Старозагорското село Ново село се намира на 13 км от Стара Загора и на 2.5 км от Старозагорските минерални бани. Според данните, то датира от 1525 г., когато е било сламени колиби. Селото няколко пъти е сменяло разположението от едната или другата страна на долината. Заселниците са търсили хубава паша за добитъка и са бягали от произвола на турските бейове. Най-ранният източник за Ново село е „Видрица“ на поп Минчо Кънчев, който го посещава през 1870-71 г. „Янъкларе – Кюмюрджии; 30 къщи, наши нови 5 души. По единия бряг на долината в полите на Орлукая и Кузалан, минава тракийски, а после и римски път, свързващ Севастополис с Берое.“ Новоселци участват във войните – в Първата световна война загиват 4, във Втората участват 28, убит е един.
В тяхна памет по инициатива на селото и секретарката на читалището Пепа Загорова в центъра се издигна паметник, който бе открит на 4 юли т.г. От 1928 г. са запазени цветните рисунки на фасадата на една от старите къщи – изобразена е мечка, вързана за дърво, ваза с цветя и петел. Багрите са ярки и до днес. Западно от селото в полите на планината има паметен знак на загиналия на 31 март 1953 г. при авиокатастрофа над селото кап. Георги Бояджиев.
* * *
Кметският наместник Михаил Михалев е родом от селото. В момента жителите са 75, с настоящ адрес са около 30, но без регистрация са много повече. Въздухът в Ново село е кристално чист. В селото не се развива животновъдство. Няма и от малцинствата. Има голям наплив на новозаселващи се, разказва кметският наместник. През 2003 г. Стефан Ботев Георгиев построява параклис на Св. Стефан в памет на загиналия си през 2001 г. син Огнян.
На 4 юли в Ново село бе открит и новият пенсионерски клуб
С помощта на Община Стара Загора и лично на кмета Живко Тодоров е оказана финансова помощ за пълен ремонт. За откриването на клуба жителите развълнувано разказват и са искрено благодарни.
Малката сграда, в която се е помещавало преди кметството, е на 90 години, но след ремонта, в който се включват и местните, и бизнесмени от Стара Загора, клубът се разполага в уютна и комфортна сграда. Мебелите са дарени от „Средна гора“ АД.
Празникът на селото е на 22 септември. Пепа Загорова е поела длъжността на читалищен секретар и вече сериозно се занимава с различни дейности. В Ново село функционира и магазин от мрежата на НАРКООП. Елена Боева, също местна жителка, посреща всеки ден учтиво жителите.
Всеки понеделник в Ново село идва лекар
Отличен е и транспортът – рейсове има в 6.30, 9, 14 и 18.30 ч. В неделя и по празниците идва свещеник. Много са и хората, които работят в града, а живеят за постоянно тук, но лятно време селото оживява, споделя Михалев.
В Ново село целогодишно
няма проблем с водоподаването и с електрозахранването
Няма улица без улично осветление. От няколко години нивите на селото се обработват от Танка Вълчева и нейните синове. Отлично контролират обработването на нивите, които са засети със зърнени култури, ечемик, а от миналата година и с лавандула, разказва Михалев. Отскоро, макар и в начален стадий, действа и втори арендатор.
Ново село е ценено, заради тишината и спокойствието, което предлага. Околностите са много красиви. Напролет Орлукая и Кузалан са
обрасли с люляк с бели, розови и сини цветове

С много труд и постоянна грижа сем. Маринови поддържат очарователна градина с екзотична растителност – палми, пампасна трева, понцерус, в съчетание с воали от цъфтящи цветя, разпръснати из целия двор
а ароматът се носи в цялото село. В землището на Ново село се срещат над 100 лековити растения, горите са богати на гъби, цъфтят напролет иглики, теменужки, синчец, циклами. През лятото поляните са пълни с диви ягоди, наесен узряват къпини, шипки, глог, дренки. За съжаление, природните богатства бавно се унищожават, алармира кметският наместник. Гората се сече,
унищожават се находищата на билки, растения и гъби
– това е и най-големият ми страх, искам и ще настоявам да се запази гората на Ново село.
Селото е курортно и напливът от заселници, които искат да купуват къщи, е нестихващ. Цената на квадратен метър стига до 20 евро. Много хора купуват стари къщи, които събарят и започват нов строеж. Вилната зона е заселена почти целогодишно. В Ново село живеят Евгени Янчовски, бивш футболист на „Берое“, оттам е коренът и на Илия Златев, настоящ кандидат за кмет от листата на АБВ, собственикът на магазин „Багира“, много бизнесмени и хора, бягащи към спокойствието на Ново село.
Най-възрастните жители на селото са 96-годишният Недю Баев и Иван Пощаджиев на 93 г.
Дядо Недю е част от живата история на селото. Неговият дядо е роден през 1840 г. в Ново село. Откакто е овдовял преди 10 години, сам се грижи за двора и къщата, с помощта на своя внук. Недю напуска селото на 13 години и става чирак в железарски магазин в Стара Загора, мобилизиран е на фронта и 4 години е по полетата на Драва и Полша, стига до Берлин и си спомня забиването на знамето на Райхстага.
По-лошо от войната няма, ужасът беше неописуем
разказва дядо Недю. След фронта го взимат в милицията и се пенсионира като полковник. Голяма борба се борихме, но успяхме в живота и винаги скромно сме живели. Къщите помня как помагах като дете да подавам камъни на зидарите, а после и сам съм ги довършвал. Дядо ми ми е разказвал, че са били отначало 16 къщи тука, местните са до Текята, светиня, където са преспивали майките с децата, където е живял ислямски отшелник. И досега хората ходят там на поклонение на Велики четвъртък. Беден беше народът, но работлив, имаше много вода през лятото, имаше тепавица, дарак и ярмомелка.
Дядо Иван намираме с вестник в ръка
На 93 години чете всеки ден и гледа новините. Смее се, че е началник на баба Станка, която стриктно изпълнява заръките. Преди бая годинки дядо Иван идва от Ръжена, за да вземе новоселската мома. 40 години е работил в системата на БДЖ, към бившия железопътен полк, нещо като школа за запасни железничари. Започнал работа като началник гара в Бургас и стига до Капъкулле в Турция, където работи като представител на Българската държавна железница 11 години. Всичко е направено с икономии,
аз и нейна милост, баба Станка, не знаем какво е почивка
– през 1956 г. ходих на Хисаря и през 1960 г. на Бургаските минерални бани, това ми е почивката за целия живот. Сега мотиката не излиза от ръцете ми. Придържам се към правилото „Движи се“. Човекът е машина, амортизира се, ако не едното – другото се обажда, но напираме здраво. Леки препирни имаме с баба Станка, ама то е за здраве – в кавгата се решават много проблеми.
Вкъщи командва жената, тя ми е касиерка
Дядо Иван никога не е пушил, но си прави по малко вино и ракийка. Всичко може да си позволи човек, но да е с мярка. Като го гледаш, някой път може и да те излъже, смее се спътницата му. Адам е излъгал Ева с ябълката, какво искаш повече от туй, бабо Станке. Благодаря на Бога, че на тия години още дишам, казва дядо Иван.
НБП, Габриела КАЧЕШМАРОВА