Строителна компания „Георгиадис“ влезе в Стара Загора в края на миналата година. Тя е основана през 1997 г. в Александрупулис, Гърция. Собственикът и главен изпълнителен директор на компанията Георгиус Георгиадис е учредител на Съюза на строителите на жилищни сгради в Александрупулис. Единодушно е избран за председател на сдружението от деня на основаването му досега, строителен инженер е.
Целта, поставена пред „Георгиадис“ още при основаването й, е да строи сгради с високи технически стандарти с респект към човека и неговите съвременни жилищни нужди. Благодарение на притежаваното ноу хау, професионалната коректност и добрата бизнес концепция, строителната компания вече се е утвърдила като една от водещите фирми в строителния сектор в Гърция. Георгиус ГЕОРГИАДИС е инвеститор, който работи само със собствени средства и никога не е прибягвал до кредити, което е наистина уникален тип бизнес виждане, особено на пазар като строителния.
Христо ХРИСТОВ, роден на 30 май 1976 г. в Казанлък, има 16 г. трудов стаж в сферата на строителството в Гърция, женен, с двама сина на 10 и 5 години. Управител на фирма „Георгиадис“ в Стара Загора.
– Г-н Христов, в каква част от строителния сектор е специализацията на строителна компания „Георгиадис“?
– Строителство на сгради срещу обезщетение, проектиране и строителство на сгради, разрешителни за строеж, купуване и продажба на недвижими имоти, изграждане на индустриални и промишлени сгради, едноетажни, двуетажни еднофамилни къщи в и извън градоустройствените планове, екокъщи, мезонети, жилищни кооперации, магазини и т.н. Обхванат е почти целият сектор строителство и строителни услуги.
– Защо компания „Георгиадис“ избра тъкмо Стара Загора?
– Занимаваме се със строителство достатъчно дълго и когато влизаме на определен пазар, естествено предварително проучваме условията. От 2008 г. до края на 2012 г.
спадът в строителния сектор за София е над 50%. За Варна е 48%, за Пловдив – 36-37%… В Стара Загора е 12.3-12.5%
Следователно Стара Загора е регион с добри тенденции за развитие на строителен бизнес.
– В специализацията посочихте строителство на екокъщи, сходни ли са те с т.нар. „пасивни“ къщи? Има ли интерес към такъв тип домове?
– Строителният ни холдинг в Гърция има вече доста изпълнени екокъщи, но по друг начин стоят нещата с „пасивните“. На Балканите „пасивните“ къщи са много малко известни и още по-малко хора могат да си ги позволят. Цената за проектирането и изграждането е изключително висока. При екокъщите нещата стоят по друг начин. Те ползват конвенционалните енергийни източници, но по един екологичен и ефективен начин с минимален разход на енергия. Засега поне при нас интересът към тях е много по-сериозен.
Политика на „Георгиадис“ е да търси като основни клиенти хората от средната и под средната класа
Това е като сегмент основният клиент, към който насочваме усилията си. Това е най-голямата група хора в България и не само, с логично най-големи потребности от добър дом на добра цена.
– Бихте ли направили анализ на строителния пазар в момента? Какви мерки биха генерирали растеж?
– Оценката на г-н Георгиадис е, че икономиката в Европа и в частност в България, се намира в изключително тежък период. Причината, според него, се крие в ограничаването на кредитния ресурс от страна на банките за строителство и жилищно кредитиране. Режимът на строги икономии и намаляване на ликвидността, наложени от банките, доведоха до сериозна стагнация. Г-н Георгиадис обаче смята, че
пазарът в България притежава стабилност и добра психология
– фактори, които ще доведат до възстановяване още при първите промени на условията. Българският пазар е привлекателен за чужди инвестиции и ние вярваме, че в комбинация със стабилна политическа ситуация, България ще е сред първите страни в Южна Европа, които ще се възстановят. Веднага след възвръщане на ликвидността, хората неизбежно ще се обърнат към инвестиции в недвижими имоти. Известно е, че дори по време на война единствената стабилна инвестиция е тази в недвижими имоти. Вече
има сериозни индикации, че банките възстановяват кредитната си активност
и вероятно още през следващата година това ще се отрази съществено на пазара тук. Нуждата на хората от собствен дом е голяма и при условие, че политическа стабилност и добри условия на кредитиране се съчетаят, раздвижването е неминуемо.
В този контекст мерките, които ще генерират растеж, са икономическа стабилност и промяна на банковата политика. Към този момент обикновеният българин, живеещ на заплата, трудно може да плаща лихвите по жилищните кредити, които се предоставят.
Едва ли има български гражданин на възраст от 25 до 35 г., който да не се нуждае от удобно, съвременно собствено жилище
В същото време какъв процент от тези млади хора имат възможността да бъдат одобрени за ипотечен кредит? А ако тъкмо тези хора имат шанса в България да създадат, да притежават дом, това ще повлияе както на ръста на раждаемост, така и на разрастването на пазара на труда, съответно на икономическия растеж. Няма да се налага младите българи
да търсят работа навън, за да създадат дом
и в определен момент да го създават зад граница, защото вече са се установили някъде другаде.
– В кои сфери компанията ще търси реализация в Стара Загора и кога да очакваме пълното разгръщане на дейността?
– Вече действаме от момента на влизането ни в Стара Загора. В състояние сме да приемем и изпълним по най-добрия начин каквито и да било поръчки от максимално широка категория клиенти – от частични ремонти, изграждане на еднофамилни къщи и екокъщи до жилищни кооперации и индустриални, и търговски обекти. Според мен, за разлика от Гърция, в която вече има пренасищане на строителния пазар на жилища поради дългогодишното добро кредитиране и европейски инвестиции там,
в България разгръщането на строителството тепърва предстои
Ако строителството в туристическия бранш е до голяма степен свързано с политиките на държавата в сектора, то жилищното строителство няма как да бъде спряно. При каквото и да е саниране, старите жилищни кооперации си отиват. Санирането води до по-висока енергийна ефективност, но не и до укрепване на конструкциите, а жилищният фонд у нас в големия си процент е от сгради, изживели времето си не само конструктивно, а и морално. Не отговарят на съвременните потребности и критерии за удобство. Индустриалното строителство пък тепърва предстои у нас, предвид съвсем отскоро влизащите и действащи в страната европейски програми.
В момента разработваме нов бизнес проект
който ще бъде свързан основно със средната класа и с хората с възможности под средните. Създали сме възможности за изграждане на жилищен фонд, минимално утежняващ финансово клиента, а в същото време предлагащ изключително качество и удобство за цената си. Ще е едно съвсем ново предложение за българския пазар и ще го реализираме най-напред тук – в Стара Загора. Когато сме напълно готови за стартирането му, в детайли за него ще научат най-напред читателите на НБП.
НБП, Живка КЕХАЙОВА