С нова ангиографска апаратура вече разполага УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора. Тя ще даде възможност за по-бързо поставяне на правилна диагноза при пациенти в критично състояние. Новата придобивка ще бъде използвана от специалистите в Клиниката по кардиология и Клиниката по съдова хирургия, които ще могат да покажат своята квалификация и умения. Новата апаратура в университетската болница в Стара Загора ще даде и още една възможност – да изгражда млади, научни кадри. Това заяви днес при официалното откриване на новата ангиографска зала изп. директор на старозагорското лечебно заведение проф. д-р Йовчо Йовчев.
Апаратурата е закупена чрез процедура по Закона за обществени поръчки, като общата стойност на двата апарата – ангиограф и ехокардиограф (от най-висок клас), възлиза на 1 248 000 лв. Закупуването им е включено в бизнес програмата за развитие на УМБАЛ „Проф. д-р Ст. Киркович“, поясни проф. Йовчев. На стойност 185 хил. лв. без ДДС са ремонтирани и съществуващите операционни зали, направено е преустройство, което отговаря на съвременните изисквания по инвазивна кардиология и съдова хирургия. Ангиографът е монтиран така, че екипите на двете клиники могат да работят паралелно с него. Така УМБАЛ вече разполага с два ангиографа, което дава възможност оперативната част от лечението на пациенти в критично състояние да се извършва много по-бързо, без да се налага изчакване на отделните екипи. Дава възможност и за съвместна работа на екипите в отделните зали при необходимост от допълнително експертно становище, допълни проф. Йовчо Йовчев.
Гости на официалното откриване на залата с новата апаратура, което започна с тържествен водосвет, бяха областният управител проф. Наско Василев, народният представител Атанас Михнев, зам.-ректорът на ТрУ доц. д-р Емил Славов, деканът на Медицинския факултет доц. д-р Юлиан Ананиев, зам.-председателят на СД на болницата – проф. Иван Въшин, д-р Емил Енчев, представител на Община Стара Загора. Сред присъстващите бяха още началници на клиники и представители на медицинските екипи.
Благодаря на проф. Йовчев, че ни направи съпричастни към откриването на този център. Убеден съм, че университетската болница ще продължи да се развива. Това е добър знак за общността, за Стара Загора и за целия ни регион. Пожелавам ползотворна и успешна работа на екипите, които ще работят в новата зала, сподели проф. Наско Василев.
На територията на УМБАЛ „Проф. д-р Ст. Киркович“ има водещи клиники, които се нуждаят от основен ремонт, поясни още директорът на болницата. Това са – клиниката по кардиология, клиниката по ортопедия, клиниката по хирургични болести, не е завършена и частта на гинекологията към клиниката по АГ. През това лято предстои да бъдат подменени два големи транспортни асансьора. За тях има осигурено финансиране от Министерството на здравеопазването, както и средства, които ще се използват за изграждането на допълнителен асансьор към конструкцията на лечебното заведение. Той ще ще разполага със 7 спирки и при нова ковид вълна ще бъде изцяло използван за транспортиране на подвижни пациенти, които трябва да бъдат изолирани, за да стигнат до съответните етажи за настаняване и лечение. Към днешна дата броят на пациентите с ковид в УМБАЛ „Проф. д-р Ст. Киркович“ е – 6 в инфекциозна клиника, и в реанимация – трима, които са интубирани, поясни още проф. Йовчев.
На 17 юни предстои редовно Общо събрание на акционерите на УМБАЛ. На него ще бъде представен годишният финансов отчет на болницата. В дневния ред е предвидено и предложение за разрешаване на кредитна линия за покриване на задълженията на болницата към Община Стара Загора, които към момента са в размер на 1 390 000 лв. Другото предложение е за продажбата на бившата сграда на АГ-комплекса в Стара Загора. Проблемът за тази сграда е от 2017 г., когато за първи път на акционерно събрание имаше принципно решение, след като сградата се превърне в неоперативен имот, да се продължи с процедура за нейната продажба. На 2 последващи събрания имаше предложения на акционерите за различни начини за придобиването на собственост на тази сграда от други акционери на лечебното заведение. Те бяха отхвърлени от принципала, поясни проф. Йовчев. В момента тази сграда единствено и само води до натрупването на задължения от страна на лечебното заведение към местни данъци и такси. С осигурената охранителната дейност разходите нарастват още. Какво ще е решението на ръководството на Министерството на здравеопазването и на акционерите, в момента не мога да кажа, това ще стане ясно на редовното Общо събрание. Новата пазарна оценка на сградата е 10 200 000 лв. с ДДС, уточни още проф. Йовчев.
Припомняме, че на 10 юни кметът на Стара Загора Живко Тодоров, председателят на Общинския съвет Мария Динева и старозагорският народен представител Искра Михайлова проведоха среща с д-р Петър Грибнев, зам.-министър на здравеопазването. Те обсъдиха собствеността на сградата на бившия АГ комплекс в града. Категорична бе позицията и на тримата старозагорски представители, че сградата не бива да се продава, а да се даде възможност на Общината да реализира своите планове в интерес на здравеопазването в Стара Загора. В края на разговора д-р Грибнев е поел ангажимент на предстоящото Общо събрание на УМБАЛ „Проф. д-р Ст. Киркович“ представителят на държавата да гласува „против“ продажбата на емблематичната сграда в центъра на Стара Загора.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА