Традицията за посрещането на Нова година във всички култури повелява богата и пищна украса, множество ритуали за късмет, голяма трапеза и храни със символично значение.
Фойерверките на Нова година също са древна традиция
тъй като се смята, че огънят гони злите сили и демоните.
1 януари е определен от Сената в Древен Рим за начало на новата година през 153 г. пр. Хр. Първият месец от годината е свързан с двуликия бог Янус в римския календар. Едното лице на Янус е обърнато напред, а другото назад, като символ на старото и новото.
Римляните първи започнали да си разменят подаръци в новогодишната нощ
– клонки за късмет. Празнуването на 1 януари било затвърдено през 1582 г. в Грегорианския календар, когато много страни започнали да празнуват в един и същи ден началото на годината.
По цялото земно кълбо приготовленията за посрещането на първия ден от новата година са вълнуващи, а всяка страна има свои традиции за новогодишната нощ.
В Англия, когато Биг Бен удари 12 часа в полунощ,
всички започват да пеят шотландската песен „Auld Lang Syne“
(„За старите и новите приятели“), написана от Робърт Бърнс през 1700 г. Англичаните подаряват пари, хляб и въглища, за да покажат, че ще се грижат за семейството си през годината. Ако първият човек влязъл в английска къща на 1 януари, е русокос, червенокос или жена, това се смята за лош късмет. Забележителни са големите спектакли с фойерверки
около огромното виенско колело „Окото на Лондон“ край Темза
В Белгия децата пишат писма на родителите си и в новогодишната нощ им ги четат на глас.
Китайската Нова година е базирана на лунния календар и се празнува между 1 и 19 януари с пищни тържества, които продължават 10-15 дни.
В Германия изсипват разтопено олово в студена вода
за да видят какви форми ще извае съдбата и какво ще им донесе идната година. Германците си подаряват розови марципанови прасенца.
В Испания този, който успее да сдъвче с всеки от 12-те камбанни звъна по едно гроздово зърно, може да си пожелае нещо и ще има 12 щастливи месеца предстоящата година.
Датчаните пазят старите и повредени съдове
през цялата година, за да може в новогодишната нощ да ги изхвърлят през вратата. Те вярват, че колкото повече съдове счупят, толкова повече добри приятели ще имат.
В Япония в новогодишната нощ задължително се похапват мочи – оризови кнедли, които носят щастие и обещават дълъг живот. Организират се големи новогодишни фирмени партита, където шефовете се държат по-свободно с подчинените си.
В Гърция по Нова година се залага на игрите
– на карти или на зарове, в казино. Който спечели, е щастлив през цялата година. А който загуби, може поне да се надява на щастие в любовта.
Руснаците в новогодишната нощ получават подаръци от Дядо Мраз и Снегурочка, а тържествата са край елхата.
Във Франция новогодишната нощ преминава край масата с приятели и роднини на вечеря, набляга се на висшата кулинария и шампанското. Най-голямото парти се организира на „Шанз-Eлизе“, където стотици хиляди празнуват заедно настъпването на Новата година.
В Италия е задължително червеното бельо в новогодишната нощ
– за щастие и успех. В центъра на трапезата обичайно е традиционният джолан с леща.
И в Съединените щати, особено в южните, традиционно блюдо за празника е лещата – понеже зрънцата приличат на монети, трябва да донесат късмет и радости във финансов план. Има и райони, където се набляга на киселото зеле, а основното правило в първия ден от новата година е, че нищо не бива да напуска къщата, дори и боклукът.
В Бразилия масово празнуват Нова година на плажа
хвърляйки цветя в океана, облечени в бели одежди – като гарант за успешен старт в новата година. Във Филипините дамите носят поли на точки, които символизират монетите и материалната сполука. В Еквадор по традиция се изгарят снимки и плашила, за да бъдат прогонени лошите спомени от отиващата си година.
За да е успешна и щастлива новата година – отпразнувайте я подобаващо!
НБП