
Стара Загора е важен и интересен регион, на който трябва да се обръща повече внимание, необходима е повече информация и реклама за неговия потенциал. Това сподели на пресконференция днес д-р Митко Василев, гл. управител на Германо-Българската индустриално-търговска камара. Той бе в града на липите заедно с д-р Мариана Чолакова, представител на камарата за район Южен-Централен и Почетен консул на ФР Германия в Пловдив, както и с г-н Мориц Зайлер, ръководител на икономическия отдел на Посолството на ФР Германия в България. Те бяха посрещнати от зам.-кмета на община Стара Загора Радостин Танев, Георги Симеонов, началник на Дирекция „Инвестиции и европейски програми“, и Росица Райкова, началникът на отдел „Инвестиции“.
На работната среща, важна за Стара Загора и региона, обсъдихме полезни теми, както и краткосрочни мерки за представянето ни пред потенциални инвеститори, каза Радостин Танев. Той допълни още, че се предвижда Баварска делегация да посети Стара Загора през месец юни, когато тя ще бъде у нас по повод на годишнина на Камарата. Решихме да насочим усилията си и към по-сериозно представяне и реклама на нашия регион сред немски инвеститори. С представителите на камарата ще водим активна комуникация и ще развиваме съвместна дейност във връзка със зеления преход, допълни зам.-кметът на Стара Загора.
Германия продължава да бъде лидер като търговски партньор на България. Вече седми път отчитаме положително търговско салдо между двете страни, като за 11-те месеца на 2022 г. то възлиза на 11.127 млрд. евро. Това, дори без данните на за месец декември 2022 г., показва прираст от 13% спрямо предишната година, което е абсолютен рекорд, изтъкна д-р Митко Василев.
По време на визитата си представителите на ГБИТК са посетили две фирми – винарна и компания, от областта на химическата индустрия. Впечатлени сме от тяхното производство и показатели, сподели Мориц Зайлер. Той също изтъкна предимството на България, свързано с положителното салдо на внос и износ към Германия. Не са много държавите с такъв резултат, коментира Зайлер. Впечатлени сме също, че Стара Загора отчита 20% ръст на чуждестранни инвеститори. Фирмите, които посетихме, както и Тракийския университет, където също имахме работна среща, споделиха, че в тяхната дейност важна роля има европейското финансиране, което показва че интегрирането на България в НАТО и ЕС е причина за новите успехи на българския бизнес и институциите, допълни Мориц Зайлер.
Представителите на ГБИТК уточниха още, че на фона на добрите показатели за внос и износ между България и Германия, се отчита голям отлив на немски туристи, като причини за това са пандемията и войната в Украйна. За сметка на това е установен голям пробив по отношение на здравния туризъм. България е 14 страна, с която работят немските здравни каси.
Германия внася в България най-много стоки от секторите машиностроене и автомобили и резервни части, както и стоки от химическата промишленост. Ако преди години България е изнасяла в Германия предимно стоки от хранителното-вкусовата и текстилната промишленост, то сега към тези сектори се добавят електроника, елмашини и IT.
През 2009 г. членовете на ГБИТК от Южен-Централен район бяха 30, сега са 83 фирми, сподели д-р Марияна Чолакова. Стана ясно още, че 4 компании от Старозагорски регион са проявили желание за членство в камарата.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА