Шоселов.
В дискусията се включи и проф. Жеко Ганев, който припомни отново и обясни, че има разработена иновативна технология за улавяне на въглеродния диоксид, която ще намали цената на тока многократно. В основата на замисъла стои преработката на въглеродните двуокиси, които отделят топлоцентралите в комплекса „Марица изток“ при работата си с въглища.
Народните представителите от ПП „Възраждане“ Искра Михайлова, от ПП-ДБ Радослав Рибарски, от БСП Георги Гьоков също споделиха своите позиции и изтъкнаха, че каузата „Марица изток“ обединява всички депутати от Старозагорски регион.
Безработица и обезлюдяване очаква засегнатите общини, ако бъде закрит комплексът „Марица изток“, заявиха представители на местната власт от региона. А зам.-кметът на Раднево Светослав Маринов съобщи, че заедно с община Гълъбово са представили съвместен проект, с който искат да разработят индустриален парк на 4000 дка от терени на комплекса „Марица изток“. Двете общини обаче, нямат никакъв отговор от централната власт.
Янко Янков, общински съветник в ОбС-Стара Загора, пък предложи създаване на Инициативен комитет, който да включва представители на синдикатите и на всички засегнати общини, и който да инициира провеждане на референдум за бъдещето на комплекса “Марица изток”.
Деян Дяков, председател на КНСБ в „ТЕЦ Марица изток 2“, настоя да бъде сформирана работна група в Стара Загора по въпросите за бъдещето на комплекса. А народният представител Искра Михайлова предложи да бъде съставена временна парламентарна комисия по темата.
Министърът на енергетиката трябва да свика незабавно Консултативният съвет по „Зелената сделка“. В най-кратки срокове да се проведе обществено представяне на Териториалния план за справедлив преход за Стара Загора. Трябва да се предостави информация и какво е направено от изпълнителната власт за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост. Това бяха предложенията на кмета на община Стара Загора Живко Тодоров, около които се обединиха участниците в дискусията.
Форумът приключи с решението, както вече стана дума, да бъде организирана втора подобна среща, на която да присъства министър Румен Радев.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА