С високопроходим автомобил ще се подобрят мобилността и маневреността му при гасене на пожари
Заявка, изготвена от Община Стара Загора, е изпратена до министъра на финансите, за да се осигури закупуването на екипировка на всеки доброволец от доброволческото формирование. Това информира секретарят на Община Стара Загора Николай Диков. Съгласно утвърдения стандарт, това включва защитно облекло, обувки, ръкавици, каска и пожарникарски колан, уточни той.
Предвидено е да се осигурят 30 броя високи работни обувки и още толкова ниски обувки, 20 броя полеви панталони и яке, 30 броя тениски с логото на Община Стара Загора, 20 броя тактически колани. Заявката включва още 20 броя противопожарни костюми от негорим плат, както и дихателна защита от горски пожари със сменящи се филтри за многократна употреба – 30 броя.
За създаване на необходимия резерв в Общината, е наложително също закупуването на по 50 броя гумени тупалки и лопати с дръжки, както и на 20 броя ранцеви пожарогасители от 8 или от 20 литра.
Теренът, на който горя в средата на юли, е силно пресечена гориста и трудно достъпна местност, което налага необходимостта от закупуването и на автомобил с повишена проходимост. С негова помощ ще се подобрят мобилността и маневреността на включените в гасенето екипи.
„Броят на участниците в доброволческите формирования, които са регистрирани в МВР, е разпределен на квотен принцип за всяка община според броя на нейните жители. За Община Стара Загора квотата е от 40 души и тя е изпълнена на максимум. Това, което е възложено от кмета на Община Стара Загора г-н Живко Тодоров, е да се актуализира и да се попълни с нови хора в рамките на квотата“, съобщи още секретарят на общинска администрация.
Процедурите за осигуряване на екипировката на доброволците вече са в ход. Необходимото оборудване е съгласувано с обучените членове на формированието, списъкът е съставен по тяхно искане и техни указания.
Освен това, всеки доброволец е включен в националния регистър и притежава персонален идентификационен номер, както и застраховка „Живот“ по повод изпълнение на договорените си задължения. Всички доброволци са преминали първоначално и поддържащо обучение в Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Стара Загора.
Всички планове за защита при бедствия, които Община Стара Загора има, са актуални и отговарят на действащото законодателство, дефинира Николай Диков. „Това, което правим за подобряване на обстановката, е да изготвим съответните инструкции, заповеди и правилници за прилагане на плановете. Това, според нас, ще подобри координацията и времето за реакция“, поясни той. Важното е да бъдем ресурсно и материално осигурени като община и да бъдем заедно не само в бедствията, заключи Николай Диков.
Снимка: Община Стара Загора, 17 юли 2024 г.