казва Делян ИВАНОВ, секретар на Община Стара Загора и секретар на Общинския щаб за превенция на разпространението на COVID 19
– Г-н Иванов, към 3 април, бихте ли направил обобщение на предприетите мерки през изминалата седмица от Общинския щаб във връзка с извънредното положение?
– Мерките са описани в заповедта на кмета Живко Тодоров от 31 март 2020 г. С нея се ограничават разходките на домашни любимци. Затворени за посещение са градинките, които са предвидени за тази дейности. Всички собственици на кучета трябва да ги разхождат в радиус не повече от 250 метра от постоянния или настоящия си адрес.
Със същата заповед бе
забранено и струпването на повече от две възрастни лица извън дома, или събиране на групи
– 3 или повече малолетни и непълнолетни лица на открити обществени пространства.
Управителите на търговски обекти се задължават да осигурят на своите клиенти необходимото разстояние за изчакване – не по-малко от 2 метра един от друг, като се запази и организацията за ограничаване и за намиращите се вътре в търговския обект.
Контролът по тази заповед е възложен на областната дирекция на МВР, както и на Общинска полиция, звено „Инспекторат“ и звено „Общинска охрана“. Подкрепихме тези забрани и със санкции.
– Какви са резултатите от проверките, които се извършват, както за открити пространства, така и за предприятия?
– Към този момент
имаме образувани 116 административно-наказателни производства
30 са за вечерен час, 84 са свързани със забрана за посещение на паркове и детски площадки, за разхождане на кучета, и за събиране на повече от 2 непълнолетни лица. Проверките, които извършваме и продължаваме да извършваме, са ежедневни. Започнахме и обходите на кварталите.
Във връзка със забраната за работа на кафе машини и вендинг автомати, имаме принудително премахнати 3 кафе машини, заради неспазване на изискванията, били са с включено захранване. Имаме 2 предписания, които са направени към такива обекти, и собствениците им са се съобразили с тях.
В момента
съдействаме и на Бюрото по труда в Стара Загора като подпомагаме охраната
там, за да може да се въведе ред при изчакване.
Общата численост на ангажираните служители, които участват в проверките, само от страна на Общината, са 60 души. Отделно в парковете има и стационарна охрана, която е извън тази бройка.
– Какво сочат последните данни – колко са жителите на общината, които са под карантина?
– За 10-дневен период – от 23 март до момента – 3 април, новите лица, които са под карантина на територията на община Стара Загора са над 412. Образувани са 8 досъдебни производства – като 7 от тях са за неспазване на наложена карантина, а едно е за неспазване на разпореждане на служител на КПП.
– Използват ли се и как камерите за видеонаблюдение за това да проследяват дали има нарушители?
– Всички сигнали се обработват в нашия оперативен център „Градска мобилност“. Там са разположение мониторите на камерите за видеонаблюдение, дежурните служители в центъра информират контролиращите органи за наличие на нарушение и веднага се реагира.
Сигналите, които получаваме от граждани, идват на Горещия телефон на Община Стара Загора – 0800 157 37.
Хората най-често сигнализират за работещи кафе-машини, за неспазване на разстояние при чакане на опашки
При тези сигнали също реагираме веднага, включително има съставени актове на управители на магазини. Но за нас не санкциите са най-важни. Важно е хората да знаят, че има контрол и наистина да ограничат контактите си с други лица.
– Констатирано ли е някакво напрежение в определени точки, в квартали на града?
– Няма напрежение в определени точки, концентрираме всички сили и средства на територията на целия град.
Засилено е присъствието ни в кв. „Лозенец“, тъй като там имаше доста лица под карантина
На по-голямата част от хората карантинният период вече изтича. Въпреки това, в този квартал се извършва стриктен контрол на вечерния час, но същият контрол се упражнява и за територията на целия град.
– Ситуацията се развива динамично, но все пак – предвиждат ли се и други мерки и в какви направления? Обсъждан ли е алгоритъм за действие по време на пика на епидемията?
– Има вече изработени и други системи на ограничителни мерки, които целят да не се разпространява вируса. В някои държави вече са приети, ние също можем да ги въведем, но само при положение, че обстоятелствата го налагат. Тук визирам
Испания, Италия, които имат доста по-строги мерки по отношение на придвижването на хората, на пазаруването
режима за използване на автомобили. Това не стои на дневен ред в момента пред нас. Но ако, не дай си Боже, хората не се съобразят с призива да се самоизолират, да ограничат контактите си, за да можем в рамките на 2 месеца да постигнем по-добър резултат за България, ще трябва да се прибегне към по-строги мерки. Но отново казвам, че към този момент, не е необходимо. Все пак всичко зависи от отговорността на всеки един от нас.
– Във връзка с вечерния час необходима ли е подмяна на служебните бележки, които касаят работещите извън разрешените часове?
– Вечерният час не касае работещите хора, но тяхното работно време трябва да бъде уточнено в тези документи. Т.е. в служебната бележка, издадена от работодателя, трябва да е посочено, че лицето работи на смени, и от колко до колко часа… Бележките би следвало да имат такова съдържание, за да не попадат дадени лица в обхвата на забраната за придвижване във времето от 21 до 5.00 часа.
Използвам възможността отново да призова хората да ограничат придвижването си, да се самоизолират, доколкото мога. Това е най-важно.
Засега аз съм оптимист, че сме предприели адекватните и необходими мерки
Надяваме се, че ако покажем самосъзнание, ограниченията да не стават по-тежки, а да вървим към по-леки.
– Г-н Иванов, през миналата седмица се включихте в кампания за кръводаряване. Какво Ви мотивира?
– Разбрах и от кмета г-н Живко Тодоров, и от медиите, че интересът към доброволното кръводаряване в условията на пандемия е намалял. Но реално спешните ситуации не се ограничават от настоящата ситуация.
Досега никога не бях дарявал кръв и реших, че трябва да го направя
Не знаех предварително как ще се чувствам. За моя радост, даже се почувствах по-добре. Не е тежко, не е страшно… Затова нека всички хора, които имат желание, както и тези, които досега не са дарявали кръв – нека го направят. Защото тяхната кръв ще бъде животоспасяваща за други хора в нужда.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА