Срещите на BNI Индустрия са възможност за бизнеса да се събира, да работи, да прави смислени неща, да си помага, казва Гена Събева, президент на организацията с мандат от месец април до месец октомври 2024 г.
Софийското бизнес дружество BNI Индустрия организира бизнес нетуъркинг наизнесена среща на 28 юни 2024 г. в Стара Загора. Събитието ще се проведе в хотел „Верея“, в зала 2. Програмата включва: от 15:30 до 16:00 ч. – предварителен нетуъркинг с кафе; регулярна среща на BNI Индустрия от 16:00 – 17:30 ч., след което до 19 часа е предвиден официален коктейл и свободен нетуъркинг. На срещата ще бъде направена бизнес презентация – представяне на членовете на BNI Индустрия и техните бизнеси по области.
След срещата предстои инициативата „Нощ на индустрията“, която се организира по отделна програма (виж ТУК>>). За участие в събитието е необходима предварителна регистрация. Може да заявите участие на https://ni.irsbg.info/work/.
Разговаряме с Гена Събева,бизнес дама, предприемач с над 30 години професионален опит, ментор, съпредседател на Съвет „Предприемачество и стартъп“ към БТПП, настоящ президент на BNI Индустрия. Тя е и сред основните инициатори на събитието „Нощ на индустрията“, което се организира от Сдружение „Мост между поколенията“.
– Г-жо Събева, на 28 юни в Стара Загора ще бъде организиран професионален нетуркинг с BNI Индустрия. Разкажете повече за събитието?
– Събитието, което организираме на 28 юни в Стара Загора, ще протече в две части, но те са свързани помежду си. Софийското бизнес дружество BNI Индустрия организира бизнес нетуъркинг наизнесена среща, чиято цел е да съберем бизнеса и да направим контакти между неговите представители в града. А след това те ще могат да се срещнат и с млади хора, към които основно е насочена „Нощ на индустрията“.
BNI – Business Network International, e международна организация, най-голямата в света за структуриран нетуъркинг. Софийското бизнес дружество BNI Индустрия се събира всеки вторник сутрин от 7.30 часа, в индустриална част, близо до центъра на София. По структуриран начин си помагаме с информация, знания, опит. Всеки път срещите ни са отворени и за гости. Те са добре дошли да присъстват. В момента сме 24 членове, собственици на фирми, които обслужват индустрията. Сред тях има одиторска компания, фирма за доставка на машини, за доставка на помпи за изграждане на ОВК системи за складове и фабрики, фирма за структуриране на бизнеса, „Събеви груп“, на която съм представител, за проджект мениджмънт в индустриалното строителство, както и още близо 20 компании от различни сектори.
Нашата задача е да се опознаваме, да изграждаме отношения помежду си така, че да си бъдем полезни. Как става това? Например, когато нашата компания управлява строителство на складове и фабрики, виждаме от какво се нуждае клиентът ни. И можем да бъдем полезни на някой от членовете на BNI Индустрия, като го препоръчаме – фирма за почистване, фирма за изработка на знамена и т.н. В BNI Индустрия клиентите ни са подобни, не се конкурираме помежду си, събираме се и каним фирми от различни браншове, а гост на седмичните ни срещи може да бъде всеки.
Затова, на 28 юни в Стара Загора от 15 часа, каним хората, които проявяват интерес към нашата изнесена среща. Самият формат на срещата е интересно структуриран. В момента аз водя нашите сбирки, защото съм президент на BNI Индустрия с мандат от 1 април 2024 г. до 1 октомври 2024 г.
Кръстила съм си мандата „Индустрия 24/7“. Моята цел е в него да направя стройна програма, в която да се срещаме с браншови организации, със смесени камари, да работим и да правим множество контакти с фирми от различни браншове. И ние го правим. Инициативите в моя мандат досега, предизвикват вълна от желание за развитие на подобни идеи и в другите дружества в страната. Щастлива и удовлетворена съм, защото показва, че правим правилните неща.
– Как се яви Стара Загора в календара Ви?
– Още от самото начало на моя мандат заложих и Стара Загора като едно от първите места, което да посетим. А наесен ще отидем в Габрово и Севлиево. За да се включат в срещата на BNI Индустрия в Стара Загора, желаещите трябва да направят задължителна предварителна регистрация, което е важно за по-доброто структуриране на събитието.
– Колко BNI дружества има в България?
– Вече са 14. BNI има представителства в София, Пловдив, Бургас, Варна и Русе. Има интерес и в Стара Загора да бъде създадена структура, но трябва да се намери активен бизнесмен, който да се захване с тази работа – да я сформира и да я ръководи. Ако има такъв, с желание ще му предоставим необходимата информация.
Защото BNI Индустрия е възможност за бизнеса да се събира, да работи, да прави смислени неща, да си помага. Отнема време, но това е работеща система за малък и среден бизнес, която помага да се структурираш, а и да се обучаваш на местно и на световно ниво. Дружества на BNI има в 75 държави. Лично аз съм ходила на срещи в Китай, в Малта и съм намирала това, което е трябвало да намеря чрез BNI.
– Вие сте и сред основните инициатори на „Нощ на индустрията“, какво Ви мотивира да се заемете с тази първа по рода си инициатива в България?
– „Нощ на индустрията“ – за първи път в Стара Загора, ще бъде официално открита от 19 до 20 часа. След това от паркинга на хотел „Верея“ тръгват автобуси към 6 завода в региона – „Хранивест-Хранмашкомплект“ АД, „Наталия“ АД, „Градус“ АД, „М+С хидравлик“ АД, „Минералкомерс“ АД и „Ате Пласт“ ООД.
Целта е тези производствени компании да отворят врати и да покажат какво правят. А хората от региона – ученици, студенти и всеки друг, който желае, да видят колко модерни са вече българските бизнеси. Мои приятели инженери и колеги, напуснали България отпреди 20 години, дори не знаят, че работата на инженерите у нас е по-добре платена отколкото в Германия, например. Нещата се промениха, в България има много възможности, човек трябва да е отворен да ги види.
Освен това, българският бизнес страда от липса на кадри, а същевременно 500 000 млади българи у нас не работят никъде. Може би те не знаят, че е интересно да се работи, че това е смисълът на живота – да бъдеш полезен, да се усъвършенства всеки ден. Това те кара да се събуждаш…
Затова с всички тези инициативи нашата цел е да върнем българите в България и те да си намерят работа, която да е им е по мярка, да ги вдъхновява, да ги зарежда, да предоставя адекватно заплащане на техния капацитет и възможности. И най-вече хората да осъзнаят, че трябва да добавят стойност. Каквото и да правиш, след теб трябва да има добавена стойност, тогава получаваш и пари.
„Нощ на индустрията“ е една от инициативите на Сдружение „Мост между поколенията“. Подобни събития се провеждат в Европа – в Германия, в Швейцария. Сега се прави за първи път в България. Имаме и много интересни партньори. Някои от тях като Българска агенция за инвестиции, са имали сходни идеи. Но смятам, че е по-добре да се обединяваме в една посока, отколкото всеки от нас да прави по малко.
Друга инициатива на „Мост между поколенията“ е внедряването на японски технологии в предприятията чрез популяризиране на японска методология за структуриране на производството. Тя е създадена в световноизвестната компания „Тойота“, която още през 1950 г. въвежда система и прави така, че производството да е суперефективно, а продукцията – суперкачествена.
Но фокусът ни в момента е към „Нощ на индустрията“, сега в Стара Загора, а наесен в Габровско-Севлиевския регион, защото имаме запитвания от заводи, също готови да отворят врати.
И отново да напомня, че за участие в събитието на 28 юни в Стара Загора е необходима предварителна регистрация. Желаещите да се включат могат да заявят участие на https://ni.irsbg.info/work/.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА