Тази вечер в препълнената зала на „Мериан палас“ кметът на община Стара Загора Живко Тодоров направи вече традиционния годишен отчет за дейността на общинската администрация. Третата година от мандата му бе определена от присъстващите като изключително успешна. Присъстваха зам.-кметовете, председателят на Общинския съвет Емил Христов, общински съветници от всички групи, народният представител от „Патриотичен фронт“ Димитър Байрактаров, кметове на общини, на села, политици, директори на институции, на училища, детски градини, представители на бизнеса, на Ротари клуб, на Лайънс, на Камарата на архитектите, на болниците и социалните заведения, на спортните клубове, граждани.
Г-н Тодоров се спря на изпълнението на приоритетите – инфраструктурна, образование, спорт и спортно строителство, култура. Той акцентира на необходимостта от развитието на туризма с перспективата за общ туристически пакет с Казанлък, обединяващ блестящия неолит на Стара Загора и римското й наследство с Долината на тракийските владетели.
Община Стара Загора е в стабилно финансово състояние и към 31 октомври 2014 г. е изпълнила приходната част в бюджета. Постъпленията на собствени приходи към този период възлизат на 36,3 млн. лв. или 94.95% от годишните разчети. Нямаме неразплатени средства към фирмите и забавени плащания. Събраните приходи от данъци са в размер на 15,8 млн. лв. За същия период на миналата година са събрани 12,5 млн. лева, а през 2012 година – 10,8 млн. лв, посочи кметът.
Той припомни, че през 2014 г. Международната кредитна агенция Standart & Poor’s потвърди дългосрочно издадения рейтинг на Община Стара Загора „ВВ+“. Оценката е израз на подобреното дългосрочно финансово планиране, заложените в средносрочната бюджетна прогноза затегнати финансови цели и използването на дългосрочни заеми, като част от управлението на дълга. Теглен е само един нисколихвен кредит по програма „Джесика“ за изграждането на новия общински пазар, но пък приходите от пазара вече са повишени в новата база и разсроченият за 20 г. кредит няма да затрудни общината.
Като сериозно постижение кметът посочи изграждането на нова детска градина в центъра на Стара Загора, ремонтът на 17 детски градини, 8 ясли и 3 училища, включващ не само обновяване на сградния фонд, но и на базата, интериора и дори дидактичните материали. Според взелите по-късно думата директори, това се случва за първи път от повече от 30 години. Изградени са 7 жилища от семеен тип за деца в риск, Международен младежки център за деца в риск – не само деца от малцинствата, а и деца и младежи със зависимости или пък жертва на насилие. Над 9 млн. лв. са инвестирани в изграждане на детски площадки и красива среда в междублоковите пространства. Разработен е проект за още 6 млн. лв. в това направление.
Особено важно постижение е оборудването на Комплексния онкологичен център с най-съвременна апаратура, позволяваща ефикасно и модерно лечение, което може да спаси животи.
За модернизация и изграждане на устойчив градски транспорт средствата са 28,9 млн. лв. – нови автобуси, тролеи, ремонт на контактната мрежа и др. До края на 2015 г. ще бъде завършено и депото за отпадъци като първа стъпка от модерната система за управление на отпадъците, която изгражда Община Стара Загора. Не е маловажно, че по този начин няма да се плащат и огромните санкции, предвидени в случай, че такова депо няма.
Въпреки неудобството за гражданите при разкопаването на старозагорските улици, водният проект за десетилетия напред решава най-сетне проблема с канализация, ВиК инфраструктура, пречистване на водите. Реализацията на проекта вече приключва, а Стара Загора е един от примерите за максимална бързина и ефикасност на изпълнението. Предстои обаче допълнение – проект за кв. „Лозенец“ и още един колектор, който в момента се подготвя. Чрез него ще бъде решен проблемът с „езерата“ по улиците и запушените шахти в града, коментира кметът. В момента водна маса, премесена с огромни количества смет, се смъква от високото към улиците на града. Към края си е и ремонтът на бул. „Цар Симеон Велики“ на запад от ул. „Х. Д. Асенов“. Проектът на млади старозагорски архитекти, който спечели конкурса за пешеходната зона на града, според г-н Тодоров, ще я превърне наистина в такава – красива и удобна за старозагорци и гостите на града. Разширената зелена зона, заедно с велоалеите, са допълнение към идеята чрез обновения и добър градски транспорт да се намали ежедневната употреба на МПС в рамките на града.
Много сериозно постижение е създаването на проектна готовност на Община Стара Загора за програмен период 2014.2020 г., което дава възможност за кандидатстване по европейски проекти веднага след отварянето на поредната програма. Готовността е за вливането на много повече евросредства от постигнатите до момента 200 млн. лв. само за година в предходния програмен период.
За спорта в Стара Загора се отделят сериозни средства и усилия – нова спортна зала, възстановена лекоатлетическа писта, която ще приюти европейското първенство догодина, стадион „Берое“, грижите за ФК „Берое“, дали възможност на отбора да върви напред и да заеме достойно място в първенството на България, новият стадион „Трейс арена“, създаден с частни инвестиции, и далеч не на последно място перспективата до две години градът на липите да има зала „Ракетлон“ за бадминтон, тенис на корт, скуош, тенис на масата. „Ракетлон“ превръща Стара Загора в център на бадминтона не само в България, но и в Източна Европа и в нея ще се играят квалификации, ще се провеждат европейски и световни първенства.
Много сериозни са средствата, отделени за селата в общината и четвъртокласната пътна мрежа към тях. Старозагорска община има 51 села – огромна финансова тежест. Държавата трябва да намери начин да компенсира общини като нашата, за да се гарантира оптимално развитието им, подчерта Живко Тодоров.
Не останаха без коментар действията на кмета по събарянето на незаконните постройки в местността „Борова гора“ край кв. „Лозенец“. За тях кметът се радваше и се радва на подкрепата на всички групи в Общинския съвет. Сега предстои на сесия да бъде внесено пак предложението му най-бедните и отговарящи на ред критерии граждани на Стара Загора да получат безвъзмездно право на строеж върху земя, определена от общината. Целта е всички граждани да бъдат „от страната на закона“. Притиснатите до стената хора не са добри граждани и този проблем трябва да се реши, заяви кметът.
На практика към работата му не бяха отправени никакви сериозни критики. Всъщност критиките или по-скоро забелязаните нередности бяха две. Зам.-кметът на Братя Даскалови сподели, че автобусна линия може да стига и до село Найденово. Градоначалникът обеща да се разгледа възможността и ангажира с това зам.-кмета инж. Янчо Калоянов. Управителят на „Новотехпром“ Стефан Шоселов посочи проблем с липсата на специализирано звено, разполагащо със сериозна техника по време на дъждовете. Тогава буквално река се е вляла в един от цеховете му, а реакцията не е била адекватна. Живко Тодоров призна, че е огромна слабост действието на принципа „След дъжд качулка“. Общината в момента изгражда такова звено, а г-н Шоселов предложи да се проведат разговори с бизнеса в региона и бизнесът да помогне за решаването на проблема.
Живко Тодоров благодари на всички групи общински съветници за политическата им култура и зрялост, за това че не са политизирали Общинския съвет, а подкрепят всички добри идеи и проекти, като по този начин позволяват на кмет и администрация да си вършат работата и общината да се развива.
Много от участниците в публичния отчет-разговор, пожелаваха на старозагорския кмет още един мандат. Вечерта приключи с кратко, но енергично изказване на Емил Христов. Отличителната черта на Живко Тодоров като кмет е, че работи честно и почтено през тези три години и затова има подкрепата на Общинския съвет и на целия град. Живко, ние ще бъдем с теб до края. Нека четвъртата година да бъде най-успешната година на този ти мандат, пожела председателят на Общинския съвет.
NBP.bg, Живка КЕХАЙОВА