Геометрична подова мозайка, датирана към началото на IV век, влезе в експозицията на Регионалния исторически музей в Стара Загора. Официалното представяне на реставрираното мозаечно пано се състоя на 20 февруари.
Днешното събитие е поредно в подкрепа на нашата цел – да представяме най-новите ни открития, които да станат достояние на обществеността, заяви директорът на РИМ-Стара Загора Петър Калчев. Той уточни, че консервацията и реставрацията на мозайката са били осъществени след спечелен проект към Министерството на културата на стойност 29 420 лв. Мозайката е открита през 2016 г. в Археологическия резерват „Августа Траяна-Верея-Стара Загора“, при разкопки на бул. „Руски“ 47-49. Петър Калчев благодари на колегите си от музея, участвали в разработването на проекта – Пламена Бакалова, Таня Тачева, Мария Камишева, както и на реставраторския екип с ръководител Иван Ванев. И тази година продължаваме да участваме в конкурси по различни проекти. Надяваме да ги спечелим, за да имаме повече възможности да съхраним и популяризираме нашето богато културно-историческо наследство, с което Стара Загора с право се гордее, допълни Петър Калчев.
Мозайката е много красива и представя малка част от огромното наследство, което Стара Загора е получила от красивия античен град Августа Траяна, каза по време на събитието ресорният зам.-кмет Милена Желева. Имате безрезервната подкрепа на общинското ръководство в лицето на кмета Живко Тодоров за бъдещите ви проекти. Надявам се да продължи успешната ви работа, за да може да радвате публиката и с други нови експонати. Аз ви благодаря за усилията, които полагате, не само за реставрирането и експонирането на тази мозайка, но и за цялостното опазване на културно-историческото наследство на Стара Загора, каза още Милена Желева.
Ас. Мария Камишева, зав. отдел „Антична археология“ в РИМ-Стара Загора, представи етапите, свързани с откриването и реставрирането на мозайката. Тя уточни, че откритата в резервата мозайка, е експонирана на две места. Фрагментът, който беше представен на 20 февруари, е бил в много лошо състояние. При откриването му се забелязва емблема, върху която вероятно е било изобразено лице. Това обаче, в късната античност не е било прието и става причина мястото на изображението да бъде запълнено с пръст. Още при откриването на мозайката стана ясно, че тя е изработена с много цветове и много прецизно. Но едва сега имаме възможност да видим целия й блясък, каза ас. Камишева. След откриването на мозайката, реставраторите дойдоха и по препоръка на Министерството на културата пренесоха останките в музейна среда. Наложи се колегите да работят и през нощта. Почистването се извърши на ръка, с ултразвукови инструменти. Мозайката е реставрирана по най-съвременна технология. Направена е на специални алуминиеви пити, което позволява да бъде мобилна и пренасяна на различни места, допълни ас. Камишева.
Тя уточни още, че самата мозайката в резервата продължава на юг, но, за съжаление, към момента не може да бъде проучена докрай. Интересно е, че в северна посока на същото място бе открита друга мозайка, която също е експонирана в музея. Така двете мозайки пак се събраха и ще представят по достоен начин мозаечното изкуство на Стара Загора.
Общо 14 подови и 2 стенни мозайки са били открити при археологически проучвания от 1900 г. до момента в Стара Загора. Някои от тях са експонирани на място, други са представени в музейна среда, а трети все още очакват да бъдат видени от публиката. Надяваме се и на нови открия. През античността Стара Загора има невероятна мозаечна школа, допълни директорът на РИМ-Стара Загора Петър Калчев.
На представянето на реставрираната мозайка присъстваха още началникът на отдел „Култура“ в Община Стара Загора Диана Атанасова, зам. областните управители Петя Чакърова, Димитър Драчев и Красимир Червилов, граждани и журналисти.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА